Čekan sa ostro pustil do Pekovej. Je to konšpirátorka a podvodníčka, lieta v podvode za 10 miliónov

  • Česká virologička Soňa Peková sa stala známou vďaka svojmu testu na koronavírus, ale aj kvôli šíreniu hoaxov
  • Jej firma je podozrivá z podvodu, na ktorom zarobila v prepočte asi 10 miliónov eur
  • Pekovej a jej biznis partnerovi hrozí až desať rokov väzenia
BeFunky-collage - 2020-08-28T124858.434
Archív
  • Česká virologička Soňa Peková sa stala známou vďaka svojmu testu na koronavírus, ale aj kvôli šíreniu hoaxov
  • Jej firma je podozrivá z podvodu, na ktorom zarobila v prepočte asi 10 miliónov eur
  • Pekovej a jej biznis partnerovi hrozí až desať rokov väzenia

Soňa Peková je známa molekulárna biologička, obľúbená aj u konšpirátorských webov ako odborníčka na koronavírus. Najnovšie sa však dostala do pozornosti kvôli kauze českej firmy Chambon. Spolu s ďalšími štyrmi ľuďmi je obžalovaná z toho, že z poisťovní vylákala 240 miliónov českých korún, v prepočte necelých 10 miliónov eur. Informuje o tom český portál Aktuálně.cz. 

Na Slovensku na ňu upozornil Pavol Čekan z Multiplex DX, firmy, ktorá vyvinula slovenský test na koronavírus. „A znova sa potvrdí, že tí najväčší konšpirátori sú aj podvodníci,“ napísal na sociálnej sieti s tým, že Peková je za hviezdu, zatiaľ čo on vyrába testy zadarmo je „americký agent“ a podobne.

Megapodvod

Dnes bola na Mestský súd v Prahe podaná žaloba na celkovo päť osôb. V prípade štyroch osôb pre zvlášť závažný zločin podvodu. Dve z uvedených osôb sú obžalobou navyše stíhané aj pre zločin neoprávneného podnikania. Piata obvinená osoba je stíhaná za trestný čin podielnictva,“ cituje web prokurátora Alexandra Dadama.

Medzi obžalovanými je okrem Pekovej aj známy český politický podnikateľ Roman Janoušek. Ten je známy z mnohých káuz v Česku, vrátane získavania podozrivo dobre zaplatených zákaziek od zdravotnej poisťovne. Často sa o ňom hovorí ako o pražskom oligarchovi a kmotrovi.

Okradli poisťovne

Dadam priblížil, že firma Chambon vykazovala iné testy, aké reálne robila. Firma robila mikrobiologické laboratórne vyšetrenia, ale poisťovniam ich vykazovali ako vyšetrenie ľudskej DNA. Takto si nelegálne naúčtovala viac ako 239 miliónov českých korún, ďalšie milióny plánovali naúčtovať. Dialo sa to v rokoch 2009 a 2011.

Ďalšími obžalovanými majú byť Janouškov biznis partner Luboš Pašek, podnikateľ Petr Ullrich, virologička Soňa Peková a prednosta hematologickej kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tomáš Kozák. 

Doktorka Soňa Peková sa stala mediálne známou po tom, čo predstavila svoj vlastný testovací protokol na nový typ koronavírusu. Neskôr však dostávala čoraz väčší priestor v konšpiračných magazínoch, kde preukázateľne šírila nepravdy o vedeckých poznatkoch.

Na jej adresu sa vyjadril aj Pavol Čekan. „A znova sa to asi potvrdí, že tí najväčší konšpirátori sú aj podvodníci. Dr. Peková je obžalovaná v kauze laboratória Chambon kvôli finančným machináciám.“

DR. PEKOVA: Cely cas mi to nesedelo, ze vzdelana molekularna biologicka siri take hoaxy o SARS-CoV-2. Aj som si myslel,…

Gepostet von Pavol Cekan am Donnerstag, 27. August 2020

Zdroj: Aktualne.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK