Cestovanie sa neodkladá, ruší sa. Až polovica Slovákov nepôjde na dovolenku ani na budúci rok

  • Už počas nedávno skončeného leta sme u nás zaznamenali výrazný prepad počtu dovolenkujúcich v porovnaní s minulosťou
  • Peniaze ušetrené zo zrušenej dovolenky by Slováci investovali do svojich nehnuteľností
covid cestovanie letisko reštrikcie lietanie dovolenka
Pexels/Anna Shevts
  • Už počas nedávno skončeného leta sme u nás zaznamenali výrazný prepad počtu dovolenkujúcich v porovnaní s minulosťou
  • Peniaze ušetrené zo zrušenej dovolenky by Slováci investovali do svojich nehnuteľností

Obavy z toho, že aj na budúci rok sa pre pandémiu koronavírusu nebude dať bez obmedzení cestovať do cudziny, má 48 percent Slovákov. Každý piaty by mal s takýmito reštrikciami zásadný problémom. Na druhej strane, možný scenár, že by niektoré krajiny boli opäť pre slovenských turistov nedostupné, by neprekážal štyrom z desiatich Slovákov.

Peniaze ušetrené z nerealizovanej dovolenky v zahraničí by väčšina ľudí minula na vybavenie a rekonštrukcie svojich nehnuteľností alebo by si tieto financie jednoducho ušetrili. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Home Credit. Už počas nedávno skončeného leta sme u nás zaznamenali výrazný prepad počtu dovolenkujúcich v porovnaní s minulosťou.

Všetci sa báli COVID-19 a tak nemala s kým cestovať po svete, dala sa preto dokopy s úplným neznámym

Pandémia koronavírusu a ňou spôsobené obmedzenia prispeli k tomu, že na dovolenku sa balilo necelých 40 percent Slovákov, čo bolo takmer o štvrtinu menej v porovnaní s vlaňajškom. Aj tí, čo sa niekam vybrali, napokon razantne škrtali svoje výdavky.

analyza home credit dovolenka
zdroj: Home Credit

Stále stúpajúce čísla nových potvrdených prípadov COVID-19, vzbudzujú čoraz väčšie obavy a otázniky, ako to bude s cestovaním do zahraničia vyzerať na budúci rok. Prieskum pre spoločnosť Home Credit ukázal, že prípadných budúcoročných obmedzení pri cestovaní do cudziny sa obáva 48 percent Slovákov.

Ukazuje sa, že sloboda pohybu aj mimo domovskej krajiny je pre niektorých nesmierne dôležitá. Dvadsať percent Slovákov by malo s prípadnými obmedzeniami vycestovať do zahraničia zásadný problémom. Ďalším takmer 30 percentám by to vadilo. Máme tu však aj druhú pomerne významnú skupinu ľudí, ktorí by si zrejme vystačili aj s dovolenkou v tuzemsku, tak ako to urobila tento rok väčšina Slovákov. Možný scenár, že by niektoré krajiny boli opäť pre slovenských turistov nedostupné, by totiž nevadil štyrom z desiatich opýtaných,“ približuje analytik trhu Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit.

PRIESKUM: Ukázalo sa, čo je pre Slovákov najdôležitejším kritériom pri výbere povolanie a plat to nie je

Ušetrené peniaze by išli na zveľadenie nehnuteľností alebo na horšie časy Ak by sa situácia s koronavírusom v budúcnosti výraznejšie nezlepšila a cestovanie do zahraničia by opäť sprevádzali výrazné obmedzenia, v konečnom dôsledku by peniaze pôvodne plánované na zahraničnú dovolenku išli na celkom iné účely.

Financie ušetrené z nerealizovanej dovolenky by najviac, 27 percent Slovákov, minulo na vybavenie svojich domácností. Len o jedno percento menej by bolo takých, ktorí by tieto prostriedky vložili do úspor, na horšie časy. Štvrtina opýtaných by ich zase investovala do rekonštrukcie bytu či domu. Každý desiaty Slovák by minul takto ušetrené peniaze na voľnočasové aktivity svojich detí alebo aj na kúpu jazdeného či nového auta,“ dodáva Jaroslav Ondrušek z Home Creditu.

 

Zdroj: TS Home Credit

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK