Český biochemik priznal, že ho odporcovia očkovania desia a údajne sú nebezpečnejší než samotný vírus

  • Český biochemik Jan Konvalinka pripúšťa, že jednou z možností je celoplošné nariadenie očkovania
  • Ústav verejného zdravotníctva SR uverejnil komplexnú správu s grafmi o výskyte a priebehu koronavírusu
  • Slováci sa z nákazy spamätajú rýchlo, niektorí dokonca nepotrebovali ani hospitalizáciu
koronavírus
Unsplash/Hyttalo Souza
  • Český biochemik Jan Konvalinka pripúšťa, že jednou z možností je celoplošné nariadenie očkovania
  • Ústav verejného zdravotníctva SR uverejnil komplexnú správu s grafmi o výskyte a priebehu koronavírusu
  • Slováci sa z nákazy spamätajú rýchlo, niektorí dokonca nepotrebovali ani hospitalizáciu

Očkovať či neočkovať, to je otázka, ktorá v súčasnosti rozdeľuje ľudí na dve skupiny. Vakcína proti koronavírusu je síce stále v nedohľadne, no odborníci húfne diskutujú o všetkých pre aj proti. Biochemik Českej akadémie vied a prorektor Karlovej univerzity v Prahe Jan Konvalinka priznal, že takzvaní antivaxeri ho desia.

V rozhovore pre Český rozhlas okrem iného skonštatoval, že ľudia prestávajú veriť vedcom. To môže byť jeden z dôvodov, prečo počet odporcov očkovania stále rastie. „Snažím sa byť optimista, ale tá vlna blábolov, dezinformácií a hlúpostí sa stále zvyšuje a myslím, že v boji prehrávame. Je to omnoho nebezpečnejšie než samotný vírus,“ uviedol Konvalinka.

Keď zlyhá individuálna zodpovednosť, hlavné slovo by mal mať štát

V poslednej dobe sa čoraz častejšie ozývajú odporcovia všeobecného očkovania. Hrozbu vidia obzvlášť v očkovaní proti koronavírusu, ktoré vraj môže celoplošne nariadiť štát. Český biochemik túto možnosť úplne nepopiera.

„Myslím, že vo veciach, kde nerozhodujete sami za seba, má štát právo niektoré veci nariadiť. Nežijeme v dobe, kedy sa veľká časť ľudí riadi racionálnymi úvahami a v takomto svete je to povinnosťou štátu,“ vysvetlil Konvalinka.

Po poslednej fáze uvoľňovania to v mnohých krajinách vyzerá, akoby pandémii nadobro odzvonilo. Konvalinka dokonca tvrdí, že rozvinuté krajiny sú pripravené na potenciálnu druhú vlnu vírusu. Pozitívne správy priniesla aj nasledujúca analýza.

koronavírus
zdroj: Unsplash/CDC

Koronavírus najviac postihoval mladších mužov

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky minulý týždeň vydal komplexnú analytickú správu o prípadoch a úmrtiach v dôsledku koronavírusu. Zozbierané údaje sú ku dňu 20. mája.

Z grafu je evidentné, že na Slovensku sa nakazilo najviac mužov vo veku od 20 do 24 rokov.

V tesnom závese sú o pár rokov starší muži od 25 do 34 rokov. Odhliadnuc od pacientov vo veku od 0 do 14 rokov tvorili najmenší počet nakazených ľudia nad 65 rokov. V tejto kategórii však bolo nakazených viac žien ako mužov.

„U mužov je vyššia incidencia v mladších vekových skupinách, u žien v stredných a vyšších vekových skupinách,“ uvádza sa v správe Úradu verejného zdravotníctva.

Iba dva slovenské okresy sa úplne vyhli koronavírusu

Informácia o tom, že najviac pacientov evidoval Bratislavský kraj, pravdepodobne prekvapivá nie je. Na druhom mieste je Trenčiansky kraj a túto trojicu uzatvára Košický kraj. Naopak, najmenší počet pacientov zaznamenal Banskobystrický kraj.

„Na Slovensku sú 2 okresy, ktorých sa výskyt ochorení nedotkol vôbec, jedná sa o okresy Veľký Krtíš a Medzilaborce. V týchto okresoch sa nikto nenakazil ani nemal trvalé bydlisko žiadny pozitívny repatriant,“ odkazujú Mária Avdičová a Jana Námešná, autorky správy.

Veľká časť Slovákov sa nakazila v zahraničí, výnimkou nie sú ani Rómovia

Odborníci sa pozreli aj na pôvod nákazy. Graf zobrazujúci počet prípadov podľa miesta nákazy dokazuje, že v 37 prípadoch došlo k importovanej nákaze, teda nákaze mimo územia Slovenskej republiky. 34 prípadov je ďalej nešpecifikovaných a 11,6 prípadov sa vyskytlo v domoch sociálnych služieb.

6,3 percent prípadov súvisí s marginalizovanou rómskou komunitou, pričom nákaza bola pravdepodobne importovaná. Ďalších 5,8 percent prípadov v marginalizovaných rómskych komunitách priamo súvisí s importovanou nákazou. Iba 5,7 percent nakazených sa nakazilo v zahraničí.

„Od 28. apríla sa zaznamenáva trvalý pokles výskytu prípadov a podľa miesta nákazy sa prípady vyskytujú najmä u obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít a obyvateľov domovov sociálnych služieb. Importované prípady sa vyskytujú už len ojedinele,“ uvádza sa v správe.

Najviac Slovákov donieslo domov nákazu z Rakúska a Spojeného kráľovstva. Na treťom mieste je Nemecko, ďalej Česká republika, Taliansko, Holandsko a Belgicko. V Rakúsku sa infikovalo až 216 Slovákov, pričom vo Spojenom kráľovstve to bolo o sto ľudí menej.

koronavírus
zdroj: Unsplash/Olga Kononenko

Až 87 percent pacientov sa vyliečilo bez hospitalizácie

Najväčším prekvapením sú však čísla pacientov, ktorí sa z Covid-19 vyliečili aj bez hospitalizácie. „Z pozitívnych a chorých liečiacich sa doma sa doposiaľ vyliečilo celkom 1 078 pacientov, to je 87 percent. V jednom prípade došlo k úmrtiu doma liečeného pacienta,“ uvádzajú autorky správy.

Rovnako pozitívny je aj záver správy. Časť pacientov pozitívnych na koronavírus je hospitalizovaná v nemocnici a ďalšia časť je v štátnej alebo domácej karanténe. Nepredstavujú tak riziko šírenia nákazy. „Vzhľadom na stabilizovaný vývoj proporcie pozitívnych z počtu vyšetrených je možné prijaté opatrenia postupne racionálne uvoľňovať,“ uzatvára správa.

Výsledky analýzy sú prekvapivé

K uvoľňovaniu opatrení napokon došlo minulý týždeň v stredu. S príchodom štvrtej fázy nie je nosenie rúšok v exteriéri povinnosťou. Okrem toho sa znovu otvorili kiná, divadlá, nákupné centrá, školy a škôlky či vnútorné priestory reštaurácií a barov.

Podľa hlavného hygienika Jana Mikasa má Slovensko druhú vlnu epidémie už za sebou. Či je to skutočne pravda, ukáže len čas. Výsledky analýzy sú v konečnom dôsledku potešujúce a pre Slovákov môžu predstavovať nádej pre lepšie zajtrajšky.

Zdroje: Český rozhlas, ÚVZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá