Slovenskí stredoškoláci sa búria, nechcú chodiť do školy. Šíria neoficiálnu virálnu petíciu, sú v nej gramatické chyby

  • Počas predošlých vĺn pandémie sa žiaci museli naučiť fungovať v systéme dištančnej výučby
  • Táto vlna je však iná, do školy musia chodiť aj napriek kritickej pandemickej situácii
  • To sa im nepáči, na ministra idú s petíciou, ktorá má takmer 10-tisíc podpisov
jeswin (1)
Ilustračná: Unsplash/Jaswin
  • Počas predošlých vĺn pandémie sa žiaci museli naučiť fungovať v systéme dištančnej výučby
  • Táto vlna je však iná, do školy musia chodiť aj napriek kritickej pandemickej situácii
  • To sa im nepáči, na ministra idú s petíciou, ktorá má takmer 10-tisíc podpisov

Aktualizované o stanovisko Aliancie stredoškolákov o 16:15.

Mnoho študentov stredných škôl sa na lockdown tešilo práve z dôvodu zatvorenia škôl a prestupu na dištančné vyučovanie. To sa však nestalo, čo sa niektorým študentom nepáči. V dôsledku toho vznikla petícia, ktorá má v súčasnosti takmer 10-tisíc podpisov.

Dôvodom petície je napríklad nízka zaočkovanosť študentov, no aj cestovanie do školy a bývanie na internáte. „Je štatisticky preukázané, že v tejto vlne sa COVID šíri najmä medzi mladými, a preto by bolo naozaj vhodné a potrebné výučbu práve na stredných školách realizovať dištančne,“ uvádza sa v petícii. Zdroj spomínaných štatistík však udaný nie je.

zdroj: Unsplash/Neonbrand

Stredoškoláci sa v petícii odvolávajú na vysokoškolákov, ktorí už nejaký čas fungujú dištančne. „Nesúhlasíme s tým, aby školy ostali počas lockdownu otvorené. Je vyhlásený núdzový stav a zákaz zhromažďovať sa. Malo by to platiť aj pre školy!“ píšu nahnevaní žiaci.

Čo je skutočným zámerom študentov, známe nie je, no do úvahy prichádzajú iba dva scenáre. Buď sa študenti skutočne boja o svoje zdravie, alebo si zvykli na školu z domu, s ktorou už skúsenosti majú. Za zmienku však stojí množstvo pravopisných chýb, ktoré sú v petícii.

Školy nie je potrebné zavrieť

So stredoškolákmi nesúhlasí ani minister školstva Branislav Gröhling, ktorý tomuto problému venoval príspevok na svojom Facebooku. V ňom uvádza, že počet pozitívnych žiakov je minimálny. 

„Za posledný týždeň evidujeme 1,6 % pozitívnych žiakov. Tieto dáta sme si potvrdzovali u zdravotníctva a NCZI a naše údaje sedia,“ vysvetľuje s tým, že za toto nízke číslo môžeme vďačiť predovšetkým systému preventívnej karantény pre triedy. 

LOCKDOWN A ŠKOLYViacerí sa pýtajú, prečo majú byť otvorené školy. Chápem, že niektorí majú obavy, preto by som chcel…

Posted by Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Wednesday, November 24, 2021

„Ak je jeden žiak pozitívny, CELÁ trieda ide preventívne do karantény. Tak sa koronavírus šíri menej, než ak by išiel do karantény iba pozitívny žiak alebo jeho spolusediaci. Prezenčne sa preto tento týždeň učí 82,3 % žiakov,“ konštatuje.

Gröhling dodáva, že počas minulého týždňa NCZI evidovalo najmenej nakazených v skupine pod 9 rokov. Najviac nakazených je starších a mnohí z nich, ktorí nie sú zaočkovaní, končia na pľúcnej ventilácii. Minister píše, že žiaci by nemali doplácať na rozhodnutie týchto ľudí.

Vyučovanie sa môže konať prezenčne aj z toho dôvodu, že v školách sa stretáva tá istá skupina ľudí. To však neplatí v prípade nákupných centier a hromadných podujatí, kde sa môže vírus šíriť jednoduchšie. „V triede sa stretáva vždy tá istá skupina, ktorú vieme ľahko izolovať, ak sa tam objaví pozitívny človek,“ dopĺňa minister.

Môže za to Sulík!

K problému sa vyjadril aj bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič. Ten je na strane stredoškolákov. V príspevku na Facebooku deti označil za pokusné králiky. Minister skritizoval aj rozhodnutie vlády, podľa ktorého žiaci nemuseli v priestoroch školy nosiť ochranné rúška. Dodal, že najviac pozitívnych v súčasnosti nájdeme práve pri školopovinných deťoch a ich rodičoch.

Deti ako pokusní králiciPo mimoriadne hlúpom rozhodnutí zrušiť pred pár týždňami deťom v školách ochranné rúška, sa…

Posted by Igor Matovic on Wednesday, November 24, 2021

„Konzílium zložené z najlepších slovenských epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov dôrazne vláde odporučilo aspoň na 7 dní zavrieť II. stupeň ZŠ a SŠ,“ uvádza Matovič. Dopĺňa, že cieľom týchto odporúčaní bolo upokojiť situáciu, ktorá je podľa neho katastrofická.

Matovič skonštatoval, že strany OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí s návrhom odborníkov súhlasila. Nesúhlasila strana SaS, ktorá ho vetovala. 

Vyjadrila sa aj Aliancia stredoškolákov, tí však za petíciou nestoja, neiniciovali ju oni. „Sme proti dlhodobému zatváraniu škôl, no sme presvedčení, že krátkodobé dištančné vyučovanie počas lockdownu s následnými vianočnými prázdninami by mohlo pomôcť k výraznému poklesu mobility študentov,“ uviedla Aliancia stredoškolákov. Informuje o tom agentúra TASR.

Zdroje: Facebook/Branislav Grohling, Facebook/Igor Matovič, Peticie.com, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá