Bývanie sa v Portugalsku stalo občianskym právom, vláda ho musí ľuďom zabezpečiť

  • Portugalská vláda schválila návrh, podľa ktorého má byť bývanie občianske právo
  • Parlament musí do marca 2020 vypracovať prvú národnú stratégiu pre bývanie
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Portugalská vláda schválila návrh, podľa ktorého má byť bývanie občianske právo
  • Parlament musí do marca 2020 vypracovať prvú národnú stratégiu pre bývanie

Problém s bývaním rieši nielen Slovensko, ale aj iné krajiny Európy. Ako informoval portál Citylab, Portugalsko sa odhodlalo k ráznemu kroku a z bývania vláda urobila občianske právo. Hlavnými otázkami bývania sa stali najmä cena a dostupnosť.

Aj ceny bytov v Bratislave stúpajú stále vyššie, podľa portálu Nehnuteľnosti.sk zdraželi byty v Bratislave v priemere o 13-tisíc eur, zatiaľ čo ich počet klesol. V roku 2018 bolo až o 30 % menej ponúk na bývanie ako v roku 2016. K zlej situácii sa od júla tohto roka pridali ešte aj sprísnené podmienky pre poskytovanie hypotekárnych úverov a pôžičiek na bývanie. Zatiaľ čo iné krajiny hľadajú cestu ako spraviť bývanie dostupnejším, Slovensko spravilo krok späť a banky nezvýhodnili občanov.

Viac čítaj TU>> Ceny bytov stúpajú ku hviezdam a získať hypotéku bude od júla väčší problém

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Podľa portálu Numbeo, ktorý združuje informácie o nákladoch na život v rôznych krajinách, je priemerný plat v portugalskom Lisabone po zdanení 908 eur. Za jeden meter štvorcový v centre mesta zaplatia Portugalčania približne 4,309.49 eur a mimo centra 2,253.82 eur. V Bratislave je priemerný mesačný plat po zdanení vyšší, a to 1,004.94 € zatiaľ čo priemerná cena za meter štvorcový v centre je takmer o polovicu nižšia, teda 2,934.81. Mimo centra zaplatí priemerný Bratislavčan za jeden meter štvorcových obytných priestorov 2,118.58 eur.

V Portugalsku bola situácia už taká zlá, že s ubytovaním mala problém aj stredná trieda. Mnohí ľudia skončili v uliciach kvôli tomu, že si už viac nemohli dovoliť platiť nájom. Vláda sa preto rozhodla, že musí svojich občanov chrániť a z bývania spravila ich právo. Každý obyvateľ Portugalska tak musí mať kde bývať. Vláda bude toto právo musieť zabezpečiť za každých okolností.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Nový zákon chce chrániť najmä mladých, znevýhodnených, starších obyvateľov a rodiny s deťmi. Vyšiel z dielne socialistickej poslankyne Heleny Rosety a politička ho považuje za svoje osobné víťazstvo.

„Je to konečný výsledok mojej celej kariéry. Existujú zákony o zdraví, vzdelávaní a sociálnej ochrane, ale až doteraz neexistoval žiaden zákon o bývaní. Musíme naň pozerať ako na občianske právo, ako aj na ostatné,“ povedala.

Zákon vojde do platnosti v marci 2020 a schválili ho poslanci socialistickej strany, komunisti, Ľavý blok a sociálni demokrati, proti boli iba krajní pravičiari. Vláda má teraz ešte viac ako pol roka na to, aby predstavila prvú národnú stratégiu pre bývanie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK