Českí študenti postavili konkurenta pre Teslu!

  • Českým študentom sa aj za podpory Technologickej agentúry ČR podarilo postaviť skutočne zaujímavý kúsok. Ide o športový dvojmiestny elektromobil s výkonom slušných 300 koní.
image_1435752376.jpeg
  • Českým študentom sa aj za podpory Technologickej agentúry ČR podarilo postaviť skutočne zaujímavý kúsok. Ide o športový dvojmiestny elektromobil s výkonom slušných 300 koní.

 

Nepotrebujete zázemie veľkej automobilky, aby ste postavili pekné, funkčné a výkonovo-zaujímavé športové vozidlo. Dôkazom toho je napríklad projekt študentských formúl, ktorý sa v Európe objavil už v roku 1998. Zapojila sa do neho aj Vysoká škola banícka – Technickej univerzity Ostrava. Tá má však v rukáve ešte jeden tromf – elektromobil StudentCar SCX, ktorý na pohon používa štyri synchrónne elektromotory.

 

 

Projekt StudentCar Vysokej školy banskej podporila Technologická agentúra ČR a počas štyroch rokov postupne vznikli tri generačné stupne. StudentCar SCX využíva rovnaký princíp ako Tesla Model S – elektromotory sú na nápravách, chýba prevodovka a o prenos krútiaceho momentu sa stará čisto elektronika. Výkon elektromobilu dosahuje výkon až 220 kW (300 koní) a krútiaci moment 1800 Nm, čo mu umožňuje zrýchlenie z 0-100 km/h iba za 4,9 sekundy. Na rýchlosť 150 km/h sa dostane StudentCar SCX za 9,2 sekundy a v zákrutách mu pomáha pribrzďovanie kolies simulujúce funkciu aktívnych diferenciálov.

Napájanie obstaráva akumulátor LiFePO4 pracujúci s napätím 320V. Automobil váži 1438 kilogramov, čo je vzhľadom k mohutnej rámovej konštrukcii a na prvý pohľad nijako „ochudobnenému“ interiéru skvelá hodnota. Dosť hmotnosti sa ušetrilo na karosérii z kompozitu, ktorá bola navrhnutá priamo v laboratóriách VŠB. Dojazd sa pochopiteľne mení v závislosti na štýle jazdy. SCX by ale malo na jedno nabitie akumulátora s kapacitou 17,7 kWh prejsť až 180 kilometrov.

 

 

Podľa neoficiálnych informácií by sa jeho cena mala pohybovať okolo 10 miliónov českých korún, v prepočte okolo 367 242 EUR. Okrem ceny je automobil jedinečný aj vďaka tomu, že ide o prvý športový elektromobil vyvinutý a vyrobený v Českej republike. Ostravskú univerzitu už navštívili aj zástupcovia BMW a McLarenu. „Ani v tak technologicky vyspelých krajinách, ako je Veľká Británia či Nemecko, nie je na univerzitách obvyklé, aby vývojové projekty boli dotiahnuté tak ďaleko,“ uviedol Petr Tomčík a dodal, že dizajn exteriéru SCX navrhol Michal Vlček, ktorý pracuje pre McLaren.

Úplne najlepšou správou na záver však je, že sa nejedná iba o obyčajný výstrel do tmy, ale tento automobil bol schválený aj pre prevádzku na cestách!

 

 

 

 

 

 

zdroj: auto.cz, blog.autobazar.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech