Čaputová ľuďom odkazuje, aby prepáčili. Na adresu Krajčího hovorí: Unavenejšieho človeka som ešte nestretla

  • Prezidentka Zuzana Čaputová sa ľuďom ospravedlnila za nezvládnutú situáciu ohľadom pandémie, ktorá ju ľudsky mrzí
  • Odkazuje, že aj keď by si to mnoho ľudí prialo, nemá kompetenciu na odvolanie vlády či jej predstaviteľov
cpa
TASR/Martin Baumann
  • Prezidentka Zuzana Čaputová sa ľuďom ospravedlnila za nezvládnutú situáciu ohľadom pandémie, ktorá ju ľudsky mrzí
  • Odkazuje, že aj keď by si to mnoho ľudí prialo, nemá kompetenciu na odvolanie vlády či jej predstaviteľov

Každý deň zomrie okolo 100 ľudí predčasne. Prezidentka požiadala ľudí v súvislosti s kritickou situáciou v krajine o prepáčenie. „Žiada sa mi povedať ľuďom prepáčte, hoci nemám žiadne právomoci, aby som o pandemickej kríze rozhodovala. Je na mieste pozerať sa dopredu,” povedala v dnešnej relácii Na Telo na Markíze.

Prácu Mareka Krajčího si váži. „Unavenejšieho človeka som ešte nestretla.“ Rezort zdravotníctva potrebuje nový impulz. To, čomu čelíme sú aj chyby v komunikácii. To, kto by Krajčího mal vymeniť, je podľa prezidentky v kompetencii koaličných strán.

Konšpirátori zdeformovali tvár prezidentky Čaputovej. Podvodnú fotografiu šíri aj Ľuboš Blaha

Myslí si však, že ak by na poste ministra zdravotníctva nastala zmena, nestačilo by to. „Vláda by mala urobiť aj iné kroky,“ doplnila prezidentka. Podľa prezidentky je však na mieste ukázať ľuďom v istom zmysle gesto.

Zdôrazňuje, že nemá právomoc na odvolanie vlády. Reagovala tak na množiace sa výzvy z radov občanov.

Čaputová vytkla vláde, že sa pri svojej kritike za riadenie pandémie stavia do role obete. „Obete ležia na cintorínoch a v nemocniciach v kritickom stave,” povedala v relácii Na telo s Michalom Kovačičom.

Nové opatrenia, ktoré po niekoľkodňovej diskusii ohlásila vláda sú podľa prezidentky potrebné. „Aj tie, ktorými reaguje na svoje predchádzajúce zlyhania v podobe lepšej ochrany hraníc, trasovania alebo kontroly karantény, ale aj tie, ktoré pre nás budú znamenať ešte prísnejší režim pohybu. O ich finálnej podobe rozhoduje vláda, ale pokiaľ sa budú držať záverov okrúhleho stola s odborníkmi, budú mať aj moju podporu,“ napísala Čaputová na sociálnej sieti.

Nasledujúce týždne nebudú podľa nej ľahké pre nikoho, tvrdí, že každý už túžime po nadýchnutí, ale čím zodpovednejšie k ich dodržiavaniu pristúpime, tým skôr môže prísť aj to vytúžené uvoľnenie. „Čím prísnejší na seba teraz budeme, tým väčšiu šancu na prežitie dáme ľuďom, ktorí s vírusom v nemocniciach aj v týchto chvíľach zápasia.“

Projekt Slovákov ti zadarmo pomôže dostať sa k peniazom od štátu. Nechcú sa viac pozerať na chaos v štátnej pomoci

V súvislosti s tohtotýždňovým stretnutím troch najvyšších ústavných činiteľov premiér Igor Matovič povedal, že by prezidentku Zuzanu Čaputovú poprosil, aby prestala s odkazmi cez médiá.

Zároveň si myslí, že takéto odkazy už do budúcna nebudú. Hlava štátu ho podľa neho nevyzvala na to, aby odovzdal riadenie pandémie niekomu inému. „Nič také tam nezaznelo, na nič také ma nevyzvala,“ uviedol.

Komunikácia (Na telo s Michalom Kovačičom)

Posted by Zomri on Sunday, February 28, 2021

Prezidentka v relácii Na telo na kritiku Matoviča reagovala tak, že si rada nechá poradiť.

„Pokiaľ ide o komunikáciu, ja si rada nechám poradiť, ale určite nie od pána premiéra. V decembri som sa vyjadrila na jeho adresu nie osobne, ale pragmaticky,“ povedala.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vzhľadom na vážnu epidemickú situáciu ešte v utorok obrátila listom na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Požaduje od neho zabezpečenie sekvenovania vzoriek a riešenie ohodnotenia zdravotníckeho personálu. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Čaputová, Kollár, Matovič
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prezidentka v liste žiada, aby ministerstvo na základe odporúčaní vedcov, ktoré formulovali na minulotýždňovom stretnutí v Prezidentskom paláci, zabezpečilo analýzu pozitívnych vzoriek na výskyt nových mutácií koronavírusu (tzv. sekvenovanie).

„Nutne potrebujeme vedieť, ako na tom sme. Musíme vedieť, s akými nebezpečnými mutáciami vírusu sme aktuálne konfrontovaní a aký výrazný je ich výskyt,“ napísala s tým, že informácie o výskyte nových mutácií vírusu považuje za kľúčové pre ďalšie rozhodovanie o pandemických opatreniach do budúcna.

Malo by Slovensko uvoľniť lockdown a otvoriť obchody a školy?

Hlava štátu zároveň uviedla, že je dôležité stabilizovať zdravotnícky personál, finančne ho motivovať a zabrániť tak odlivu zdravotníkov do zahraničia po skončení pandémie.

„Veľmi si vážim, že zdravotníci aj napriek ťažkým podmienkam a absolútnemu preťaženiu vykonávajú svoje povolanie s veľkou obetavosťou. Uvedomujem si však, že sú už vyčerpaní a mnohí z nich aj demotivovaní či frustrovaní,“ uviedla.

Dodáva však tiež: „Nemyslím si, že výmena Krajčího bude stačiť. Vláda musí prijať vlastnú zodpovednosť. Výmena premiéra je legitímnou otázkou.“

Podmienky lockdownu na Slovensku sa už príliš sprísňovať nemôžu. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to dnes skonštatoval predseda vlády Igor Matovič . Podľa premiéra by teoreticky bolo možné zatvoriť fabriky, ako zdôraznil, to však nikto urobiť nechce.

Matovič: Dnes nám tu zomierajú tisícky ľudí, lebo SaS nenakúpila testy, teraz si užívame peklíčko

„Sú ľudia a aj časť tej vedeckej obce, ktorí hovoria, že toto je jediné riešenie v tejto situácii, na druhej strane si myslím, že by sme mali vyčerpať všetky ostatné možnosti, ak by sme k takémuto zásadnému kroku pristúpili,“ povedal Matovič.

Podľa premiéra je v súčasnej situácii dôležité, aby ľudia rešpektovali aktuálne platné opatrenia. „Ak by sme dnes dodržiavali iba úplne základné opatrenia ako rúška, umývanie rúk, odstupy, tak by sme tu nemali také množstvo prípadov,“ povedal Matovič s tým, že opatrenia dodržiavajú možno dve tretiny ľudí a jedna tretina ich nedodržiava.

Zdroje: Markíza/ Na telo, TA3, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech