Ďalšie okresy musia zatvárať školy. Situácia je katastrofálna, hovorí hygienička

  • Na Orave sa prejde na takmer úplnú dištančnú výučbu
  • Prezenčne zostávajú len škôlky a prvý stupdeň ZŠ
  • Učinila tak okresná hygienička, pre stále zhoršujúcu sa situáciu
  • Školy sa zatvoria aj v ďalších okresoch
Na snímke učiteľka Jana Džuková vyučuje zemepis na druhom stupni online.
Na snímke učiteľka Jana Džuková vyučuje zemepis na druhom stupni online., TASR/Roman Hanc TASR/Roman Hanc
  • Na Orave sa prejde na takmer úplnú dištančnú výučbu
  • Prezenčne zostávajú len škôlky a prvý stupdeň ZŠ
  • Učinila tak okresná hygienička, pre stále zhoršujúcu sa situáciu
  • Školy sa zatvoria aj v ďalších okresoch

Okresná hygienička Mária Varmusová pre denník SME povedala, že od zajtra 30. novembra, zatvára stredné školy i druhé stupne základných škôl na Orave.

„Situácia je katastrofálna hlavne v okrese Dolný Kubín, v okrese Námestovo sa prudko zhoršila počas víkendu,“ tvrdí okresná hygienička Mária Varmusová pre denník SME.

Portál ďalej uvádza, že k minulému týždňu bolo zatvorených 111 tried. Na Orave je aktuálne okolo 1 200 nakazených, z toho okolo 400 sú detí do 18 rokov.

„Vidíme, ako krivka infikovaných stále rastie, nedarí sa ju zmenšiť. Deti prinášajú ochorenie do rodín, v ktorých sa od nich infikujú často všetci členovia,“ hovorí Mária Varmusová.

Vyučovanie na prvých stupňoch či v škôlkach bude naďalej pokračovať v prezenčnej výučbe. Zákaz sa teda týka základných umeleckých škôl, druhého stupňa ZŠ, stredných odborných škôl a gymnázií.

Ako uviedol Denník N, vyhláška je platná aj pre zariadenia, v ktorých sa poskytuje služba výchovy a starostlivosti o deti a mládež. Vyhláška sa týka okresu Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín.

Prvým regiónom, ktorý pristúpil k zatváraniu škôl je Rožňava. Školy, presnejšie všetky stredné školy a 2. stupeň základných škôl sa zatvárajú. Informovala o tom TV Markíza. Zástupca regionálneho hygienika Jozef Varga televízii povedal, že otvorené nateraz zostávajú len materské školy a 1. stupeň základných škôl. 

Zatvára aj Lučenec

V okrese Lučenec sa od utorka (30. 11.) pre pandémiu nového koronavírusu taktiež zatvoria všetky stredné odborné školy, gymnáziá i druhý stupeň základných škôl (ZŠ). Pre TASR to potvrdila regionálna hygienička Nadežda Andóová.

„Najvyššiu vekovo špecifickú chorobnosť na COVID-19 aktuálne zaznamenávame vo vekových skupinách od 10 do 14 a od 15 do 19 rokov. V okrese máme tiež veľmi nízku zaočkovanosť, nízku zaočkovanosť evidujeme aj vo vekovej kategórii nad 50 rokov,“ uviedla Andóová. Ako dodala, alarmujúca je aj situácia v lučeneckej nemocnici, kde počet pacientov hospitalizovaných s novým koronavírusom prevyšuje kapacity tretej fázy reprofilizácie lôžok.

Zatvorenie stredných škôl a druhého stupňa ZŠ má podľa regionálnej hygieničky prispieť k obmedzeniu mobility obyvateľov. Prezenčná výučba bude prerušená len na nevyhnutne dlhý čas, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Lučenci bude situáciu priebežne vyhodnocovať. Na prvom stupni ZŠ a v materských školách vzdelávanie naďalej pokračuje prezenčnou formou.

„Situáciu sledujeme. Budeme postupovať individuálne a v prípade potreby nariaďovať karanténu len jednotlivým triedam,“ dodala Andóová.

Pridáva sa Banská Bystrica

V okresoch Banská Bystrica a Brezno bude z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 platiť od 1. decembra zákaz prezenčného vzdelávania. Informuje o tom vyhláška, ktorá v pondelok vyšla vo vestníku vlády.

Podľa regionálnej hygieničky Zory Kľocovej Adamčákovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici sa to týka druhého stupňa základných škôl vrátane detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Rovnako aj gymnázií, stredných odborných alebo športových škôl, konzervatórií, základných umeleckých škôl, jazykových škôl a tiež prevádzkarní, kde sa prevádzkuje živnosť výchovy a mimoškolského vzdelávania detí a mládeže.

Od dnes prešli ZUŠ na dištančnú výučbu

Na dištančnú výučbu prechádzajú základné umelecké školy (ZUŠ), centrá voľného času (CVČ), jazykové školy, všetky mimoškolské aktivity a krúžky. Otvorené budú naďalej materské, základné, stredné a špeciálne školy a špeciálne výchovné zariadenia, ako aj poradne pre individuálnu prácu so žiakom.

Posledný deň vyučovania bude 17. decembra. Vyplýva to z opatrení Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Na školách sa tiež opätovne zaviedli rúška. Podľa zverejnenej vyhlášky ÚVZ majú výnimku z povinnosti nosiť rúško len deti do šesť rokov, deti v materskej škole či deti s poruchami autistického spektra.

Ministerstvo zároveň vydalo prísny zákaz miešania tried. Platiť to má nielen pri hodine telesnej výchovy, ale aj pri iných hodinách.

Školy musia tiež zaistiť v čo najväčšej možnej miere oddelené stravovanie v jedálňach v oddelených časoch. Jedálne a internáty budú otvorené pre tých, ktorí sú na prezenčnom vzdelávaní. Na vstup do internátu však bude potrebný režim OTP (očkovaní, testovaní, prekonané ochorenie).

Zdroje: SME, SITA, Denník N, Markíza

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie