Bývanie sa v Portugalsku stalo občianskym právom, vláda ho musí ľuďom zabezpečiť

  • Portugalská vláda schválila návrh, podľa ktorého má byť bývanie občianske právo
  • Parlament musí do marca 2020 vypracovať prvú národnú stratégiu pre bývanie
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Portugalská vláda schválila návrh, podľa ktorého má byť bývanie občianske právo
  • Parlament musí do marca 2020 vypracovať prvú národnú stratégiu pre bývanie

Problém s bývaním rieši nielen Slovensko, ale aj iné krajiny Európy. Ako informoval portál Citylab, Portugalsko sa odhodlalo k ráznemu kroku a z bývania vláda urobila občianske právo. Hlavnými otázkami bývania sa stali najmä cena a dostupnosť.

Aj ceny bytov v Bratislave stúpajú stále vyššie, podľa portálu Nehnuteľnosti.sk zdraželi byty v Bratislave v priemere o 13-tisíc eur, zatiaľ čo ich počet klesol. V roku 2018 bolo až o 30 % menej ponúk na bývanie ako v roku 2016. K zlej situácii sa od júla tohto roka pridali ešte aj sprísnené podmienky pre poskytovanie hypotekárnych úverov a pôžičiek na bývanie. Zatiaľ čo iné krajiny hľadajú cestu ako spraviť bývanie dostupnejším, Slovensko spravilo krok späť a banky nezvýhodnili občanov.

Viac čítaj TU>> Ceny bytov stúpajú ku hviezdam a získať hypotéku bude od júla väčší problém

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Podľa portálu Numbeo, ktorý združuje informácie o nákladoch na život v rôznych krajinách, je priemerný plat v portugalskom Lisabone po zdanení 908 eur. Za jeden meter štvorcový v centre mesta zaplatia Portugalčania približne 4,309.49 eur a mimo centra 2,253.82 eur. V Bratislave je priemerný mesačný plat po zdanení vyšší, a to 1,004.94 € zatiaľ čo priemerná cena za meter štvorcový v centre je takmer o polovicu nižšia, teda 2,934.81. Mimo centra zaplatí priemerný Bratislavčan za jeden meter štvorcových obytných priestorov 2,118.58 eur.

V Portugalsku bola situácia už taká zlá, že s ubytovaním mala problém aj stredná trieda. Mnohí ľudia skončili v uliciach kvôli tomu, že si už viac nemohli dovoliť platiť nájom. Vláda sa preto rozhodla, že musí svojich občanov chrániť a z bývania spravila ich právo. Každý obyvateľ Portugalska tak musí mať kde bývať. Vláda bude toto právo musieť zabezpečiť za každých okolností.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Nový zákon chce chrániť najmä mladých, znevýhodnených, starších obyvateľov a rodiny s deťmi. Vyšiel z dielne socialistickej poslankyne Heleny Rosety a politička ho považuje za svoje osobné víťazstvo.

„Je to konečný výsledok mojej celej kariéry. Existujú zákony o zdraví, vzdelávaní a sociálnej ochrane, ale až doteraz neexistoval žiaden zákon o bývaní. Musíme naň pozerať ako na občianske právo, ako aj na ostatné,“ povedala.

Zákon vojde do platnosti v marci 2020 a schválili ho poslanci socialistickej strany, komunisti, Ľavý blok a sociálni demokrati, proti boli iba krajní pravičiari. Vláda má teraz ešte viac ako pol roka na to, aby predstavila prvú národnú stratégiu pre bývanie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá