Česi nám závidia prezidentku. „Požičajte nám ju“ alebo „Buďme zas Československo“ nájdeš na Twitteri často

  • Naša prezidentka Zuzana Čaputová si získala srdcia mnohých Čechov
  • Mnohokrát píšu, že nám ju závidia, niektorí z nich si ju aj privlastňujú
  • Na Twitteri jej najčastejšie komentujú a lajkujú príspevky
  • Čaputovej konanie je ostrým kontrastom s mlčaním z Pražského hradu ohľadom citlivých tém
  • Pozri si Čaputovej príspevky, ktoré najviac očarili Čechov
Čaputová Zemanň
SITA/TASR/AP, Kancelária prezidenta SR, David Josek
  • Naša prezidentka Zuzana Čaputová si získala srdcia mnohých Čechov
  • Mnohokrát píšu, že nám ju závidia, niektorí z nich si ju aj privlastňujú
  • Na Twitteri jej najčastejšie komentujú a lajkujú príspevky
  • Čaputovej konanie je ostrým kontrastom s mlčaním z Pražského hradu ohľadom citlivých tém
  • Pozri si Čaputovej príspevky, ktoré najviac očarili Čechov

Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová je kráľovná sociálnych sietí. Na Facebooku ju sleduje vyše 262-tisíc ľudí, ešte vyšší počet používateľov ju sleduje na Instagrame, a to 318-tisíc. Na Twitteri, ktorý veľa Slovákov nevyužíva, sú počty jej followerov o čosi skromnejšie, sleduje ju 67 700 ľudí. 

Práve Twitter využíva prezidentka najčastejšie na komunikáciu so zahraničím. Svoje príspevky Čaputová a jej tím píše po anglicky. Najviac reakcií zvyčajne dostane od našich bratov Čechov, ktorí jej príspevky lajkujú aj komentujú. Neraz sa čudujú, prečo im naša prezidentka píše po anglicky.

zdroj: SITA/Kancelária prezidenta SR

Nie je tajomstvom, že časť občanov ČR nám prezidentku závidí, z mnohých dôvodov. Čechom sa páči jej dôstojné vystupovanie, ale aj jej súkromné názory, ktoré sú niekedy ostrým kontrastom k názorom českého prezidenta Miloša Zemana. Čechom sa páči aj to, že Čaputová sa nebojí o svojich názoroch na citlivé otázky vyjadrovať, keď z Pražského hradu neprichádza žiadne vyjadrenie alebo len vyjadrenie prostredníctvom hovorcu prezidenta Jiřího Ovčáčeka, ktorý ho zverejní na svojom twitterovom účte s názvom PREZIDENTmluvci.

Pozri sa na tweety prezidentky o udalostiach a situáciách, ktoré vyvolali najväčší ohlas u našich západných susedov.

zdroj: SITA/Kancelária prezidenta SR

Prezidentka sa zastala Česka, kritizovala Čínu

Jedná sa o najlajkovanjší  tweet prezidentky vôbec. Prezidentka v ňom reagovala na vyhrážky Číny adresované ČR po tom, čo predseda senátu Miloš Vystrčil navštívil Taiwan. 

Komunistická veľmoc považuje Taiwan za svoje územie, tamojšia vláda má ale iný názor. Väčšina krajín, medzi nimi aj Slovensko, udržiava voči krajine status quo. V nedávnej minulosti prebehli snahy podporiť taiwanskú vládu a nezávislosť. Vystrčil navštívil ostrov, v ktorom vidí aj podnikateľskú príležitosť, ako jeden z prvých európskych politikov.  

Cesta Vystrčila vzbudila vášnivé reakcie, niektorí vládni predstavitelia ČR tvrdili, že Čína ich za návštevu ostrova potrestá. Vojtěch Filip z KSČM sa vyjadril, že Česko ide robiť USA pokusného králika. Vyhrážky z Číny naozaj prišli. Minister zahraničia ČR Tomáš Petříček ich odsúdil a označil za neprípustné, z Pražského hradu neprišlo žiadne vyjadrenie.

zdroj: TASR/AP, Taiwan Presidential Office. Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen udeľuje štátne vyznamenanie Medailu "Rad priaznivých oblakov" zosnulému predsedovi českého Senátu Jaroslavovi Kuberovi, ktoré prebral Kuberov nástupca Miloš Vystrčil

Prezidentka sa zastala našich bratov a na Twitteri a napísala: „Slovensko stojí za Českou republikou. Vzťahy medzi EÚ a Čínou sú založené na dialógu a vzájomnom rešpekte. Hrozby namierené proti jednému z členov EÚ a jej predstaviteľom sú v rozpore so samotnou podstatou nášho partnerstva a ako také sú neprijateľné.“

Tweet vzbudil rozruch na sociálnej sieti. Mnohí českí politici aj novinári sa nechali počuť, že takto vyzerá pravý štátnik. Tweet má 20,7-tisíc lajkov, 7,1-tisíc retweetnutí a vyše tisícku komentárov.

Okrem Čechov na príspevok reagovali aj Američania, Taiwančania a iné národnosti. V komentároch môžeme nájsť aj poďakovanie od Českého armádneho generála a bývalého vysokého funkcionára NATO Petra Pavla, ktorý ďakuje hlavne za princíp „Suverénne štáty sa nesmú nechať zastrašovať a mali by v obrane tohto princípu stať pri sebe.“

Najlepšie tweety v sekcii komentáre: 

Spomienka na Miladu Horákovú

Prezidentka si ako jedna z mála slovenských politikov spomenula na výročie úmrtia československej političky Milady Horákovej, ktorú pred 70 rokmi zavraždili komunisti. Horáková bola súdená vo vykonštruovanom procese, ktorého rozsudky už boli vopred dohodnuté, a to na smrť obesením. Horáková umierala dlhé minúty, primitívna šibenica bola skôr škrtidlom.

Spolu s Horákovou popravili aj troch ďalších politikov a to Jana Buchalu, Oldřicha Peclu a Záviša Kalandru. Horáková sa stala jednou z najznámejších obetí komunistických politických čistiek 50. rokov a zároveň symbolom odporu voči komunizmu.

Milada Horáková
zdroj: Milada Horáková

Čaputová použila na Twitteri citáciu od Horákovej, konkrétne jej posledné slová pred popravou. „Idem s hlavou hore … Milujem túto krajinu, milujem ľudí. Odchádzam čestne, bez nenávisti voči vám. Milada Horáková bola pred 70 rokmi popravená vo vykonštruovanom procese vtedajším komunistickým Československom. Nikdy nezabudneme,“ napísala prezidentka.

Čaputová už v januári vyznamenala Horákovú in memoriam Radom Bieleho dvojkríža I. triedy. Čechov potešilo, že si prezidentka spomenula na političku ako na jednu z významných osobností našich spoločných dejín, zatiaľ čo od Zemana neprišla žiadna reakcia a reakcia Babiša skôr ľudí rozčúlila, pretože premiér ČR údajne mal byť sám agentom ŠtB.

Najlepšie tweety v sekcii komentáre: 

Pripomienka ruskej okupácie v 1968

Prezidentka si na svojom twitterovom účte pripomenula výročie 21. augusta 1968, keď nás prišli „oslobodiť“ naši ruskí bratia na tankoch. Zostali u nás ešte ďalších 20 rokov.

Ruské tanky prišli na územie Československa z noci 20. augusta na 21. augusta. Operácia Dunaj, ako znie jej oficiálny názov, ukončila demokratizáciu režimu a pokusy o jeho reformy na takzvaný komunizmus s ľudskou tvárou.

zdroj: TASR/AP,Petr David Josek

Okupácie územia Československa sa zúčastnilo päť komunistických krajín NDR, Poľska, Maďarska, Bulharska na čele s Ruskom. August 1968 si vyžiadal 108 životov obyvateľov ČSR. Časť z nich zomrelo priamo pri protestoch proti prítomnosti cudzích vojsk na našom území, časť z nich boli náhodné obete cudzích vojsk.

„August ‘68 je temnou kapitolou našich dejín. Invázia pod vedením Sovietov zastavila rodiaci sa demokratický proces. Dnes je to veľká pripomienka, že žiadna krajina nemá právo rozhodovať o budúcnosti iných národov,“ napísala prezidentka.

Zeman opäť mlčal a Babišova reakcia znovu pohoršila Čechov z rovnakého dôvodu ako pri Horákovej. Okrem Čechov tento tweet veľa komentovali aj Poliaci.

Najlepšie tweety v sekcii komentáre: 

Solidarita s protestujúcimi v Bielorusku

Prezidentka vyjadrila solidaritu aj s protestujúcimi v Bielorusku.

Prezidentské voľby v Bielorusku boli podľa mnohých kritikov aj bieloruskej opozície zmanipulované práve prezidentom Alexandrom Lukašenkom, ktorý má povesť posledného európskeho diktátora. Otázniky vyvoláva aj neprítomnosť zahraničných pozorovateľov.

Hneď po zverejnený výsledkov, podľa ktorých mal Lukašenko vysoko vyhrať, sa krajinou strhla masívna vlna protestov, ktoré trvajú prakticky dodnes. Na protestoch dochádzalo k tvrdým zásahom bezpečnostných zložiek voči protestujúcim. Nechýbalo ani zatýkanie.

zdroj: TASR/AP

Čaputová zverejnila na sociálnej sieti fotku prezidentského paláca nasvieteného do farieb vlajky Bieloruska. „Prezidentský palác je solidárny voči tým, ktorí pokojne bránia slobodu a požadujú slobodné, spravodlivé a demokratické voľby v Bielorusku. Násilie musí byť nahradené zmysluplným dialógom, otvorenosťou a zmierením,“ napísala prezidentka.

Najlepšie tweety v sekcii komentáre: 

Otrava Navaľného

Otrava Alexeja Navaľného pobúrila celý svet. Navaľnyj patrí medzi najväčších kritikov politiky Kremľu a ruského prezidenta Vladimira Putina. V Rusku je už zvykom, že Putinoví kritici záhadne miznú a umierajú. Navaľnému sa podarilo tomuto osudu zatiaľ vyhnúť, aj keď len s ťažkosťami.

zdroj: Navalny instagram

Minulý mesiac bol otrávený nervovou paralytickou látkou zo skupiny novičok. Otravu nezávisle od seba potvrdili laboratória v Nemecku, Francúzsku a Švédsku.

„Dôrazne odsudzujem otravu Navalného. Takéto kroky musia byť absolútne neprijateľné pre každú spoločnosť, ktorá rešpektuje základnú dôstojnosť ľudí. Prajem Alexeymu silu, aby sa čoskoro cítil lepšie,“ napísala prezidentka.

Najlepšie tweety v sekcii komentáre: 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK