Českou dedinou Lubná sa prehnalo tornádo, už druhé tento rok

  • Úkaz sa objavil približne o 12:30 v obci Lubná pri Poličke v Českej republike
  • Tornádo malo mať intenzitu F0 až F1
škody po tornáde
Zábery zo zasiahnutej obce, Facebook/Czech Thunderstorm Research Association
  • Úkaz sa objavil približne o 12:30 v obci Lubná pri Poličke v Českej republike
  • Tornádo malo mať intenzitu F0 až F1

Aktualizované 11. júna 2023 o 15:29.

Kým na Slovensku sa takmer každý deň objaví tromba, Česi sú na tom horšie. V rozsahu iba mesiaca a pol u nich vyčíňali až dve potvrdené tornáda.

Portál iMeteo informuje o tom, že v susednom Česku vyčíňalo v piatok tornádo. Úkaz sa objavil približne o 12:30 v obci Lubná pri Poličke v Českej republike. Tornádo malo mať intenzitu F0 až F1. Iba pár týždňov dozadu sa pritom tou istou obcou Lubná prehnalo iné tornádo.

Spôsobilo škody

Tornádo sa Českom prehnalo aj 29. apríla. Informoval o tom portál tn.cz s tým, že tornádo bolo slabé, no aj napriek tomu za sebou zanechalo škody. Tornádo prešlo dráhu približne 500 metrov a najsilnejšie sa prejavilo v jej úvode, keď na dome zhodilo časť škridiel zo strechy.

Výskyt tornáda neskôr potvrdil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vývoj tromby podľa informácií trval necelých 10 minút. Aj podľa ďalších svedkov najprv vznikla malá tromba, ktorá sa zrejme vplyvom tlaku vtiahla späť do základne oblaku a neskôr sa obnovila vo väčšej miere tak, že došlo ku kontaktu so zemským povrchom, kde už vzniknuté tornádo pôsobilo škoda, informovala neskôr stránka Czech Thunderstorm Research Association.

Sila tornád sa klasifikuje podľa tzv. Fujitovej stupnice, ktorá berie do úvahy faktory ako silu vetra či mieru škôd. Českí lovci búrok odhadujú, že dané tornádo malo silu približne F0 až F1, čo označuje najslabšie možné tornáda.

Každopádne, ako dokazujú fotografie zverejnené na sociálnych sieťach, meteorologickému javu sa aj napriek tomu podarilo napáchať škody. Obyvateľom obce poškodilo niekoľko striech a plotov.

 

Ako je vyššie spomenuté, len v apríli oblasť zasiahol studený front, pričom radary zaznamenali aj výskyt supercelárnych búrok. To podnietilo vznik tornáda, ktoré prešlo dráhu približne 500 metrov a taktiež poškodilo strechy.

Na Slovensku zatiaľ úradujú len tromby

V okolí Turca vzniklo podozrenie, že v oblasti v piatok (9. 6.) zachytili aj tornádo.

Ako píše iMeteo, tromba je jav, ktorým tornádo začína. Ide o útvar v tvare lievika, podobne ako v prípade známych tornád, no nedotkne sa zemského povrchu, a teda nedokáže narobiť škody.

V prípade tornád je to naopak, a to aj pri menších cyklónoch, keď prichádza do kontaktu so zemským povrchom či so strechami budov.

 

Od utorka – kedy začali silné búrky – sa nad Slovenskom objavilo viacero tromb. U susedov v Maďarsku ich napočítali dokonca až 40 a potvrdili aspoň dve tornáda. Tie však nepriniesli žiadne škody.

Jav z okolia Turca je však špecifickejší a nedá sa ľahko identifikovať. Tromba sa totiž mohla dotknúť aj zeme.

Tromby spozorovali aj pri Hraniske pri Košiciach. Ako sme ťa informovali, vo štvrtok (8. 6.) ich spozorovali aj nad Nitrou a neskôr tiež nad Krupinou. Podobné javy bolo možné vidieť aj v stredu.

Zdroje: iMeteo, TN.cz, iMeteo, ČHMÚ, Czech Thunderstorm Research Association

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá