Cestovanie bratislavskou MHD má byť pohodlnejšie vďaka inovatívnej novinke, o ktorej by si mal vedieť 

  • Zážitok z cestovania verejnou dopravou v našom hlavnom meste majú obohatiť nové Virtuálne tabule
  • DPB spolu s imhd.sk predstavili službu, s ktorou máš aktuálne informácie o odchodoch z najbližších zastávok dostupné okamžite
  • Nemusíš sa tak spoliehať na desiatky tabúľ fyzicky umiestnených na zastávkach, máš ich k dispozícii 24 hodín denne odvšadiaľ
celo
TASR – Pavol Zachar
  • Zážitok z cestovania verejnou dopravou v našom hlavnom meste majú obohatiť nové Virtuálne tabule
  • DPB spolu s imhd.sk predstavili službu, s ktorou máš aktuálne informácie o odchodoch z najbližších zastávok dostupné okamžite
  • Nemusíš sa tak spoliehať na desiatky tabúľ fyzicky umiestnených na zastávkach, máš ich k dispozícii 24 hodín denne odvšadiaľ

Nová služba funguje veľmi jednoducho. Priamo v tvojom smartfóne sa ti zobrazia aktuálne údaje z dvoch najbližších zastávok podľa tvojej polohy. Dôležitým benefitom je aj to, že všetky údaje o odchodoch sa zakladajú na reálnej polohe vozidiel v meste. Odsledovaná spoľahlivosť tejto služby, ktorá je v pilotnej prevádzke, predstavuje až vyše 98 %.

Kliknutím na spoj zistíš aj poslednú známu polohu či aktuálne meškanie. Dozvieš sa aj to, či je vozidlo nízkopodlažné, v letnom období budeš zase vedieť či pre teba príde klimatizované vozidlo. Pre tých, ktorých zaujímajú konkrétne detaily, k dispozícii je aj typ a číslo spoja. 

zdroj: imhd.sk

Celý systém funguje na princípe, že vozidlo DPB prostredníctvom rádiovej siete Radiopol odošle informácie o svojej polohe stránke imhd.sk. Tá následne porovná informácie s platným cestovným poriadkom, odfiltruje prípadné chyby spôsobené ľudským faktorom a vypočíta, kedy vie vozidlo reálne prísť do zvolenej zastávky. Službu nájdeš na adrese tu.dpb.sk.

„Tieto informácie sa potom odošlú do elektronickej zastávkovej tabule na zastávke a zároveň sa použijú aj v našej virtuálnej zastávkovej tabuli, ktorá sa nachádza na našom webe,” vyjadril sa pre Startitup Henrich Kleiner z tímu imhd.sk.

✅ DOPRAVA V BRATISLAVE JE STABILIZOVANÁVäčsina liniek už jazdí bez meškania. EXTRÉMNE MEŠKANIE MHDPre veľmi zlé…

Gepostet von Dopravný podnik Bratislava am Mittwoch, 13. November 2019

„Výhodou virtuálnej zastávkovej tabule je, že si ju dokáže cestujúci pozrieť kdekoľvek sa nachádza. Stačí mu na to jeho mobilné zariadenie a pripojenie na internet. Po otvorení mobilnej verzie stránky imhd.sk stačí v hornej časti obrazovky kliknúť na najbližšiu zastávka a na základe polohy mobilného zariadenia sa zobrazí virtuálna zastávková tabuľa najbližšej zastávky,” dopĺňa H. Kleiner.

Na stránkach ba.imhd.sk nájdeš virtuálne zastávkové tabule dvoch alebo štyroch najbližších zastávok. Nezabudni, že pre využitie služby je potrebné súhlasiť s cookies a zdieľaním polohy.

Systém si žiadal niekoľkoročný vývoj

Začiatok vývoja zastávkovej tabule s reálnymi odchodmi MHD siaha až do roka 2013, kedy sa začalo s prvotným vývojom. Už vo februári 2014 bolo možné na stránke imhd.sk nájsť virtuálnu verziu zastávkovej tabule. K nej sa o pár mesiacov neskôr pridala aj zastávková tabuľa na zastávke Technopol, ktorá vtedy ako jediná v Bratislave zobrazovala reálny odchod vozidiel zo zastávky. 

„V tej dobe sa v meste nachádzali ešte elektronické zastávkové tabule pod Mostom SNP a na Hlavnej stanici. Avšak tieto vedeli zobraziť iba odchody liniek podľa cestovného poriadku. Zastávková tabuľa pri Technopole sa overila a postupne začali v meste pribúdať ďalšie takéto tabule. Náš systém sa v ďalších rokoch vylepšoval  s cieľom poskytnúť čo najlepšie informácie pre cestujúceho. V súčastnosti sa elektronické zastávkové tabule s reálnymi odchodmi liniek nachádzajú na každej dôležitejšej zastávke v Bratislave,” dodáva H. Kleiner z imhd.sk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech