Koronavírus už na Slovensku nie je zabijakom číslo 1, v apríli zomrelo najmenej ľudí za posledné mesiace

  • V apríli na Slovensku zomrelo najmenej ľudí za posledných 7 mesiacov
  • Koronovírus už v apríli nefiguroval v rebríčku príčin úmrtí na prvom mieste
  • Najväčším zabijakom sa stali choroby obehovej sústavy
pjimage-13
Unsplash/JESHOOTS.COM, Unsplash/ camilo jimenez
  • V apríli na Slovensku zomrelo najmenej ľudí za posledných 7 mesiacov
  • Koronovírus už v apríli nefiguroval v rebríčku príčin úmrtí na prvom mieste
  • Najväčším zabijakom sa stali choroby obehovej sústavy

V apríli na Slovensku zomrelo najmenej ľudí za posledných sedem mesiacov. Koronavírus bol dlhé mesiace na čele rebríčka najčastejších príčin úmrtí. Kliatbu sme však zlomili. V tomto mesiaci už koronovarírus v rebríčku na prvom mieste nefiguroval. Vyplýva to z tlačovej správy Štatistického úradu SR (ŠÚ SR). 

V apríli zomrelo najviac ľudí na choroby obehovej sústavy.  Ochorenie COVID-19 už tak nebolo najčastejšou príčinou úmrtí – COVID-19 v aprílovom rebríčku figuroval na druhom mieste. Prvú päťku najčastejších príčin dopĺňajú úmrtia na nádory, choroby dýchacej a tráviacej sústavy.

Pribudlo 95 nových prípadov a 9 úmrtí. Očkovanie Sputnikom V sa pomaly rozbieha, v čakárni pribúdajú záujemcovia

V absolútnych číslach zomrelo vo štvrtom mesiaci tohto roka najviac ľudí na následky koronavírusu v Žilinskom kraji (215), nasledovali Trenčiansky a Prešovský kraj (okolo 200). Najmenej obetí nového vírusu mal Bratislavský kraj (84).

V apríli sa situácia zlepšila

V apríli už vo všetkých krajoch opäť dominovali úmrtia na choroby obehového systému a ochorenie COVID-19 ako príčina úmrtia bol až za nimi. Dokonca, v Bratislavskom, Nitrianskom a Košickom kraji bol až na treťom mieste za úmrtiami na nádorové ochorenia,“ prehlásila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Podmanická.

Celková nadúmrtnosť sa oproti priemeru predošlých piatich rokov v apríli na Slovensku znížila na 22 percent. Stále bola najvyššia v skupine mladších seniorov od 65 do 74 rokov. Bratislavský kraj sa počtom zomretých dostal na úroveň minulých rokov, v ostatných regiónoch pretrvávala nadúmrtnosť od 17 do 43 percent.

Seniori, ktorí prekonali covid, si môžu vydýchnuť. Riziko opätovnej nákazy je pre nich minimálne

Na Slovensku zomrelo v apríli takmer 5,3-tisíc osôb. Je to o 22 percent viac oproti priemeru aprílových hodnôt v predošlých piatich rokoch, ktorý predstavoval 4,3-tisíc ľudí. Situácia sa však v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi roka výrazne zlepšila. Od jeho začiatku počty zomretých a celková nadúmrtnosť klesajú.

Lídrom regionálnej nadúmrtnosti sa stala Žilina

Aprílová miera nadúmrtnosti medzimesačne významne klesla v skupinách osôb v produktívnom a poproduktívnom veku. Vo štvrtom mesiaci zomrelo 1,2-tisíc osôb v produktívnom veku, ich miera nadúmrtnosti dosiahla takmer 18 percent. V skupine seniorov nad 65 rokov dosiahla 24 percent, keď celkovo zomrelo 4-tisíc osôb.

Podobne, ako v predošlých mesiacoch, bola horšia situácia v podskupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov), v ktorej ešte aj v apríli zomrelo voči päťročnému priemeru o 40 percent osôb viac. „Je to však výrazné zlepšenie oproti predchádzajúcim mesiacom prvého štvrťroka, keď v porovnaní s predošlými rokmi zomieral až dvojnásobok mladších seniorov,“ zdôraznila Podmanická. Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo aj v apríli najviac ľudí vo vekovej kategórii nad 65 rokov.

Aprílový nárast počtu úmrtí sa oproti predošlým piatim rokom v rámci ôsmich krajov SR pohyboval od 2 do 43 percent. V porovnaní so situáciou v marci sa znížila intenzita nadúmrtnosti vo všetkých regiónoch. Lídrom regionálnej nadúmrtnosti sa v apríli stal Žilinský kraj. V tomto regióne zomieralo o 43 percent viac ľudí, ako bol priemer v predošlých piatich rokoch. Druhým v poradí bol Trenčiansky kraj s nadúmrtnosťou 35 percent voči priemeru.

V Bratislavskom kraji zomrelo v apríli celkovo oproti päťročnému priemeru len o dve percentá osôb viac, a tento región zaznamenal súčasne najvýraznejší pozitívny posun. Jeho nadúmrtnosť ešte v marci dosahovala 44 percent,“ zhodnotila Podmanická. O viac ako 30 percent klesla medzimesačne miera nadúmrtnosti aj v ďalších piatich slovenských krajoch.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK