Česi sa nevzdávajú. Vedci tvrdia, že ich vakcína môže byť účinná aj na mutácie koronavírusu

  • Československo patrilo ku krajinám s dlhoročnými skúsenosťami s výrobou vakcín
  • Vedci si myslia, že očkovacia látka Novavax by mohla fungovať aj na nové mutácie
  • Sú len krok od toho, aby sa to stalo realitou
TASR/AP, Alastair Grant,Jung Yeon-je
TASR/AP, Alastair Grant,Jung Yeon-je
  • Československo patrilo ku krajinám s dlhoročnými skúsenosťami s výrobou vakcín
  • Vedci si myslia, že očkovacia látka Novavax by mohla fungovať aj na nové mutácie
  • Sú len krok od toho, aby sa to stalo realitou

Americká biotechnologická spoločnosť Novavax plánuje v tomto kalendárnom roku vyrobiť miliardu dávok vakcíny proti koronavírusu. Portál iDnes ešte koncom januára informoval, že nezanedbateľnú časť by mala vyprodukovať česká dcérska spoločnosť Novavax CZ, ktorá sídli v obci Bohumil, približne 40 km od Prahy.

Československo kedysi patrilo ku krajinám, kde sa vyrábalo množstvo vakcín. Česká republika chce vo vývoji nadviazať na dlhoročnú tradíciu. V súčasnosti sú len krok od toho, aby sa to stalo realitou a uviedli na trh vakcínu.

Európska únia totiž zápasí s jej nedostatkom a ak by sa českými vedcom, ktorí participujú na vývoji vakcíny podarilo vyrobiť očkovacie látky, malo by to strategickú výhodu. Novavax by mala mať až 90-percentnú účinnosť. 

zdroj: TASR/AP,Alastair Grant

Československo patrilo medzi špičku

Českí vedci tentoraz prichádzajú s ďalšou zaujímavou informáciou. Podľa portálu iDnes je výhodou vakcíny fakt, že by mohla fungovať aj na koronavírusové mutácie.

Marek Petráš, prednosta Ústavu epidemiológie a bioštatistiky 3. Lekárskej fakulty na Karlovej Univerzite považuje za správne, že sa českí vedci pokúšajú o vývoj tuzemskej očkovacej látky. „Do deväťdesiatych rokov minulého storočia mal takmer každý štát svoj ústav očkovacích látok. Tieto inštitúcie pracovali presne na mieru daného štátu. A mali svoje opodstatnenie. Neskôr sa svet vybral inou cestou a začal sa spoliehať na veľké farmaceutické spoločnosti,“ povedal pre iDnes.

zdroj: lf3.cuni.cz/TASR,Ján Krošlák

Československo kedysi patrilo medzi krajiny, ktoré sa svojím výskumom dokázali presadiť. Nie je tajomstvom, že bolo prvou krajinou na svete, ktorej sa podarilo vakcínou eliminovať detskú obrnu.

Dona nových mutácií

Petráš spolu so svojím tímom pripravili prototyp vakcíny ešte minulý rok v lete. Aj napriek tomu vraví, že sú potrebné nové skúšky a overovania. Prednosta už vtedy predpokladal, že môžu vzniknúť rôzne mutácie. Jeho tím preto vychádzal z kmeňa koronavírusu. „Už vtedy boli zaznamenané určité mutácie, ale tie sa ukazovali ako bezvýznamné.“

Dodáva, že sa ich očkovacia látka dokáže prispôsobiť novej situácii. „To znamená, že môžeme použiť nový kmeň. Domnievam sa, že prototyp by teda mohol fungovať aj teraz, v dobe nových mutácií. Mohol by vyvolať ochrannú imunitu podobne, ako je to u súčasných známych vakcín? Možno by tá ochrana mohla byť aj o trochu väčšia,“ myslí si Petráš.

Česká vakcína by mala fungovať na podobnom princípe, ako v súčasnosti čínska vakcína Sinopharm. Začiatkom februára SITA informovala, že tento typ vakcíny funguje na báze proteínovej podjednotky. Rovnako, ako oxfordská vakcína, aj tá od Novavaxu sa môže skladovať pri bežnej teplote v chladničke, čo znamená, že distribúcia je jednoduchšia.

V Česku začnú vyrábať vakcínu Novavax. O pár týždňov bude na trhu aj pre Slovensko

Farmaceutickí producenti

Hovorí, že tím na výrobu vakcíny tvorí približne 13 ľudí, a je rozdelený na niekoľko častí. Jedna časť robila testy na zvieratách, druhá skupina mala na starosti elektrónovú mikroskopiu. Tím, ktorý sa zúčastnil vlastného vývoja (potrebnej kultivácie vírusu), tvorilo šesť ľudí. Na to, aby sa mohli vakcínou očkovať ľudia, im podľa Petráša v auguste chýbalo približne desať mesiacov. „Chýbali nám partnerstvá s farmaceutickými producentmi.“

Zakladateľ Pokecu Milan Dubec ponúkol štátu očkovací web zadarmo. Matovič mu odpovedal komentárom na Facebooku

Suma 250 miliónov korún, ktorú predbežne prisľúbila vláda, by na dokončenie vakcíny podľa Petráša nestačila. „Pokryla by druhú fázu, teda prevod z laboratória do výroby, prevedenie predklinických skúšok a prvú fázu klinického hodnotenia. To v rámci tejto sumy možné je. Potom by však boli potrebné partnerstvá s farmaceutickými producentmi, ktoré by zaistili rozsiahle klinické testovanie.“ 

Zdroje: iDNES, SITA, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá