Čaká nás internetová apokalypsa? Najbližšia solárna búrka môže byť taká silná, že budeme všetci offline

  • Slnečný prúd môže spôsobiť internetovú apokalypsu
  • Odstaviť tak môže najmä krajiny, ktoré sú bližšie k pólom
Slnečná búrka
Slnečná búrka, TASR/AP/NASA
  • Slnečný prúd môže spôsobiť internetovú apokalypsu
  • Odstaviť tak môže najmä krajiny, ktoré sú bližšie k pólom
K našej planéte prúdi neustále viac nabitých častíc, ktoré poznáme pod pomenovaním slnečný vietor. Tento prúd môže byť taký silný, že planétu Zem odstaví od internetového pripojenia, uviedla TA3.
 
„Magnetický štít našej planéty zabraňuje tomuto vetru, aby napáchal na Zemi alebo jej obyvateľoch nejaké škody. Namiesto toho vysiela tieto častice smerom k pólom a zanecháva po sebe krásnu polárnu žiaru,“ uvádza TA3.
 
Výskum, ktorý bol prezentovaný na konferencii SIGCOMM 2021, poukazuje na fakt, že raz za storočie vietor vyeskaluje do silnej solárnej búrky. Táto búrka by mala spôsobiť internetovú apokalypsu, teda by odstavila veľkú časť našej spoločnosti od pripojenia na internet na niekoľko týždňov či mesiacov.
 
 
Práve pri tejto geomagnetickej búrke by sa prvotne od internetu odrezali krajiny, ktoré sú bližšie k pólom, pretože sú viac nachýlené k slnečnému počasiu. „Je náročné predvídať, ako dlho by trvalo opraviť podvodnú infraštruktúru, ale Abdu Jyothi naznačuje, že sú možné rozsiahle výpadky internetu, ktoré by trvali týždne alebo mesiace. Medzitým by mohli milióny ľudí prísť o živobytie,“ uviedla TA3.
Zdroje: TA3, ScienceAlert

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech