Chaos na letiskách: Tisíce zrušených letov, meškanie batožín. Odškodné môžeš žiadať v týchto prípadoch

  • Letiská sú zúfalé, lety sa rušia jeden za druhým aj zo Slovenska
  • Priblížime ti nariadenie EÚ, ktoré by si mal poznať. Môžeš získať naspäť stovky eur
letisko cash
Unsplash/Omid Armin a Jeshoots
  • Letiská sú zúfalé, lety sa rušia jeden za druhým aj zo Slovenska
  • Priblížime ti nariadenie EÚ, ktoré by si mal poznať. Môžeš získať naspäť stovky eur

Dnes opäť zrušený let, všetky ostatné vypredané, čo mám robiť?“ „Zrušili nám let, ako žiadať o refundáciu?“ „Vyhýbajte sa letisku vo Frankfurte, nikomu odtiaľ nechodí batožina…“ „Amsterdam úplná katastrofa, zrušený let, žiadna kompenzácia a ani nevedia poskytnúť hotel.“ Takto dnes vyzerajú viaceré príspevky v cestovateľských skupinách zúfalých Slovákov.

Problémy hlásia aj z Bratislavy, Košíc, Londýna, Paríža… Jednoducho, problémy sú, ak nie kvôli svojim vlastným, tak minimálne v rámci reťazovej reakcie, momentálne všade. Niekde vážnejšie, inde o čosi menej.

Problémy na letiskách zrušené lety
zdroj: Facebook/Cestovateľská poradňa

Letiská sú už niekoľko týždňov v chaose, nezvládajú a nestíhajú odbavovať. O tomto kolapse a o tom, že namiesto odporúčaných 2 hodín buď tentokrát na letisku ešte skôr, sme informovali už dvakrát na prelome júna a júla.

Áno, aj teraz za to môže pandémia, ktorá na istý čas zabrzdila, až zastavila, cestovanie po svete. Mnohé letiská tak prepúšťali svojich nepotrebných zamestnancov, stačilo im oveľa menej ľudí než predtým.

Situácia sa ale rapídne zmenila a ako sa zdá, letiská na to nie sú pripravené. Opäť sa rozbehol cestovateľský ošiaľ a zamestnancov na letiskách je tentokrát primálo na to, aby ťa stihli odbaviť a postarať sa ti o batožinu. Napríklad známe londýnske letisko Heathrow – jedno z najväčších v Európe – doslova vyzýva, aby sa zastavil predaj leteniek.

Podľa Medzinárodného združenia leteckých dopravcov IATA v máji vzrástol počet pasažierov medziročne (teda v porovnaní s májom 2021) o vyše 80 % a to niektorí odhadujú, že ich nárast v letných mesiacoch bude ešte výraznejší.

Do toho všetkého ešte prišli štrajky na viacerých letiskách. Spomenúť môžeme napríklad vždy štrajkujúci národ Európy – Francúzov (niet divu, že veľká revolúcia začala kedysi práve tam), ktorí už celé týždne štrajkujú a blokujú známe letisko v Paríži – Charsles de Gaull.

Za svoju prácu požadujú zvýšiť platy o 300 eur. Podobne prejavovaná nespokojnosť zamestnancov letísk sa objavila aj v Taliansku, Holandsku či v Anglicku.

Výsledkom je jeden veľký chaos, rušenie letov, prípadne ich meškanie a taktiež meškajúca batožina, ktorú ti, jednoducho, zrejme nemal kto naložiť.

Kedy máš právo na kompenzáciu a o akých sumách hovoríme?

Nariadenie, ktoré by si mal poznať

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: archív Startitup, The Guardian, IATA, ClaimCloud, Nariadenie EÚ č. 261/2004

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá