Celý rok sme dezinfikovali zbytočne? Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vydalo nové odporúčania

  • Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb aktualizovalo svoje usmernenie k čisteniu a dezinfekcii povrchov v domácnosti
  • Šanca nákazy koronavírusu prostredníctvom infekcie z povrchu je veľmi nízka
  • Najrizikovejšie sú povrchy, ktorých sa dotýka najviac ľudí. CDC prezradilo, ako často je potrebné ich čistiť
dezinfekcia
TASR/Alexandra Moštková, pexels/Victoria
  • Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb aktualizovalo svoje usmernenie k čisteniu a dezinfekcii povrchov v domácnosti
  • Šanca nákazy koronavírusu prostredníctvom infekcie z povrchu je veľmi nízka
  • Najrizikovejšie sú povrchy, ktorých sa dotýka najviac ľudí. CDC prezradilo, ako často je potrebné ich čistiť

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) aktualizovalo svoje usmernenie k čisteniu a dezinfekcii povrchov v domácnosti. Podľa neho stačí pri „väčšine situácií“ bez známej expozície koronavírusom použiť jednoducho mydlo a vodu. Dôkladné vyčistenie povrchov nahradí dezinfekčné prostriedky ako spreje a utierky.

„Rutinné čistenie vykonávané efektívne mydlom alebo saponátom, najmenej raz denne, môže podstatne znížiť hladinu vírusu na povrchu,“ cituje riaditeľku CDC Rochelle Walensky ABC News.

Walensky na pondelňajšom brífingu v Bielom dome uviedla, že „dezinfekcia sa odporúča iba vo vnútorných školách a domácnostiach, kde došlo k podozreniu alebo potvrdeniu prípadu COVID-19 za posledných 24 hodín.“

Riziko prenosu z infikovaného povrchu je nízke

Nové usmernenia vychádzajú z aktualizovanej analýzy CDC, ktorá tvrdí, že riziko prenosu z infikovaného povrchu je veľmi nízke. „Ľudia môžu byť infikovaní SARS-CoV-2 kontaktom s povrchmi. Na základe dostupných epidemiologických údajov a štúdií faktorov prenosu do životného prostredia však povrchový prenos nie je hlavným spôsobom šírenia SARS-CoV-2 a riziko sa považuje za nízke,“ píše sa v analýze.

Za hlavný spôsob prenosu koronavírusu sa tak považujú kvapôčky vírusu, ktoré ľudia infikovaní SARS-CoV-2 prenášajú prostredníctvom dýchacieho systému.

zdroj: TASR/AP, Susan Walsh. Na sníme riaditeľka CDC Rochelle Walensky

„Dôsledné a správne nosenie rúšok, umývanie rúk, a dodržiavanie pokynov odborníkov v oblasti zdravia môže pomôcť znížiť riziko povrchového prenosu,“ uviedla Walensky.

K rizikovejším povrchom patrí aj nákupný košík 

CDC odporúča zvážiť typ povrchu a to, ako často sa ho dotýkate. Spravidla platí, že čím viac ľudí sa dotkne povrchu, tým vyššie je riziko. Pri umývaní preto treba uprednostniť tie povrchy, ktorých sa dotýka čo najviac ľudí. Také povrchy by sa mali čistiť aspoň raz denne alebo aj viackrát, podľa potreby.

dezinfekcia
zdroj: Unsplash/Clay Banks

Medzi príklady najviac dotykových plôch patria: perá, pulty, nákupné vozíky, stoly, kľučky dverí, vypínače svetiel, kľučky, zábradlia, tlačidlá výťahov, stoly, klávesnice, telefóny, toalety, vodovodné batérie a umývadlá.

„Pri čistení noste rukavice. Po vyčistení si 20 sekúnd umývajte ruky mydlom a vodou. Po tom, ako si dáte dole rukavice, si bezpodmienečne umyte ruky. Ak sú viditeľne špinavé, vždy si ich umyte mydlom a vodou. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda a ruky nie sú viditeľne znečistené, použite dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu, ktorý obsahuje najmenej 60 % alkoholu, a čo najskôr ich umyte mydlom a vodou,“ znie odporúčanie CDC.

CDC varuje ľudí, aby dezinfekciu nepili 

Na začiatku pandémie sa začali masívne vypredávať dezinfekčné prostriedky, takmer po celom svete. Zásoby dochádzali, dezinfekčné výrobky boli prednostne distribuované pre nemocnice a sociálne služby, čím sa udržal vysoký dopyt. Spotrebitelia často improvizovali a dezinfekciu si vyrábali pomocou metódy „urob si sám“ alebo nakupovali cez internet, čo viedlo k zvýšeniu cien. Slovensko sa tiež nevyhlo panike a vypredané boli dezinfekčné prostriedky, antibakteriálne gély, mydlá a taktiež výrobky značky SAVO.

Po slovách bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa o tom, že dezinfekciu by mohlo byť možné napríklad „vstreknúť“ do človeka, sa objavili aj prípady otravy ľudí dezinfekciou.

CDC vo svojom odporúčaní myslí aj na takéto prípady a ľudí dôrazne varuje. „Nejedzte, nepite, nedýchajte a nevstrekujte si čistiace a dezinfekčné prostriedky do tela ani si ich nenanášajte priamo na pokožku. Môžu spôsobiť vážnu ujmu. Ľudí ani domáce zvieratá neutierajte ani nekúpte nijakými prostriedkami na čistenie a dezinfekciu povrchu,“ dodáva CDC.

Zdroje: ABC News, CDC, CDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá