Centrálne banky sa zamýšľajú nad vydávaním vlastných digitálnych mien. Reagujú na plány Facebooku

  • Centrálne banky Británie, eurozóny, Japonska, Švédska a Švajčiarska sa budú deliť o skúsenosti v novej skupine
  • Skúmanie vlastných digitálnych mien zrýchlili pod tlakom spoločnosti Facebook
BeFunky-collage-6
Unsplash/TASR
  • Centrálne banky Británie, eurozóny, Japonska, Švédska a Švajčiarska sa budú deliť o skúsenosti v novej skupine
  • Skúmanie vlastných digitálnych mien zrýchlili pod tlakom spoločnosti Facebook

Hlavné centrálne banky sveta skúmajú možnosť vydávania vlastných digitálnych mien, keďže sa čoraz viac diskutuje o budúcnosti týchto mien a ich kontrole. Informovali o tom v utorok Bank of England (BoE) a Európska centrálna banka (ECB).

Centrálne banky Británie, eurozóny, Japonska, Švédska a Švajčiarska sa budú deliť o skúsenosti v novej skupine, ktorú povedie bývalý predstaviteľ ECB Benoit Coeure s pomocou Banky pre medzinárodné zúčtovanie (Bank of International Settlements, BIS). Centrálne banky na celom svete zrýchlili skúmanie vlastných digitálnych mien pod tlakom spoločnosti Facebook, ktorá plánuje zaviesť svoju digitálnu libru.

Facebook svoje plány odhalil ešte v júni 2019, kedy hovoril vytvorení digitálnej meny, ktorá bude určená na platby na internete a na vlastnej platforme sociálnej siete. Na rozdiel od bitcoinu by mala byť digitálna libra naviazaná na tvrdé meny, ako dolár a euro. Cieľom je, aby bola menej náchylná na prudké výkyvy kurzov. Akcie sociálnej siete sa pritom ihneď po zverejnení správy posilnili o viac než 1,5%.

Aj v tejto oblasti je priekopníkom Čína

Priekopníkom spomedzi hlavných centrálnych bánk sa stala Čína, hoci detaily jej projektu nie sú stále známe. „Skupina posúdi ekonomické, funkčné a technické výbery dizajnu vrátane cezhraničnej interoperability a tiež delenie sa o poznatky o nových technológiách,“ uviedli v spoločnom vyhlásení centrálne banky.

Digitálne meny centrálnych bánk, tzv. CBDC peniaze, sú tradičné peniaze, ale v digitálnej podobe, vydané a spravované centrálnou bankou danej krajiny. Naopak, kryptomeny, ako je bitcoin, sú produktom zložitých matematických rébusov a spravujú ich rôzne on-line komunity namiesto centralizovaného orgánu.

Ich spoločným menovateľom je, že tak kryptomeny, ako CBDC sú v rôznej miere založené na technológii blockchain, ktorá umožňuje zaznamenávať a sprístupňovať transakcie v reálnom čase viacerým stranám. Guvernér BoE Mark Carney minulý rok poukázal na „destabilizujúcu“ úlohu amerického dolára vo svetovej ekonomike a uviedol, že centrálne banky sa možno budú musieť spojiť a vytvoriť vlastnú rezervnú menu, ktorá ho nahradí.

Najlepším riešením by bol diverzifikovaný viacpólový finančný systém, ktorý by mohli poskytnúť nové technológie, povedal Carney.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá