Celý mesiac som každodenne robila plank. Rozdiely na mojom tele som videla aj bez držania diéty

  • Experiment, čo urobí s telom, keď budeš robiť každý deň plank
  • Vyskúšať to môže každý, no má to jednu podmienku
Plank na lakťoch
Plank na lakťoch, Freepik/freepik
  • Experiment, čo urobí s telom, keď budeš robiť každý deň plank
  • Vyskúšať to môže každý, no má to jednu podmienku

Určite si už počul o cvičení s anglickým názvom plank. Po slovensky sa to nazýva ako doska, vzpor na vystretých rukách, alebo podpor na lakťoch. Akokoľvek toto cvičenie nazveme, patrí medzi základné cvičenia fitness vo svete, a to z dobrého dôvodu. Tento zdanlivo jednoduchý, ale veľmi účinný cvik zapája viacero svalových skupín a dokáže pretrénovať celé tvoje telo.

Pri tomto cviku budeš cítiť nielen brušné svaly, ale aj ramená, ruky a nohy. Či si fitness nadšenec, alebo začiatočník, ktorý chce zlepšiť svoju silu a stabilitu, plank je všestranný a ľahko prevediteľný cvik na doma, ktorý sa dá prispôsobiť rôznym úrovniam fyzickej zdatnosti.

Ja som sa rozhodla po vianočných sviatkoch plných ničnerobenia, že vyskúšam jeden experiment na sebe. Každý deň som robila plank v priemere minútu. Mesiac som si našla naozaj každé ráno, alebo poobede čas na to, aby som plank urobila. Po mesiaci som si na mojom tele začala všímať výsledky. 

Ako som už v úvode spomínala, tento na prvý pohľad jednoduchý cvik má rôzne prevedenia a je dôležité, aby si to robil správne, keď chceš, aby sa dostavili výsledky.

Opýtali sme sa preto skúseného trénera skupinových cvičení BOOTCAMP, Tomáša Šima, na to, aká je správna technika a či potvrdzuje to, čo sa stane s telom, keď robí človek tento cvik pravidelne.

Správne prevedenie planku

„Správne prevedenie planku by malo byť nasledovné: Lakte, prípadne ruky dám na šírku ramien, kolmo voči telu. To znamená, aby dlane boli v osi s ramenami. Aby neboli voči ramenám vpredu ani vzadu. Telo musí byť od hlavy až po päty v jednej priamke. Hlavu ťahám mierne dopredu, tvárou k podlahe. Dávam pozor, aby som neguľatil chrbát a nepúšťal hrudník dole k zemi. Teda prirodzená pozícia, jednoducho povedané, predstaviť si, že stojím a zmení sa pozícia celého tela z vertikálnej na horizontálnu,“ vysvetľuje Tomáš.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá