Cestovanie k Čiernemu moru má nové pravidlá: Ovplyvnia aj dovolenky mnohých Slovákov

  • Rada EÚ rozhodla o prijatí Bulharska a Rumunska do bezhraničnej zóny
  • Občiansky preukaz namiesto pasov bude však zatiaľ stačiť len niektorým cestovateľom
Žena na pláži a hraničná polícia kontroluje vozidlá.
Ilustračné foto, Freepik/@wirestock, TASR/Pavel Neubauer
  • Rada EÚ rozhodla o prijatí Bulharska a Rumunska do bezhraničnej zóny
  • Občiansky preukaz namiesto pasov bude však zatiaľ stačiť len niektorým cestovateľom

Rada Európskej únie oznámila skvelú novinku pre tých, ktorí sa chystajú na dovolenku na Balkán. Rozhodla o rozšírení schengenského priestoru, vďaka čomu bude možné prechádzať hranice bez pasu. Bulharsko a Rumunsko sa tak stanú novými členmi tejto zóny.

Ako informuje portál tn.cz, začlenenie Bulharska a Rumunska do Schengenu sa uskutoční postupne. Preto by si ľudia, ktorí plánujú dovolenku pri Čiernom mori a chcú prechádzať hranice bez čakania, mali dávať pozor. V niektorých prípadoch ešte budú cestovný pas potrebovať.

Kedy budú cestovatelia potrebovať pas?

Bezhraničná zóna začne fungovať už 31. marca ako súčasť prvej etapy začlenenia. Ľudia nebudú potrebovať pas, ak cestujú do Bulharska alebo Rumunska letecky alebo loďou. Toto pravidlo sa týka aj hranice medzi týmito dvoma krajinami.

Na druhej strane, ak cestujú po ceste alebo vlakom, musia mať stále pri sebe pas. Rada Európskej únie ešte nerozhodla, kedy presne sa zmena dotkne aj pozemných hraníc. Predpokladá sa však, že to nastane ešte v priebehu tohto roka.

Bulharsko a Rumunsko usilovali o získanie členstva v schengenskom priestore od roku 2007, keď sa stali členmi Európskej únie.

„Je mi potešením oznámiť, že od roku 2024 budú po 12 rokoch rokovania vzdušné a vodné hranice medzi schengenským priestorom a Rumunskom a Bulharskom minulosťou,“ vyhlásil španielsky minister zahraničia Fernando Grande-Marlaska Gómez.

Bulharsko čakalo 12 rokov

Vstup do Schengenu je pre Bulharsko národnou prioritou, uviedla v nedeľňajšom vyhlásení vicepremiérka a ministerka zahraničných vecí Maria Gabrielová.

„Bulharsko čaká na tento okamih 12 rokov,“ pripomenula.

Členské štáty EÚ v sobotu jednomyseľne schválili pričlenenie Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru vo vzduchu a na mori od 31. marca 2024. Rozhovory o otvorení pozemných hraníc budú pokračovať v priebehu budúceho roka.

Bulharsko
zdroj: Unsplash/@deny_hill

Vstup Bulharska a Rumunska do Schengenu dosiaľ blokovalo Rakúsko, ktoré sa už roky sťažuje na neúmerné množstvo nelegálnych prisťahovalcov v dôsledku slabo chránených vonkajších schengenských hraníc.

Sofia a Bukurešť tento týždeň dosiahli politickú dohodu s Viedňou, ktorá čiastočné pričlenenie oboch krajín do schengenského priestoru podmienila masívnym posilnením ochrany vonkajších hraníc EÚ.

Schengenský priestor bol vytvorený v roku 1985 a momentálne zahŕňa 23 z 27 členských štátov EÚ (okrem Bulharska, Cypru, Írska a Rumunska) a všetkých členov Európskeho združenia voľného obchodu (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko). Slovensko sa stalo jeho súčasťou 21. decembra 2007.

Pozitívny krok vpred

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) rovnako víta zaradenie Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru od marca 2024. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR s tým, že rokovania o otvorení pozemných hraníc budú na európskej úrovni pokračovať.

Šéf slovenskej diplomacie ocenil, že súčasťou dohody o čiastočnom začlenení oboch krajín do schengenského priestoru je aj spolupráca pri ochrane vonkajšej hranice EÚ s cieľom zintenzívnenia boja proti nelegálnej migrácii.

„Schengen umožňuje občanom voľný pohyb v európskom priestore, no vplyvom migračnej krízy dnes nie je plne funkčný. Potrebujeme preto vyvinúť maximálnu snahu na jeho obnovu,“ uviedol.

Z rezortu priblížili, že SR dlhodobo podporuje plnohodnotné členstvo Bulharska a Rumunska v schengenskej zóne. Technické predpoklady pre úplné začlenenie podľa MZVEZ SR splnili tieto štáty už v roku 2011.

„Rozhodnutie je pozitívnym krokom, ktorý rozšíri náš európsky schengenský priestor. Verím, že počas budúceho roka sa podarí proces vstupu Bulharska a Rumunska plne dokončiť,“ doplnil Blanár.

Zdroje: tn.cz, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá