Časť ruského obyvateľstva dostala výnimku z mobilizácie

  • Rusko udelilo výnimku z mobilizácie určitej skupine ľudí
  • Ide najmä o komunikačný a IT sektor
  • Rusi v uliciach tvrdo protestovali
Ruský prezident Vladimir Putin a masový protest ľudí
TARS/AP, Pavel Byrkin Unsplash/Manson Yim
  • Rusko udelilo výnimku z mobilizácie určitej skupine ľudí
  • Ide najmä o komunikačný a IT sektor
  • Rusi v uliciach tvrdo protestovali

Ruské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že ľudia pracujúci na kľúčových pozíciách v ruskom sektore informačných technológií a telekomunikácie či vo finančnom sektore budú mať výnimku z čiastočnej mobilizácie, ktorú tento týždeň nariadil ruský prezident Vladimir Putin. TASR o tom informuje podľa správy denníka The Guardian.

IT sektor sa musí hýbať

Aby sa zaistil chod istých technologických odvetví, ako aj finančného systému Ruskej federácie, rozhodlo sa, že nebudeme verbovať občanov, ktorí pracujú v akreditovaných organizáciách, ktoré patria do oblasti informačných technológií,“ uvádza ruský rezort obrany s tým, že pôjde predovšetkým o ľudí s vyšším vzdelaním alebo s odborným školením.

Rusi z celej krajiny protestovali proti mobilizácii. Polícia zadržala vyše 1 300 z nich

Podľa vyhlásenia ide predovšetkým o organizácie, ktoré sa zaoberajú vývojom, implementáciou, údržbou a zapracovávaním riešení v odbore informačných technológií alebo zaisťujú chod informačnej infraštruktúry.

Na sociálnej sieti Telegram ministerstvo tiež uvádza, že právo na odklad majú aj zamestnanci registrovaných médií, teda tlače a televíznych a rozhlasových spoločností.

Rezort uvádza vo vyhlásení i ďalšie sektory, na ktorých zamestnancov sa vzťahuje výnimka, napríklad sektor telekomunikačný či finančný.
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu ohlásil čiastočnú vojenskú mobilizáciu.

Minister obrany Sergej Šojgu následne povedal, že povolaných môže byť zhruba 300 000 záložníkov. Aký však bude skutočný rozsah mobilizácie, zatiaľ nie je jasné.

Bojovať nechcú

Začína však byť relatívne jasné, aký názor majú na samotnú mobilizáciu obyvatelia, ktorých by sa mohla týkať. Rusi z krajiny buď utekajú, alebo vychádzajú do ulíc s cieľom protestovať proti danému rozhodnutiu.

O oboch z vyššie spomenutých udalostiach sme ťa informovali prostredníctvom našich článkov. Ako dokázali Google dáta pre stránku Aviasales, najpopulárnejšej ruskej stránky pre kúpu leteniek, občania sa z krajiny snažia ujsť a vo veľkom skupujú letenky. Rusko však krátko na to odlety z krajiny takmer úplne zakázalo.

letisko
zdroj: Pexels/danylenko

Ruské aerolínie už Rusom vo veku od 18 do 65 rokov letenky nepredajú. Jediný spôsob, ako by svoj lístok získali, je predložením dôkazu o súhlase s cestou od ruského ministerstva obrany. Neskôr sa k tomuto rozhodnutiu pridali aj ruské železnice.

Nesúhlasíš, pôjdeš na front

Reakciou na mobilizáciu a následný zákaz opustenia krajiny boli rozsiahle protesty, ešte v ten istý deň. Tamojšie policajné zložky však protestujúcich občanov drasticky pacifikovali, či priamo zatýkali.

Na demonštrácie po celej krajine vyzývalo ruské protivojnové hnutie, ako aj mládežnícke demokratické hnutie Vesna. „Nemusíte zomrieť pre Putina,“ písalo sa vo vyhlásení na Telegrame. „V Rusku vás potrebujú tí, ktorí vás milujú. Pre úrady ste len krmivom pre delá, kde vami premrhajú bez akéhokoľvek zmyslu a účelu.“

Počas protestov v Moskve polícia zadržala ľudí.
zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko

Ako vo večer protestu uviedol ruský nezávislý monitor, dokopy bolo zadržaných vyše 1 307 ľudí v 39 mestách. Objavili sa aj informácie o tom, že Rusko zadržaných mužov povolalo na front, aj napriek tomu, že pôvodne nepatrili do „rezervnej skupiny“. Viac sa dočítaš tu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá