Chceli krajšiu figúru, odišli na invalidnom vozíku. Na zákroky sem chodia aj Slováci

  • Množstvo ľudí cestuje do Turecka, aby tam podstúpili lacné plastické operácie
  • Po zásahoch botulotoxínom sa v Európe roztrhlo vrece s botulizmom.
Ľudia sú pre krásu schopní urobiť čokoľvek
Ľudia sú pre krásu schopní urobiť čokoľvek, Unsplash/Sam Moghadam, Fuu J
  • Množstvo ľudí cestuje do Turecka, aby tam podstúpili lacné plastické operácie
  • Po zásahoch botulotoxínom sa v Európe roztrhlo vrece s botulizmom.

To, že ľudia už roky cestujú do Turecka na rôzne operácie spojené s vylepšovaním zovňajšku, je známa vec. V priebehu posledných týždňov sa však takéto výjazdy stali mnohým Európanom osudné.

Takmer 70 ľudí, ktorí v Turecku dostali injekcie na chudnutie, ochorelo na botulizmus, život ohrozujúci stav, ktorý spôsobuje svalovú paralýzu, informuje European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC). Ľudia by kvôli zákrokom nemali cestovať do Turecka, varujú zdravotníci, a každý, kto tak urobil, by mal bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Turecko sa kvôli nízkym cenám stalo populárnou destináciou, kam ľudia chodia podstupovať plastické operácie, ale napríklad aj nové zuby. Tie si obľúbili aj niektorí Slováci vrátane influencerov.

Desiatky paralyzovaných pacientov

Aktuálne dostupné informácie naznačujú, že u všetkých postihnutých pacientov boli medzi 22. februárom a 1. marcom 2023 vykonané lekárske zákroky zamerané na zníženie telesnej hmotnosti. Doteraz bolo potvrdených celkovo 67 prípadov botulizmu, väčšinou z Turecka, ale aj z Nemecka, Rakúska a Švajčiarska, uvádza Sky News.

Príznaky sa pohybovali od miernych až po závažné, niekoľko prípadov bolo dokonca hospitalizovaných. Medzi hospitalizovanými sa uvádza, že mnohí boli prijatí na jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS). Zatiaľ neboli hlásené žiadne úmrtia.

Botox do žalúdka sa stal novým trendom
zdroj: Unsplash/Diana Polekhina

Botulizmus, inak známy ako svalová paralýza

Botulizmus je paralytické ochorenie spôsobené baktériou Clostridium botulinum, ktorá bežne rastie zo spór v prostredí bez kyslíka, ako je napríklad plechovka fazule, ktorá potichu naberá na objeme v zadnej časti špajze, ktorej si sa vyhýbal od minulého leta.

V miernejších prípadoch môže spôsobiť rozmazané alebo dvojité videnie, nezrozumiteľnú reč, nevoľnosť alebo hnačku. Závažnejšia otrava môže zabrániť dýchaniu, smrť nastáva v 5 až 10 percentách prípadov, píše Science Alert.

Jed, ktorý sa zmenil na liek

Útočný, nervovo blokujúci toxínový jed, ktorý chrlí malý mikrób, však v posledných rokoch našiel využitie ako liek. Injekcia starostlivo odmeraných dávok neurotoxínu do špecifických častí tela môže byť pre vyškolených lekárov šikovným spôsobom, ako vypnúť cielené svaly zodpovedné za bolesť alebo kozmetické problémy, akými sú napríklad vrásky.

Ošetrenie botoxom, ktoré sa ľahko spája s kozmetickými procedúrami, má množstvo ďalších aplikácií, od zmiernenia chronických migrén až po prevenciu nadmerného potenia v oblastiach, ako je podpazušie.

Po sľubných výsledkoch pokusov na zvieratách na začiatku 21. storočia sa injekcie botulotoxínu A (BTX-A) do steny žalúdka pomocou endoskopu stali prostriedkom na spomalenie trávenia a na udržanie tohto pocitu „plnosti“ o niečo dlhšie.

Štíhla línia za každú cenu?

Rastúci počet kliník po celom svete poskytuje procedúry nazývané aj „žalúdočný botox“, ktoré sa doteraz javili ako relatívne bezpečná možnosť, hoci je otázne, aká je ich dlhodobá účinnosť pri chudnutí.

Turecké úrady tvrdia, že produkty používané pri liečbe postihnutých pacientov boli licencované, hoci neboli schválené na použitie pri procedúre paralyzujúcej žalúdok. V súčasnosti prebiehajú vyšetrovania na každej z kliník, ktorým bola medzičasom pozastavená činnosť, informuje ECDC.

Zdroje: Science Alert, European Centre for Disease Prevention and Control, Sky News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá