České O2 odpočítava popravu Milady Horákovej. Internet hovorí o zvrátenosti

  • 70. rokov od popravy Milady Horákovej bude spoločnosť O2 odpočítavať minúty do jej smrti
  • Okrem iného sa v rámci kampane venujú aj vzdelávaniu mladých ľudí
milada
Wikimedia/ABS, O2
  • 70. rokov od popravy Milady Horákovej bude spoločnosť O2 odpočítavať minúty do jej smrti
  • Okrem iného sa v rámci kampane venujú aj vzdelávaniu mladých ľudí

O dva dni si svet pripomenie popravu Milady Horákovej. Pred 70 rokmi, počas politických monsterprocesov, ktoré boli začiatkom 50. rokov bežnou súčasťou zbavovania sa pre režim nepohodlných ľudí, došlo aj k politickej vražde Horákovej. Spoločnosť O2 si v Česku chcela uctiť jej pamiatku. Veľmi sa to ale nepodarilo

Od zverejnenia svojej komunikačnej kampane sa vo virtuálnom priestore rozpútali ohnivé diskusie. Hlavnou myšlienkou kampane je odpočet do popravy, ktorá prebehla 27. júna v skorých ranných hodinách na dvore Pankáckej väznice v Prahe. 

Čo slúži ku cti

Okrem iného má kampaň aj niekoľko pozitívnych momentov. Keďže mnoho mladých ľudí netuší, kto Milada Horáková bola a prečo ju vlastne pred 70.rokmi popravili, prezentuje telekomunikačná spoločnosť aj edukačný rozmer. V rámci dlhodobého projektu Svoboda není samozrejmost, ktorému sa O2 venuje už niekoľko rokov, sa môžu zákazníci dozvedieť viac o osobe Horákovej a zažiť v krátkych úsekovitých informačných blokoch posledné dni jej života.

Operátor sa rozhodol upozorniť na ne vo svojej online komunikácii a to prostredníctvom špeciálnych lokalizačných SMS a na vybraných citylight nosičoch rozmiestnených po Prahe práve v deň jej popravy. Zmapovať sa rozhodli posledné tri dni jej života.

zdroj: O2

Presne, minútu po minúte, v reálnom čase, pripomenieme posledné udalosti a dôležité stretnutia, ktoré sa uskutočnili v cele smrti,“ uvádza v tlačovej správe David Daneš, riaditeľ marketingovej komunikácie spoločnosti O2.

Zároveň sprístupnia O2 knižnice na 1 deň zdarma pre všetkých, ktorí si budú chcieť vypočuť Dopisy Milady Horákovej v audio podobe. Jej autorkou je Taťjana Medvecká.

A čo poburuje davy

Je to práve hlavná myšlienka. Spoločnosť plánuje odpočítavať reálny čas, ktorý ostáva do popravy Milady Horákovej. Ten by mal byť umiestnený ako úvodná fotografia aj na sociálnych sieťach či v uliciach v centre Prahy. Tu už nastáva moment, ktorý polarizuje Česko. 

Zákazníci spoločnosti O2 si myslia, že takéto prejavy a kampane nie sú vtipné. Niektorí prirovnávajú odpočítavanie minút a sekúnd dokonca k oslavám Silvestra. 

Bude sa na konci púšťať aj ohňostroj?“ reaguje zákazník Jaroslav. 

„Takýto nápad by som skôr čakal od KSČM (Komunistická strana Čiech a Moravy, pozn.redakcie),“ píše Martin.

Zákazníci kampani nerozumejú. Myslia si, že ide o pošliapanie a zneuctenie pamiatky obete bývalého režimu v Československu.

zdroj: O2

Za kampaňou stojí spoločnosť  O2 a agentúra Oliver. 

Na reakcie okolia si už podľa slov Jitky Pajurkovej z tlačového centra českého O2, už zvykli.

Osobnosti, ktoré v rámci projektu Sloboda nie je samozrejmosť pripomíname, sú časťou verejnosti obdivované, časťou naopak nie. Reakcie tomu zodpovedajú. Na sociálnych sieťach sú však vidieť skôr tie negatívne,“ vysvetľuje pre Startitup Pajurková a dodáva, že na projekt k výročiu popravy Milady Horákovej bolo aj veľa krásnych a pochvalných slov z mediálneho ale i laického prostredia. 

Myšlienku podporili okrem influncerov aj známe osobnosti.

Osoba Horákovej je však aj napriek všetkému značným percentom českej populácie označovaná v tejto kampani za dehonestujúcu. Pajurková sa snaží vysvetliť, že odpočítavanie si skutočne netreba mýliť so silvestrovským.

V kampani je v rámci odpočtu pripomenutých 10 významných okamihov spojených s tromi poslednými dňami Milady Horákovej. Tieto sú vždy prepojené s čítaním z jej listov, a to v rovnakom čase, v akom boli pred 70 rokmi napísané. Chceme tak upozorniť na výnimočnosť a odvahu tejto ženy, ktorá stála tvárou v tvár smrti. Nerozumieme tomu, že toto môže niekomu evokovať odpočítávanie na Silvestra,“ uvádza Pajurková a s tým, takéto reakcie vnímajú ako absolútne nepochopenie plynúce len z prečítania názvu kampane

Kto bola Milada Horáková?

Politička a právnička, odsúdená, väznená a 27. júna 1950 na príkaz vtedajšieho prezidenta Klementa Gottwalda popravená s obžalobou vlastizrady. Bola jedinou popravenou ženou v rámci politických procesov a stala sa symbolom boja proti vládnucemu komunistickému režimu v Československu. Nebola obesená, ale škrtidlom udusená

Zdroje: o2.cz, facebook.com, idnes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech