Česi znova skúmali antigénové testy, priniesli pozoruhodný výsledok. Matovič sa môže radovať

  • Nová štúdia z Česka porovnávala viaceré druhy antigénových testov a priniesla tak záver, že testy sú vhodné pre širšie použite
  • Odhaliť má hlavne ľudí, ktorí majú živý vírus a môžu nakaziť ostatných. Pri takýchto ľudí dosahuje testovanie účinnosť až 90 percent
  • Štúdia tak priniesla odlišné závery ako nedávna česká štúdia, ktorá označila testy za nespoľahlivé
plošné testovanie druhé kolo koronavírus
TASR/Ján Krošlák
  • Nová štúdia z Česka porovnávala viaceré druhy antigénových testov a priniesla tak záver, že testy sú vhodné pre širšie použite
  • Odhaliť má hlavne ľudí, ktorí majú živý vírus a môžu nakaziť ostatných. Pri takýchto ľudí dosahuje testovanie účinnosť až 90 percent
  • Štúdia tak priniesla odlišné závery ako nedávna česká štúdia, ktorá označila testy za nespoľahlivé

Nová štúdia z Česka porovnávala viaceré druhy antigénových testov a priniesla tak záver, že testy sú vhodné pre širšie použite. Odhaliť majú hlavne ľudí, ktorí majú živý vírus a môžu nakaziť ostatných. Pri takýchto ľuďoch dosahuje testovanie účinnosť až 90 percent, uvádza ČTK. Všetko ale závisí od typu testov. Testovať by sa tak malo len tými najpresnejšími.

„V prípade antigénových testov je antigén na povrchu vírusu a deteguje sa typická štruktúra. Hovorí sa o tom, či je tam dostatočná citlivosť a zachytí všetkých chorých, a potom tam je aj otázka senzitivity, to znamená, či nám falošne neoznačí toho, kto by tam nemal byť,“ uviedol bývalý minister zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula pre iRozhlas, pričom uviedol, že testy nemusia zachytiť všetkých nakazených.

Antigénové testy pritom porovnal k rybárskej sieti, ktorá nezachytí tie menšie ryby, ktoré neskôr dorastú. Preto je potrebné podľa Prymulu testovať viackrát. V súčasnosti sa v Čechách antigénovými testami testujú domovy pre seniorov a zdravotnícke zariadenia.

Česi vyvinuli ultimátne testy na COVID-19, sú rýchlejšie ako PCR a presnejšie ako antigénové

Jednoduchá a rýchla metóda 

Český predseda vlády Andrej Babiš (ANO) ohlásil, že chce ešte pred Vianocami spustiť testovanie, ktoré má byť ale zadarmo a dobrovoľné, podobne, ako v Rakúsku. Práve preto sa rozbehla nová debata ohľadom toho, či sú antigénové testy vhodné alebo nie na celoplošné testovanie.

Za novou štúdiou stojí Nemocnica Karviná-Ráj a Zdravotný ústav v Ostrave. Inštitúcie v štúdii porovnávali 1 300 otestovaných vzoriek PCR metódou s rýchlymi antigénovými testami. „Väčšinu antigénových testov, ktoré sme skúmali, by sme odporúčali  pre vyhľadávanie infekčných jedincov. Z toho pohľadu, že je to jednoduchá a rýchla metóda, tak môže nájsť široké použitie pre lekárov v teréne alebo záchranárov,“ povedala jedna z vedkýň, ktorá sa na štúdii podieľa, doktorka Hana Zelená pre iRozhlas.

„Testov už sú dnes dve desiatky. Odporučenie bude parametrické, nebude to len jeden test. Budú musieť splniť určité kritériá, pretože chceme, aby boli dostupné,“ popísal Prymula, na otázku koľko testov sa bude používať. „Citlivosťou by sa mali blížiť k 95 %“.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Nedávna štúdia mala iné výsledky

Štúdia sa tak líši od nedávnej českej štúdie, ktorá označila testy za nespoľahlivé. „Výsledky štúdie sú naozaj ďaleko za očakávaním. Celková senzitivita antigénových testov sa podľa nášho zistenia pohybuje pod hranicou 70 %. Náš odhad bol pritom zhruba 85 %,“ uviedol vtedy Pavel Dřevínek prednosta Ústavu lekárskej mikrobiológie 2. LF UK a FN Motol. „Dá sa povedať, že 3 z 10 Covid pacientov, a to dokonca aj pokiaľ majú príznaky, antigénové testy vôbec nerozpoznajú!“

Zdroje: ČTK, iRozhlas

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá