Česko plánuje zaviesť povinné očkovanie, padol už aj dátum. Podporil ho aj prezident Zeman

  • Česká republika je za povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19
  • Tento návrh podporil aj český prezident Miloš Zeman
  • Povinné očkovnie by sa malo zaviesť pre určité skupiny ľudí
Na archívnej snímke z 10. júna 2021 český prezident Miloš Zeman. Na snímke lekárka očkuje seniorku proti ochoreniu COVID-19.
Na archívnej snímke z 10. júna 2021 český prezident Miloš Zeman. Na snímke lekárka očkuje seniorku proti ochoreniu COVID-19., TASR/AP/Lisa Leutner TASR/Radovan Stoklasa
  • Česká republika je za povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19
  • Tento návrh podporil aj český prezident Miloš Zeman
  • Povinné očkovnie by sa malo zaviesť pre určité skupiny ľudí

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch (ANO) po pondelkovom rokovaní vlády navrhol, aby sa určité skupiny, akými sú osoby staršie ako 60 rokov, policajti, vojaci a iné ozbrojené zložky, rovnako hasiči a zdravotníci či zamestnanci v sociálnych službách museli povinne očkovať proti koronavírusu, a to od 1. marca 2022, uvádza portál Novinky.cz.

Povinné očkovanie podľa Vojtěcha upravuje zákon o ochrane verejného zdravia. Konkrétne choroby, proti ktorým sa povinne očkuje, potom upravuje vyhláška.

Očkovanie podporil aj prezident

Český prezident Miloš Zeman podporil povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Vyjadril sa tak na rokovaní prezidentov Vyšehradskej štvorky (V4), na ktorom sa zúčastnil prostredníctvom videohovoru, keďže je pre nákazu koronavírusom v izolácii.

„Všetci sa to boja povedať, že jediným riešením je povinné očkovanie, pretože by stratili hlasy. Ja si to môžem dovoliť, pretože ja už po desiatich rokoch končím vo funkcii prezidenta,“ povedal Zeman, ktorého na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter citoval jeho hovorca Jiří Ovčáček.

Český prezident tiež vyzval na podobné uvažovanie o povinnom očkovaní ako Rakúsko, „pretože sa zdá, že je to naozaj jediná cesta, ako sa z tejto covidovej krízy dostať“.

Na stretnutí V4 tiež Zeman hovoril o migrácii. Podľa neho sa otvára nová trasa, ktorá má pôvod v ovládnutí Afganistanu hnutím Taliban. Ten Zeman znova označil za teroristickú organizáciu.

Povinné očkovanie proti koronavírusu pre vybrané skupiny pripravuje vláda v demisii premiéra Andreja Babiša. Šéf Ústredného krízového štábu a minister vnútra v demisii Jan Hamáček dopoludnia avizoval, že pripravujú súvisiaci návrh vyhlášky. Povinné očkovanie by sa malo týkať zdravotníkov, zamestnancov v sociálnych službách, v integrovanom záchrannom systéme, a to aj vo väzenskej zložke, či ľudí starších ako 60 rokov.

Zdroje: Novinky , SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie