Cestovanie z teba spraví lepšieho človeka. Takto.

  • Hovorí sa, že cestovanie je jediná vec, ktorá ťa obohatí, hoci za ňu zaplatíš. V týchto slovách sa skrýva viac pravdy, ako si si možno myslel a hneď ti vysvetlím, prečo je to tak.
collagesjykdfnvg
pexels.com
  • Hovorí sa, že cestovanie je jediná vec, ktorá ťa obohatí, hoci za ňu zaplatíš. V týchto slovách sa skrýva viac pravdy, ako si si možno myslel a hneď ti vysvetlím, prečo je to tak.

Okrem úplne očividného faktu, ktorý ti cestovanie ponúka – úžasné zážitky a nezabudnuteľné spomienky, cestovanie má na teba (ako ľudskú bytosť) silný vplyv, ktorý si ani neuvedomuješ. Vlastne je ich hneď niekoľko. Je čas na trochu sebareflexie, takže si spomeň na svoje blízke aj ďaleké cesty a sám posúď, do akej miery cestovanie zatiaľ zmenilo teba.

Cestovanie ťa učí hodnotu vytvárania nových priateľských väzieb

Možno si typ človeka, ktorý si nových priateľov tu doma vytvára len veľmi ťažko. Priateľov už predsa máš, nových ti netreba, však? Lenže pri cestovaní sa aj táto povahová črta schová do kúta, pretože cestovanie je ten najlepší spôsob, ako stretnúť tých najzaujímavejších ľudí. A navyše, takéto zoznamovanie je veľmi jednoduché, pretože obaja hneď viete, že máte spoločnú záľubu, ktorá vás spája, a na ktorej môžete stavať. Netreba snáď ani pripomínať, že je určite nespornou výhodou mať priateľov po celom svete.

Cestovanie je skvelým kurzom geografie a orientácie

Ak tiež patríš medzi tých, ktorí ani nevedia, kde je juh či sever, strácaš sa, kde to len ide (neboj sa, nie si v tom sám, tiež mám svoje odžité), cestovanie môže byť aj v tomto prípade dobrým učiteľom. Navštevuješ nové miesta, na ktorých si nikdy nebol a ani nevieš, čo by si si pozrel skôr. Čo je lepšie, ako vedieť nájsť cestu za svojím cieľom a úplne bez pomoci? Okrem toho, že budeš poznať aj menej známe čínske mestá alebo pomenuješ svoj obľúbený kúsok raja v Karibiku, budeš sa celkovo lepšie a ľahšie orientovať aj v mapách, a keď vyjdeš z obchodu na plnej ulici, možno konečne nájdeš ten správny smer cesty.

home-owner-buff com

foto: home-owner-buff.com

Cestovanie ťa učí trpezlivosti

Asi ťa tak nič neobrní trpezlivosťou, ako poriadna dávka cestovania. V rozvojových krajinách nie je všetko také zorganizované ako sme na to zvyknutí v Európe. Spoj, na ktorý čakáš už dve hodiny, možno dnes ani nepríde. Lokálni sú takí prekvapení tvojou bielou tvárou, že sa cítiš ako celebrita a trasa, ktorá ti mala trvať 15 minút, sa zrazu pretiahla na hodinu a celý tvoj harmonogram sa posunul.
Keď cestuješ, nič nie je pevne dané, a to ani v úžasnej a dokonalej Amerike. Myslíš si, že máš perfektný časový plán? Nie, to nemáš. Mnohokrát sa stanú veci, ktoré si nepredvídal ani ty. To sa stáva. A aj sa to stane. Spočiatku budeš možno zúriť a budeš nervózny, časom sa ale naučíš brať veci také, aké sú a nebudeš sa trápiť vecami, ktoré nezmeníš. Krok za krokom sa budeš obaľovať trpezlivosťou a zrazu si uvedomíš, že si úplne iný človek, ako pred rokom.

Cestovanie ťa učí skromnosti

Rád si doma trochu vyhodíš z kopýtka, ideš na pivo s kamošmi niekoľkokrát do týždňa, alebo si možno dopraješ (síce predraženú, ale) výbornú večeru v tvojej obľúbenej reštaurácií? Len míňaš, míňaš a ani sám nevieš kde?
Pri cestovaní sa zrazu transformuješ na niekoho iného a počítaš každý papier a mincu, ktorú nájdeš v peňaženke. Stanovil si si nejaký denný limit na jedlo, na zábavu, na transport z bodu A do bodu B (samozrejme, cez body E, K a Z, aby si toho videl čo najviac) a zrazu sa z teba postupne stáva zodpovednejšia osoba, ktorá si rozmyslí, kde minie peniaze. Nikto predsa nechce prísť na mizinu na opačnej strane sveta, a potom skľúčený volať rodičom alebo známym, či ťa môžu založiť. V zahraničí si viac uvedomuješ hodnotu peňazí a tento fakt ťa postupne formuje.

onthegotours com

foto: onthegotours.com

Cestovanie ťa učí požiadať o pomoc

Hoci ti na Slovensku môže prísť často nemysliteľné, že zastavíš na ulici cudzieho človeka a požiadaš ho o pomoc, pretože áno, všetci sa vždy niekam ponáhľame, alebo nás vždy zastavia ľudia, ktorí si pýtajú peniaze, takže radšej nepokúšame šťastie a ďalej blúdime stratení po cudzom meste. V zahraničí je takmer nemožné, aby ti ľudia nepomohli. Možno si sa chcel iba spýtať, či niekto nevie, kde je najbližší hotel, lebo by si musel stráviť noc vonku uprostred ničoho, a miesto toho skončíš s plným žalúdkom výdatnej večere (za ktorú si navyše neplatil) v mäkkej posteli. Žiadny výmysel, môjmu bratovi sa prihodilo presne toto. A to je iba jeden z milióna príkladov. Nehovorím, že je to pravidlo a urobí to každý. Ale ľudia sa snažia pomôcť, najmä keď vidia, že si cudzinec. Takže sa nemusíš báť požiadať o pomoc. Sám budeš prekvapený tým rozdielom u nás a v zahraničí.

Cestovanie ťa učí, že si iba malá, malilinká rybka v obrovskom oceáne

Začnem tým, aká si skvelá a unikátna bytosť.
A ako sa hovorí, že KAŽDÝ človek je výnimočný. Takže s celkovou populáciou ľudstva to znamená vyše 7 miliárd jedinečných bytostí, čo je už celkom slušné číslo. Každý z týchto ľudí, vrátane teba, má rovnaké právo ako ty, snívať o tom, čo chce v živote dosiahnuť. Niektorí to dosiahnu, iní nie. Na cestách stretneš mnoho ľudí, pri ktorých sa budeš cítiť ako planktón. Nie preto, že by ti dávali pocítiť, že sú niečo viac, ale preto, že sa s nimi dáš do reči, zistíš, že sú ešte mladší, ako ty a už si plnia sny a makajú na svojej budúcnosti, zatiaľ čo ty si si užíval sladké ničnerobenie. Títo ľudia ťa spočiatku možno demotivujú, neskôr inšpirujú, ale ako ich budeš na cestách stretávať čoraz viac, zrazu si uvedomíš, že pre niekoho si takouto inšpiráciou aj ty sám. Hoci si teda iba malá rybka vo veľkom oceáne, ak si pôjdeš za tým, čo je pre teba dôležité, jedného dňa sa tam určite dostaneš.

healthytravelblog com

foto: healthytravelblog.com

Cestovanie ti rozširuje horizonty

Tiež rád počúvaš príbehy ľudí, ktorí cestujú a tíško im závidíš všetky tie úžasné veci, ktoré na svojich cestách zažívajú? Chceš rozprávať svoje vlastné príbehy? Tak cestuj.
Na cestách stretávaš množstvo a množstvo nových ľudí. Rozprávaš sa s nimi, zabávate sa, cestujete spolu. A ani sám nevieš ako, zrazu trochu viac vidíš do politickej situácie v Turecku, vieš niečo viac o tom, ako sa žije v Kazachstane, stojíš na srílanskej pláži, odkiaľ pár rokov dozadu prišla obrovská tsunami…
Počas cestovania na teba z každej strany pôsobí nesmierne množstvo nových informácií, ktoré nasiakneš ako špongia. Tieto informácie ťa tiež formujú a zrazu si prišiel do bodu, kedy rozprávaš rovnako neuveriteľné a pútavé príbehy ako tvoji známi.

Cestovanie ťa učí akceptovať a tolerovať

Keď si doma v bezpečí a z médií počuješ, čo sa deje vo svete okolo teba, si nakoniec rád, že žiješ na našom malom Slovensku. Prisvojil si si názory o iných krajinách na základe toho, čo ti ponúkajú médiá a ostatní ľudia v tvojom okolí.
Keď cestuješ, vidíš ľudí takých, akí sú v skutočnosti. Bez pozlátka, ktoré ti doteraz médiá ponúkali. Bez všetkej tej špiny, ktorú na danú kultúru hádzali ľudia v tvojej blízkosti. Utváraš si názor na základe vlastných skúseností.
Na cestách sa naučíš nie len nové veci o novej kultúre, ale túto kultúru si začneš vážiť o niečo viac. Rozdiely, ktoré vidíš, sa naučíš akceptovať, tolerovať, s niektorými sa dokonca možno stotožníš. Pretože si uvedomíš, že tie rozdiely, ktoré nás navonok možno rozdeľujú, nás z ľudského hľadiska, naopak, spoja.

excelintercambio com

foto: excelintercambio.com

Cestovanie ti vyvíja chuťové bunky

Spomeň si na všetko to úžasné a neopakovateľné jedlo, ktoré si ochutnal na potulkách svetom. Mnohé z týchto jedál určite nebolo niečo, čo nájdeš v bežných slovenských obchodoch, a predsa ti zachutili. Mali niečo, čo si ťa úplne podmanilo. Možno ti chutia žabie stehienka, možno sušené chrobáky na paličke, možno extra pálivá omáčka na suchej ryži. Cestuješ a zároveň objavuješ nové chute. Ochutnáš niečo, čo si predtým nevidel a netušil, že taká kombinácia môže vôbec existovať, nie ešte aby ti aj zachutila. Ale z nejakého dôvodu ti zachutí. A ty chceš skúšať stále viac a viac. Pravdaže, občas sa aj majster tesár utne a ty ochutnáš niečo, čo chutí presne tak, ako to vyzerá. Treba skúšať a objavovať. Tak ako počas svojich ciest dospievaš ty, tak budú dospievať aj tvoje chuťové poháriky. A na tvojich dobrodružstvách ti určite mnohokrát poďakujú.

Cestovanie ťa naučí, že doma je doma

Môžeš brázdiť moria a oceány, letieť na najvzdialenejší ostrov, kúpať sa v špinavej rieke, tancovať s domorodcami a zažívať neuveriteľné chvíle, po príchode z dlhej cesty si mnohí uvedomia, že aj keď je svet neskutočne nádherné a fascinujúce miesto, doma je doma, a to z jednoduchého dôvodu – máš tu rodinu a priateľov, tých najdôležitejších ľudí v tvojom živote. Pokiaľ teda necestujete spolu, čo asi nie je vždy možné. Aj po dlhom odlúčení sa mnohí radi vracajú domov, ku svojim koreňom a milovaným osobám, lebo tam sú najšťastnejší.

contiki com

foto: contiki.com

Cestovanie ťa učí, že sme všetci rovnakí

Keď sme boli menší, mysleli sme si, že sme všetci neskutočne odlišní. Že deti v Keni žijú iba v starých chatrčiach, spia na zemi a jedia hlinu. Alebo že Kirgisko je plné ľudí preháňajúcich sa hore-dole krajinou na koňoch v starých šatách.
Potom sme už zrazu starší, začneme cestovať, spoznávať ľudí a krajiny a uvedomíme si ten zarážajúci fakt – že sme všetci rovnakí. A to dievča, o ktorom si si myslel, že nemá dobré vzdelanie, lebo má na hlave burku a pochádza z inej kultúry, ti zrazu povie také veci, o ktorých sa hanbíš priznať, že si ich nikdy nepočul. Ten chlapec z malej krajiny, o ktorej ani nevieš, či má internet, má rovnaké názory na diskutovanú tému ako ty. Ale ako je to možné?
Keď cestuješ, uvedomíš si, že všetky tie obrazy ľudí a krajín, ktoré sú nám celý život predostierané, nemusia byť nevyhnutne pravda. Z ľudí nerobí hlúpejších alebo horších iba samotný fakt, že sa nenarodili v krajinách prvého sveta. Afrika nie je celá o piesku a zvieratách. Ázia je domovom rovnako vyspelých ľudí ako si ty sám. Aj keď pochádzame z iných krajín, sme rovnakí.
Na toto všetko ale musíš prísť ty sám, postupne.

Cestovanie vytvára nezabudnuteľné spomienky

V neposlednom rade tá krásna časť cestovania – nezabudnuteľné, nádherné miesta, skvelí (a výnimoční) ľudia, zábava a najlepšie spomienky, ktoré si uchováš až do konca svojho života. Cestovanie je spôsob, ako žiť naplno, tešiť sa z maličkostí aj veľkých vecí. Skvelý spôsob, ako zažiť letný flirt, ale aj nájsť lásku na celý život. Spoznať kamarátov z rôznych kútov sveta a zažiť nezabudnuteľné chvíle, ktoré ti aj v pochmúrnych dňoch pripomenú, aký vie byť život krásny. Vonku je veľa príbehov, ktoré čakajú iba na to, kedy ich začneš žiť.

aiesec it

foto: aiesec.it

Zdroj: lifehack.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech