Čaká nás najhoršia chrípková sezóna vôbec, varujú vedci

  • Protipandemické opatrenia zastavili aj šírenie chrípky
  • Čaká nás najhoršia chrípková sezóna vôbec
  • Protipandemické opatrenia zastavili aj šírenie chrípky
  • Čaká nás najhoršia chrípková sezóna vôbec

Koronavírus netreba nikomu predstavovať ani pripomínať. Pandémia je intenzívnou súčasťou našich životov a zabila viac než tri a pol milióna ľudí. Vedci si však všimli, že iná známa choroba ustúpila do úzadia. Za posledné mesiace sa skoro vôbec nehovorilo o chrípke, jej výskyt sa totiž výrazne znížil, informuje CNN.

Počet nakazených klesol takmer osemnásobne

Chrípka ustupovala ruka v ruke s tým, ako sa rozširovalo ochorenie Covid-19. V marci rozdiel ešte nebol citeľný, no v 16. týždni roku 2020 nahlásili slovenskí lekári 331 prípadov chrípky. V rovnakom období v roku 2019 ich bolo nahlásených 2 639.

Nie je to náhoda, naznačuje Úrad verejného zdravotníctva, chrípku zastavili protipandemické opatrenia. Nechodilo sa do škôl, ľudia pracovali z domu, neorganizovali sa hromadné podujatia a všetci sme nosili rúška a respirátory.

Korona aj chrípka sú vírusové ochorenia, ktoré sa šíria infikovanými výlučkami dýchacích ciest. Svoje správanie počas pandémie prirodzene menili aj ľudia, zúžili svoje sociálne okruhy a oveľa viac sa myslelo na umývanie rúk, aj dezinfikovanie priestorov. Lekári počas predchádzajúcich chrípkových sezón hlásili počty nakazených na Slovensku vo štvorciferných číslach, počas pandémie išlo o stovky.

Vedci v jeseni očakávajú absolútny zvrat

Chrípka nebola nikde, okrem západnej Afriky,“ hovorí Richard Webby, špecialista na chrípku z amerického Tennessee. 

Koronavírus už na Slovensku nie je zabijakom číslo 1, v apríli zomrelo najmenej ľudí za posledné mesiace

Nevie si vysvetliť, prečo chrípka tak ustúpila, no nemyslí si, že to bolo len vďaka opatreniam: „Nebola nikde. To zahŕňa krajiny, ktoré mali lockdown, aj tie, ktoré nemali. Nebola v krajinách, kde pandémiu zvládli, ale ani v tých, kde mali čísla nakazených vysoké,“ hovorí Webby pre CNN.

Nikto si teda nie je úplne istý, prečo chrípka zmizla. Veľa vedcov je presvedčených o tom, že pomohli práve opatrenia, no je možné aj to, že koronavírus chrípku nejakým spôsobom pohltil. Nech je dôvod ústupu akýkoľvek, nemyslia si, že to tak ostane. Práve naopak, predpokladajú najhoršiu chrípkovú sezónu vôbec.

uvoľnenie opatrení
zdroj: TASR/AP Photo/Olivier Matthys

Súvis to má opäť s protipandemickými opatreniami, tentoraz s ich uvoľňovaním. Ľudia boli doma zavretí príliš dlho, každý si bude chcieť užiť navrátenú slobodu. Prestanú sa nosiť rúška, všetci budú mať pocit ochrany vďaka očkovaniu. To však chráni iba pred ochorením Covid-19, upozorňujú vedci. Veľkým faktorom bude aj to, že v jeseni by sa mali vrátiť do škôl už všetci študenti.

Poukazujú tiež na to, že náš imunitný systém sa každý rok upevňuje tým, že sme ochoreniu vystavení. Nie natoľko, aby sme ochoreli, ale natoľko, aby ho naše telo spozorovalo. To sa nestalo a pravdepodobne budeme na chrípku najbližšiu sezónu náchylnejší.

Zdroje: CNN, Úrad verejného zdravotníctva

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK