Chaos v oblakoch pokračuje. Rušenie letov sa dotklo najmä tejto krajiny

  • Počas uplynulých 3 dní bolo zrušených približne 8 300 letov
  • Utrpeli najmä Spojené štáty
  • Hlavným dôvodom rušenia bol omikron
lietadlo, let, dovolenka, koronavírs, Covid-19
Pexels/Freegraphy, Pexels/Anna Shevts
  • Počas uplynulých 3 dní bolo zrušených približne 8 300 letov
  • Utrpeli najmä Spojené štáty
  • Hlavným dôvodom rušenia bol omikron

Počas predĺženého vianočného víkendu bolo na celom svete zrušených približne 8 300 letov a ďalšie desaťtisíce ich meškali. Rušenie letov najvýraznejšie postihlo Spojené štáty. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na údaje monitorovacej stránky Flightaware.com.

Výpadky letovej dopravy spôsobilo predovšetkým šírenie vysokonákazlivého koronavírusového variantu omikron, keďže v dôsledku pozitívneho výsledku testu zo služieb alebo pre kontakt s takouto osobou vypadli mnohí piloti, letušky a ďalší technický personál.

Táto situácia prinútila spoločnosti Lufthansa, Delta, United Airlines, JetBlue, Alaska Airlines a mnoho ďalších dopravcov, aby rušili lety v dňoch okolo Vianoc, keď majú zvyčajne najviac klientov.        

Chaos v oblakoch

Cestovný chaos v Spojených štátoch, kde bolo od piatku do nedele odvolaných asi 3 000 prichádzajúcich alebo odchádzajúcich letov, komplikuje ešte aj nepriaznivé počasie na západe krajiny, ktoré spôsobuje zmätok na cestách a iných pozemných trasách.

Okrem amerických aeroliniek výpadky zrejme najviac postihli letecké spoločnosti z Číny, uviedla stanica BBC.

Rušenie časti letov prispieva k frustrácii z pandémie u mnohých ľudí, ktorí sa chceli alebo chcú cez sviatky stretnúť so svojimi rodinami po tom, čo boli minuloročné Vianoce výrazne obmedzené.

Mnohí ľudia si však naplánovali cesty ešte pred  vypuknutím najnovšej vlny pandémie spôsobenej variantom omikron, ktorý sa medzičasom stal dominantným v Spojených štátoch aj v mnohých ďalších krajinách.

Hromadné rušenie plánovaných letov bude zrejme pokračovať aj v priebehu pondelka, keďže už v skorých ranných hodinách bolo po celom svete hlásených okolo 2 000 odvolaných alebo zmeškaných letov. Takmer 300 zrušených letov už bolo avizovaných aj na utorok.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie