CES 2015 – Deň pre novinárov

  • Aj keď CES ešte oficiálne nezačal, aj tak máme z neho plné vedrá nových technologických správ. Deň vopred sa totiž začala akcia určená pre novinárov, takže nás môžu zásobovať tým, na čo sa môžeme počas nasledujúcich troch dní tešiť. Poďme sa pozrieť na to, v akom duchu sa bude tohtoročný CES niesť, a na čo všetko sa môžeme tešiť.
image_1420625605.jpeg
  • Aj keď CES ešte oficiálne nezačal, aj tak máme z neho plné vedrá nových technologických správ. Deň vopred sa totiž začala akcia určená pre novinárov, takže nás môžu zásobovať tým, na čo sa môžeme počas nasledujúcich troch dní tešiť. Poďme sa pozrieť na to, v akom duchu sa bude tohtoročný CES niesť, a na čo všetko sa môžeme tešiť.

Inteligentná domácnosť – čo môže mať čip, to ho mať bude

Internet vecí sa na CES začína stávať súčasnosťou. Veľa sa hovorilo o prepojení domov a domácich spotrebičov, dokonca sa pridali aj autá.

Vlajkonosičom internetu vecí sa stal Nest, ktorý v tejto oblasti absolútne ovládol CES. Spojil sa s niekoľkými veľkými značkami, a spoločne predviedli “Works with Nest” – veci v dome, ktoré dokážete ovládať cez svoj mobilný telefón. Okrem ovládania teploty tak už dokážete pracovať cez aplikáciu aj so zámkami na dverách, ovládať svoju ladničku, či kontrolovať merače CO2 – mobil vás upozorní, ak by začalo napríklad horieť.

Toto všetko sa dohromady spája v režimoch “Home” a “Away” – celý váš dom sa pri vašom odchode uloží do “spánku”, v ktorom šetrí maximum energie (ľadnička sa dá do sporiaceho režimu, teplota v miestnostiach sa zníži), a pri vašom príchode sa znova zobudí. Od februára by mali začať pribúdať noví partneri ako Osram a Whirpol, takže sa máme na čo tešiť.

 

 

 

Televízie – 4K, SUHD, prepojenie s konzolami

Čo sa týka televízorov všetko sa nieslo v mene 4K. V podstate všetci výrobcovia priniesli toto rozlíšenie – alebo SUHD. Čo je SUHD? Super-UltraHD funguje na princípe nanokryštálových polovodičov (kvantové body), umiestnených medzi klasickými LED svetlami. Po skombinovaní vzniká väčšie množstvo farieb, a teda lepší obraz.

Veľa výrobcov tiež prinieslo updaty svojich softwarov (vyššie rýchlosti, viac aplikácii …), a partnerstvá s internetovými službami streamujúcimi v 4K.

 

 

Hodinky sa spájajú s autami

V segmente inteligentných hodiniek sa začali vo veľkom angažovať hráči z automobilového priemyslu. Hyundai do konca roka uvedie aplikáciu na Apple Watch a Android Wear, ktorá vám dovolí odomknúť si auto a naštartovať. Pre extra bezpečnosť bude potrebný na ovládanie pin.

 

Lenovo uviedlo inteligentné vodeodolné hodinky s e-ink displejom, a Smartwatch od Sony sa ukázali v novej, kovovej verzii. Garmin sa zameral na športovcov, a bude merať kroky, odplávané metre či odbicyklované kilometre. Všetko aj vtedy, keď nie ste online a pripojený na smartfón.

 

 

Počítače – lepšie obrazovky a procesory

Intel uviedol novú radu svojich procesorov Broadwell, čo ovplyvní v podstate každého výrobcu počítačov. Nová generácia má (znova) vyšší výkon a nižšiu spotrebu energie.

 

Lepšie obrazovky by sa mali mali dostať k širšej verejnosti, zameranie bude hlavne na hráčov či fotografov. Keď už sme pri hráčoch, herné notebooky sa začnú ztenšovať,a  taktiež dostanú vysokovýkonné obrazovky.

 

HP má svoj minipočítač Pavillion mini, snaží sa pretlačiť na trh, ktorému vládne Mac mini.

 

A nakoniec, Samsung predviedol 1 TB externé SSD menšie ako vizitka.

 

 

Nasledujúce 3 dni vám prinesieme krátky prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa na CES šuchlo. Stay tunned!

 

Zdroj: cnet.com, theverge.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech