Ceny bytov narástli aj o 20 %. Hlbšie do vrecka však siahnuť nemusíme, zdražovanie vykryjú čoraz lacnejšie hypotéky

  • Priemerná cena trojizbového bytu na Slovensku za rok 2020 predstavuje až 1 923 eur za meter štvorcový
  • Prudkému zdražovaniu cien bránia práve hypotéky, ktoré využíva čoraz viac Slovákov
pjimage (55)
Unsplash/Denise Chan Unsplash/Marco Montero
  • Priemerná cena trojizbového bytu na Slovensku za rok 2020 predstavuje až 1 923 eur za meter štvorcový
  • Prudkému zdražovaniu cien bránia práve hypotéky, ktoré využíva čoraz viac Slovákov

Prudké zdražovanie cien bytov brzdia výhodné hypotéky. V tlačovej správe to uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

„Napriek tomu, že sa rast cien nehnuteľností pohybuje na dvojciferných hodnotách v prepočte na percentá, rozdiel v cene bytu pred časom a v súčasnosti nemusí byť až taký markantný. Výrazne lacnejšie úvery totiž rast cien nového bývania sčasti kompenzujú,“ uvádza hovorkyňa.

Ceny nehnuteľností sa prudko dvíhajú aj napriek pandémii koronavírusu a sťaženej ekonomickej situácii.

zdroj: Unsplash/Sigmund

Prudký nárast cien

„Ak si porovnáme priemerné ceny trojizbového bytu v roku 2018 a v roku 2020, zistíme, že cena za meter štvorcový sa vyšplhala o 18,5 percenta,“ vysvetľuje Žáčková.

Vyplýva to z dát Národnej banky Slovenska, podľa ktorej bola priemerná cena trojizbového bytu na Slovensku vo výške 1 622 eur za meter štvorcový a za rok 2020 to bolo už 1 923 eur za meter štvorcový.

„Môže to znieť zvláštne, ale dopad na naše peňaženky je oveľa menší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať,“ konštatuje hovorkyňa a dodáva, že dôvodom je pokles cien hypoték, cez ktoré veľká časť ľudí kúpu bývania rieši.

Luxus nie je to jediné, čo Roličky ponúkajú. V byte za takmer milión eur sa ti na terasu možno zmestí aj vrtuľník

Zachraňujú to hypotéky

Kým v roku 2018 bola priemerná úroková sadzba hypotéky s fixáciou na tri roky na úrovni 1,55 percenta ročne, dnes sa pohybuje iba tesne nad percentom a na trhu sú podľa Žáčkovej aj výrazne lacnejšie úvery.

„Ak si klient zoberie 70-percentnú hypotéku s viazanosťou na 30 rokov a jej úroková sadzba bude na úrovni 0,5 percenta ročne, jeho byt sa predraží v porovnaní s rokom 2018 iba o 6,2 percenta a nie spomínaných viac ako 18 percent,“ vysvetľuje hovorkyňa a dodáva, že pri 90-percentnej hypotéke by pri rovnakých podmienkach preplatil viac dokonca iba o 1,2 percenta.

zdroj: Unsplash/Max Titov

Staré byty sú stále v kurze

Oproti prvému štvrťroku 2020 zaznamenala realitná kancelária Herrys za prvé tri mesiace tohto roku výrazne väčší záujemu o kúpu aj o prenájom bytov.

Január a február minulého roka boli poznačené nízkou ponukou a v marci sa naplno prejavila koronakríza. Na trhu zavládla veľká neistota a všetky odvetvia ekonomiky oznamovali nepriaznivé prognózy.

„V prvom kvartáli tohto roku pozorujeme, že napriek nepriaznivému vývoju pandémie neistota záujemcov s určitosťou ustúpila, zmenilo sa správanie klientov, ako aj fungovanie inštitúcií. Za prvé tri mesiace roka 2021 sme v našej spoločnosti zaznamenali o 60 percent väčší objem rezervácií ako vlani,“ hovorí Filip Žoldák, zakladajúci partner kancelárie Herrys, ktorá detailne sleduje vývoj realitného trhu.

zdroj: Unsplash/Isaac Quesada

Celkový objem nehnuteľností predaných v prvom kvartáli 2021 je podľa údajov kancelárie Herrys v porovnaní s minulým rokom o 40 percent vyšší.

Ponuka bytov naopak vykazuje dlhodobo klesajúci trend, čomu zodpovedajú aj rastúce ceny. Za prvé tri mesiace roku 2021 stúpli o tri percentá a boli na najvyššej úrovni od roku 2009. Priemerná hrubá cena za meter štvorcový v prípade starších bytov dosiahla úroveň 3 160 eur.

Hypotekárne úvery

Podľa interných údajov Herrys kupovala väčšina klientov v úvode roka nehnuteľnosti pre vlastnú potrebu bývania a iba pätinu bytov si kupujúci zvolili na investíciu.

Pri financovaní kúpy stále zohrávali dôležitú úlohu banky, pričom z celkového počtu realizovaných transakcií až 59 % bolo financovaných prostredníctvom hypotekárneho úveru.

V Petržalke má pribudnúť polyfunkčný objekt za 10 miliónov eur. Jeho súčasťou bude 56 bytov

Zvyšné kupovali záujemcovia z vlastných zdrojov. Zo štatistík spoločnosti vyplýva, že pri hypotekárnych klientoch poskytli banky úver vo výške 78 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Viac ako pätinu ceny museli kupujúci pokryť z vlastných zdrojov.

Z hľadiska lokalít sa podľa údajov Herrys najviac predávali byty v bratislavskom Novom Meste (36 %) a v Ružinove (31 %) a najväčší záujem bol o dvoj- a trojizbové byty (obe kategórie po 33 %), pričom priemerná cena predanej nehnuteľnosti bez garáže dosiahla 208- tisíc eur.

zdroj: Unsplash/Rashid Sadykov

Tragicky nízka ponuka

„V marci tohto roku bola ponuka bytov na predaj na sekundárnom trhu najnižšia za posledných šesť mesiacov a ich ceny majú tendenciu sa čoraz viac približovať k cenám novostavieb. Tento trend bude pokračovať dovtedy, kým v Bratislave nezačne pribúdať viac nových bytov,“ tvrdí Filip Žoldák z Herrys.

„Aktuálny rozdiel v cenách starých bytov a bytov v novostavbách je v priemere 13 percent, ale napríklad v Starom Meste je to pri niektorých kategóriách až 20 percent, v Petržalke sú to v priemere 4 percentá,“ dodáva.

Mali byť pýchou, no skončili ako hanba. Toto sú najznámejšie nedostavané budovy Slovenska

Nové byty zdraželi v prvom štvrťroku 2021 najviac za posledných 18 mesiacov. „Oproti poslednému kvartálu minulého roka si tak záujemca o bývanie v novom projekte v priemere priplatí takmer 300 eur za m 2 bez DPH. Priemerná cena m 2 bez DPH prekonala hranicu 3- tisíc eur. Rozdiel v cene medzi dokončenými bytmi v nových projektoch a rozostavanými bytmi je približne 14 percent,“ hovorí Filip Žoldák.

Priemerná cena rozostavaných bytov je takmer 3 150 eur za m2 bez DPH. Medziročne najviac zdraželi byty v Dúbravke, Karlovej Vsi a v Petržalke, kde medziročný príplatok predstavuje priemerne 500 eur za m 2 bez DPH. Najmenej zdraželi novostavby v Ružinove, kde sa cena za rok v priemere navýšila o približne 100 eur za m 2 bez DPH.

zdroj: RK Herrys

Beton Gold

Prudké zdraženie bytov v prvom kvartáli je obrazom dôvery investorov v tzv. „beton gold“, najmä v prémiových lokalitách Starého Mesta a Mlynských Nív, kde očakávané projekty tento trend ešte posilnia.

„Nárast stavebných nákladov, malá ponuka, nedostatok pracovníkov v stavebníctve spolu s rastom cien v centre potiahnu nahor aj ceny v iných lokalitách tak, ako sa to dialo aj doteraz. Dôveru developerov v bývanie posilňuje dostupnosť financovania a ochota kupujúcich zadlžovať sa, čo sa môže zmeniť iba ochotou výmeny vlastného bývania za nájomné,“ vysvetľuje Žoldák. 

zdroj: Unsplash/Annie Spratt

„Pravdepodobnejšie je, že veková kategória budúcich kupujúcich bude rásť s cenami a požiadavkou bánk na vlastné zdroje. Preto prvým vlastným bývaním už nebude malý štartovací byt, ale efektívne riešené rodinné 3+kk byty,“ tvrdí. 

Pozitívny nárast prenájmov

V medziročnom porovnaní bol začiatok roka 2021 rušný aj na trhu prenájmov. Dopyt výrazne stúpal, čo sa prejavilo aj v počte uzatvorených prenájmov. Realitná kancelária Herrys podpísala za prvé tri mesiace 107 nájomných zmlúv, čo v porovnaní s prvým štvrťrokom minulého roka predstavuje nárast o 44 percent.

zdroj: Unsplash/Shalev Cohen

„Zvýšenie počtu realizovaných transakcií na trhu prenájmov je odrazom ako oživenia dopytu v tomto roku , tak aj celkovo vplyvom širšej ponuky nájmov z pohľadu medziročného porovnania. Počas štvrtého kvartálu 2020, kedy bol dopyt slabší, sa ponuka nájmov naakumulovala. Aj vďaka tomu sú výsledky v prvom kvartáli 2021 markantne vyššie, aké boli v prvom kvartáli minulého roku,“ hovorí Martin Marsina, partner realitnej kancelárie Herrys.

Na Račianskej ulici v Novom Meste pribudne nový viacúčelový park. Ponúkať bude mnoho možností trávenia času

V prípade prenájmov bol v hlavnom meste najväčší záujem o nehnuteľnosti v Starom Meste (38 %), Ružinove (33 %) a v Novom Meste (27 %). Nájomcovia prejavili záujem najmä o dvojizbové byty, ktoré tvorili viac ako polovicu z uzatvorených zmlúv. Menší záujem bol o trojizbové (19 %) a jednoizbové byty (13 %). Priemerná výška nájmu dosiahla na začiatku tohto roka sumu 615 eur za mesiac.

„Aktuálne sa situácia na bratislavskom trhu prenájmov zlepšuje a uvoľňujú sa protipandemické opatrenia. Aj vzhľadom k tomu predpokladáme, že prenájmy budú v druhom kvartáli aktívnejšie. Rovnako nevylučujeme, že ceny nájmov môžu mať rastúcu tendenciu,“ uzatvára Martin Marsina.

Zdroje: SITA, RK Herrys

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech