Česko na COVID-19 testuje neporovnateľne viac ako Slovensko. Nakazených tak môžeme mať viac než si myslíme

  • Epidémia v Českej republiky v posledných dňoch eskaluje, vo štvrtok testy odhalili viac ako 3000 nakazených
  • Vysoký počet odhalených nákaz má suvisieť aj so zvýšeným počtom testov, ktorých Česko robí násobne viac ako Slovensko
  • Možno teda očakávať, že kvôli nedostatočnému testovaniu sa medzi nami pohybuje oveľa viac nakazených, než ako ukazujú oficiálne čísla
testovanie na koronavírus
TASR/Ján Krošlák
  • Epidémia v Českej republiky v posledných dňoch eskaluje, vo štvrtok testy odhalili viac ako 3000 nakazených
  • Vysoký počet odhalených nákaz má suvisieť aj so zvýšeným počtom testov, ktorých Česko robí násobne viac ako Slovensko
  • Možno teda očakávať, že kvôli nedostatočnému testovaniu sa medzi nami pohybuje oveľa viac nakazených, než ako ukazujú oficiálne čísla

V priebehu soboty sa v Česku koronavírus najnovšie potvrdil u 2046 pacientov. Počet hospitalizovaných stúpol na 516. S chorobou COVID-19 momentálne bojuje 23 579 pacientov; celkovo sa nakazilo už viac než 48 000 ľudí, sumarizovala v nedeľu ráno webová stránka televízie Nova.

Epidémia v Českej republiky podľa tohto zdroja v posledných dňoch eskaluje. Od minulého utorka do minulej soboty pribudlo každý deň viac než 1000 nových prípadov – najviac v sobotu, 1538.

Túto stredu po prvý raz denný nárast infikovaných prekonal hranicu 2000, vo štvrtok prekonal 3000. Vysoký počet odhalených nákaz súvisí aj so zvýšeným počtom testov, podotýka TV Nova. Za štvrtok padol absolútny rekord vykonaných testov, laboratóriá ich zvládli viac než 22 000.

Pandémia na Slovensku neustupuje. Opäť pribudol vysoký počet nakazených

V nemocniciach leží 516 ľudí, čo je o 36 viac než v piatok. Z nich je 94 na umelej pľúcnej ventilácii alebo podpore životných funkcií. To je násobne viac než pred mesiacom. Podobný počet vážne chorých pacientov malo Česko naposledy v apríli, všíma si spravodajská stránka tn.nova.cz.

Česko má síce len raz toľko obyvateľov ako Slovensko, no je schopné otestovať častokrát aj 4-krát viac ľudí ako my. Naša krajina je schopná v priemere otestovať  medzi 4 000 až 5000 ľudí za jeden deň. V nedeľu sa pritom pravidelne testuje oveľa menej.

Slovensko sa obáva hranice 300 nových prípadov za deň. V skutočnosti sme možno túto hranicu už dávno prekonali, len o tom nevieme, nakoľko masívne netestujeme. To je jasne vidieť na príklade Českej republiky.

Aj premiér Igor Matovič si myslí, že Slovensko situáciu zvládne len do bodu, keď budú regionálni hygienici stíhať dohľadávať kontakty pozitívnych. Po tom bode sa podľa neho situácia vymknúť z rúk.

„Kedy to nastane? Obávam sa, že pri cca 300 nakazených denne sme už na hrane. Hygienici idú na 120 % a nových voľných hygienikov niet – lebo predošlé vlády ich stavy zdecimovali,“ zdôrazňuje Matovič.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí konštatoval, problém pri testovaní na Slovensku nie je pri odberoch, nastať by však mohol v laboratóriách. Ich kapacita je aktuálne 7 500 testov a urýchlene sa podľa ministra zvýšiť nedá.

„Nie je to slabá kapacita, je relatívne solídna, avšak v priebehu niekoľkých týždňov by sme vedeli na Slovensku zabezpečiť tzv. skríningové testy, ktoré sú podobne presné ako PCR testy, ale zisťuje sa antigén vírusu,“ vysvetlil Krajčí.

Infektológ Pavol Jarčuška konštatoval, že ide o antigénové testy priamo na zistenie vírusu, nie na zistenie protilátok. Výsledok by mali ukázať za 15 minút, ich presnosť je 98 %. Takéto testy by podľa neho mohli pomôcť napríklad nemocniciam, ktoré testujú pacientov pred hospitalizáciou alebo operáciou či na hraničných prechodoch.

zdroj: Na snímke prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška, Foto TASR/ Jakub Kotian

Ako doplnil, veľmi intenzívne sa pracuje aj na testovaní zo slín. Výhoda tohto testovania je v tom, že ak si vie pacient test urobiť správne, nemusí ísť na odberové miesto. Môže sa otestovať doma a doručiť test do laboratória. „Všetky tieto trendy sledujeme, zvažujeme a primeraným spôsobom pripravujeme aj zabezpečenie takýchto testov,“ povedal Jarčuška. Hlavný hygienik SR Ján Mikas konštatoval, že spomínané testy by mohli byť významným benefitom do budúcna.

WHO varuje pred znepokojivým šírením koronavírusu

Koronavírus sa v častiach Európy šíri znepokojivo rýchlo, varuje regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge. „Pandémia si vzala od nás v Európe tak veľa: 4 893 614 zaznamenaných prípadov ochorenia COVID-19 a 226 524 úmrtí, a to hovorí len časť príbehu,“ vyjadril sa poukazujúc tiež na obrovský vplyv na duševné zdravie, ekonomiky a živobytia na kontinente. „Hoci tieto čísla odrážajú komplexnejšie testovanie, tiež ukazujú alarmujúcu rýchlosť prenosu v regióne,“ doplnil.

V kostoloch sa nakazili desiatky ľudí. Biskupi preto vydali vlastný semafór

Najväčší podiel infikovaných podľa Klugeho predstavujú dospelí vo veku 25 až 49 rokov. WHO však zaznamenala nárast prípadov aj v starších vekových skupinách, ktoré sú náchylnejšie na závažnú smrteľnú chorobu.

Kluge tiež vyzval na „regionálnu súdržnosť“ a uviedol, že európska reakcia bola účinná, keď „bola pohotová a rozhodná“. Zároveň upozornil, že „vírus sa ukázal byť nemilosrdný, kedykoľvek prevládlo straníctvo a dezinformácie.“

Zdroje: TASR, SITA, Nova

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá