Cesta na Mars bude trvať len 3 dni! Vedec z NASA vyvinul revolučný laserový pohon, ktorý ti vyzrazí dych

Matúš Mitro / 16. júna 2017 / Zaujímavosti

zdroj: Screenshot/NASA 360/YouTube

Za posledné desaťročia urobilo ľudstvo v skúmaní vesmíru veľké pokroky, no stále sme obmedzovaní rýchlosťou našich rakiet. Čoskoro sa však na Mars budeme môcť dostať už za pár dní vďaka revolučnému laserovému pohonu.

Červená planéta našej slnečnej sústavy je už po mnoho storočí pre ľudstvo veľkou záhadou. Aj s použitím najmodernejších vesmírnych lodí by cesta na ňu trvala približne 5 mesiacov, no tento problém sa snaží vyriešiť vedec vesmírnej agentúry NASA. Philip Lubin totiž pracuje na novom systéme, ktorý miesto tradičného raketového paliva využíva laserový pohon. Na prvý pohľad môže toto tvrdenie vyznieť ako vystrihnuté zo sci-fi filmu. Mnoho vedcov však verí, že práve fotóny generované obrovským laserom raz môžu vyniesť našu kozmickú loď na Mars. Moderné rakety sa pri štarte spoliehajú na ťah, ktorý ich má „odlepiť“ od Zeme a vyniesť do vesmíru.

zdroj fotografie: Screenshot/NASA 360/YouTube

 

Bezmotorové elektromagnetické žiarenie produkované laserom však prináša omnoho viac výhod, pričom jednou z najvýraznejších je rýchlosť. Tá je pri tomto spôsobe pohonu obmedzovaná iba rýchlosťou svetla, no pri spaľovacích motoroch rakiet všetko závisí od prebiehajúcich chemických procesov. Nový laserový pohon bol doposiaľ testovaný len v laboratórnych podmienkach. Na jeho fungovanie a vývoj bolo za potreby mnoho investícií a drahých zariadení. Zrejme najdrahšou a zároveň najdôležitejšou časťou je veľký supravodivý magnetový prstenec. Ten môžeme nájsť aj vo Veľkom hadrónovom urýchľovači. Spôsob, akým je tento laserový pohon skonštruovaný, však momentálne bráni zväčšiť ho pre použitie vo vesmírnych lodiach.

Dôležitým faktom je to, že celý systém je funkčný a tok fotónov by raz mohol ľudstvu zabezpečiť cestu na Mars už za pár dní. Podľa výpočtov Philipa Lubina by aktuálne bolo možné týmto spôsobom prepraviť na červenú planétu približne 220 kg nákladu, no najväčšou výhodou celého objavu je možnosť jeho využitia pri dlhých vesmírnych cestách. Je priam neuveriteľné, aké veľké kroky urobil človek v snahe preskúmať okolitý vesmír. Budúcnosť si pre nás pripravuje ešte mnoho ďalších objavov, vďaka ktorým bude cestovanie týmto nekonečným priestorom jednoduchším ako je tomu dnes.

zdroj: fontech.startitup.sk

Pridať komentár (0)