Chceš leto bez otravných okuliarov a šošoviek? Toto sú najčastejšie MÝTY o laserovej operácii

  • Všetko nasvedčuje tomu, že prichádzajúce leto si budeme môcť užiť viac, než to minulé
  • No s dioptrickými okuliarmi a nepraktickými šošovkami to môže byť predsa len obmedzujúc
  • Ty chceš pritom dobehnúť všetko zameškané! Ak uvažuješ nad lepším zrakom, a teda lepším životom, teraz je na to ideálne obdobie
neovizia.sk
  • Všetko nasvedčuje tomu, že prichádzajúce leto si budeme môcť užiť viac, než to minulé
  • No s dioptrickými okuliarmi a nepraktickými šošovkami to môže byť predsa len obmedzujúc
  • Ty chceš pritom dobehnúť všetko zameškané! Ak uvažuješ nad lepším zrakom, a teda lepším životom, teraz je na to ideálne obdobie

Určite máš aj ty vo svojom okolí niekoho, kto sa zbavil okuliarov s využitím lasera. Otvoriť ráno oči a vidieť ostro okolitý svet, môžeš aj ty. Už žiadne špinavé sklá okuliarov na festivale. Už žiadne zlomené rámy, vypadnuté kontaktné šošovky, alebo červené oči. Stačí si vybrať správnu kliniku, vhodnú metódu a neveriť nepravdám. So špecialistami z očnej kliniky NeoVízia sme sa pozreli na desať najčastejších mýtov, ktoré o laserových operáciách očí kolujú.

MÝTUS 1: Operáciu nepotrebujem

Niektorí z nás majú to šťastie, že okuliare nepotrebujú do vysokého veku. A tak ich považujú len za módny doplnok. Krehký, módny doplnok, ktorý nie je lacný, zvykne sa stratiť alebo sa zlomiť. Potom sú medzi nami jedinci, ktorí dioptrie potrebujú, ale okuliare nosiť nechcú. Preto siahajú po kontaktných šošovkách. Tie však pri nesprávnom a nadmernom používaní predstavujú riziko infekcií a poškodenia rohovky. Bezbolestná laserová operácia natrvalo odstráni dioptrie priamo v rohovke s dokonalejším efektom ako okuliare či šošovky.

zdroj: neovizia.sk

MÝTUS 2: Laserová operácia bolí

Počas zákroku je bezbolestná každá metóda. Rozdiel je v hojení. Povrchové laserové metódy (PRK, Lasek, epi-LASEK, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser), pri ktorých chirurg odstraňuje povrchový epitel rohovky, spôsobujú určitý stupeň bolesti. Prvé tri dni po zákroku epitel dorastá, čo je pre pacienta bolestivé. Pri najmodernejších zákrokoch NeoLASIK HD a NeoSMILE 3D, ktoré očný chirurg vykonáva pomocou femtosekundového laseru, pacient počas operácie ani po nej žiadnu bolesť necíti. Už večer v deň zákroku môže čítať, posielať e-maily, pozerať televíziu a na druhý deň pohodlne pracovať.

MÝTUS 3: Operácia počká

Pokojne aj do tridsiatky. Opak je však pravdou. Čím skôr šetrnú laserovú operáciu podstúpite, tým dlhšie si budete môcť užívať slobodu a dokonalý zrak do diaľky aj pri čítaní. Po 40. roku totiž postupne strácame schopnosť čítať nablízko bez okuliarov. Mnoho pacientov si po operácii hovorí, že to mali spraviť už dávno. Operácia femtosekundovým laserom trvá pár minút a už večer v deň zákroku uvidíte svet neopísateľne inak. Tak prečo čakať?

MÝTUS 4: Laserová operácia môže skončiť slepotou

Laserová operácia očí je najčastejšie vykonávaná operácia na ľudskom tele. Milióny spokojných pacientov na celom svete si užívajú slobodu bez okuliarov. Súčasné metódy sú natoľko bezpečné, že aj keby ste počas operácie mrkli alebo pohli hlavou, chirurg bezpečne dokončí operáciu do konca. Pred zákrokom absolvujete veľmi podrobné vyšetrenie, pri ktorom sa zisťuje, aké dioptrie presne treba odstrániť, ale súčasne potvrdí, či ste alebo nie ste na niektorý zákrok vhodný. Obe oči sa operujú naraz, rekonvalescencia je rýchla. Deň po operácii už vidíte výborne, bez okuliarov a kontaktných šošoviek. Bez obmedzení môžete o niekoľko dní aj športovať. Dlhšie si musíte počkať len na plávanie.

MÝTUS 5: Operácia je drahá

Jednorazová investícia do operácie očí ani zďaleka nedosiahne celoživotné náklady na komplikované dioptrické okuliare, tmavé dioptrické okuliare, multifokálne okuliare, špeciálne športové dioptrické pomôcky, kontaktné šošovky a roztoky na ich čistenie. Okuliare pri niektorých povolaniach a hobby sú dokonca prekážkou. Operácia je aj o životnom štýle a živote bez obmedzení. Investícia do nového dokonalého zraku dá človeku toľko radosti a slobody, koľko nedokáže vytvoriť žiaden najnovší telefón či značková kabelka.

Laserová korekcia dioptrií je navyše trvalou investíciou. Ostražitosť je určite na mieste v prípade očných kliník, ktoré majú ceny postavené prinízko, ktoré ponúkajú, vzhľadom na svoje vybavenie, len jeden operačný postup bez možnosti výberu najvhodnejšej metódy pacientovi „na mieru“. Určite nie je ideálne absolvovať predoperačné vyšetrenie a zákrok v jeden deň. Operáciu je možné financovať aj na splátky bez navýšenia.

zdroj: neovizia.sk

MÝTUS 6: Rekonvalescencia po operácii trvá dlho

Pri operáciách femtosekundovým laserom s využitím metód NeoLASIK HD a NeoSMILE 3D sa väčšina pacientov môže na druhý deň vrátiť do práce. O pár týždňov už môžete športovať alebo sa ísť kúpať.

MÝTUS 7: Vysoký počet dioptrií sa nedá odstrániť

Operovať sa dá v dnešnej dobe akýkoľvek počet dioptrií. Pri vysokých dioptriách sa využívajú nelaserové metódy, takzvané fakické šošovky ICL, alebo kombinácia viacerých postupov za účelom dosiahnutia čo najlepšieho výsledného efektu. Implantácia šošovky ICL je bezbolestná metóda, pri ktorej je možné znížiť dioptrie prakticky na nulu aj pacientovi s  plus/mínus 20 dioptriami.

MÝTUS 8: Astigmatizmus sa nedá odstrániť

O cylindrickej očnej chybe (astigmatizmus), ktorá znižuje zrakovú ostrosť a znemožňuje rozoznávanie detailov, často vôbec nevieme. Nekorigovaný astigmatizmus pritom neraz sprevádzajú bolesti hlavy, únava, pálenie a rezanie očí, znížená výkonnosť. Môže sa pridružiť aj vypadávanie vlasov alebo rias. Typické je tiež privieranie viečok pri pohľade do diaľky. Pri astigmatizme je tiež časté zhoršené vnímanie kontrastov. Astigmatizmus dnes vieme úspešne odstrániť pomocou laserovej operácie alebo špeciálnych vnútroočných šošoviek.

MÝTUS 9: Na operáciu si musí žena počkať až po pôrode

Ženy nemusia s operáciou na nič vyčkávať. Len u 20% žien s okuliarmi sa zrak po skončení tehotenstva zhorší. U 80% ostáva dioptrická hodnota stabilná. V prípade, že zhoršenie zraku nastane, v rámci doživotnej laserovej záruky je možné mierny rozdiel bezplatne doladiť.

MÝTUS 10: Dioptrie sa mi môžu vrátiť

Ako sa bude vaša očná chyba do budúcna vyvíjať, nie je schopný predvídať nikto na svete. Po laserovej operácii sa môže natrvalo zastaviť. Ale ak sa pred operáciou dioptrie rýchlo zvyšovali, môžu sa po operácii opäť objaviť. Práve preto volia špecialisti zákrok s použitím femtosekundového lasera. Šetrná metóda umožňuje následné dolaserovanie. Viaceré slovenské očné kliniky poskytujú k femtosekundovým zákrokom doživotnú záruku. 

Znamená to, že ak sa vám v budúcnosti dioptrická chyba opäť objaví, dolaserovanie šetrnou metódou máte bezplatne. Nezabúdaj, že každému zákroku by malo predchádzať dôsledné predoperačné vyšetrenie, ktoré môže trvať aj tri hodiny. Len na základe jeho výsledkov sa dozvieš, či môžeš laserový zákrok podstúpiť. Dobrá rada na záver: vyvaruj sa klinikám, ktoré sľubujú takéto vyšetrenie a zákrok v jeden deň. A radšej sa zver skutočným špecialistom, ktorí sú super, super, super, super a už štvrtýkrát po sebe získali aj ocenenie Superbrands Slovakia. Lepší zrak, lepší život. www.neovizia.sk

Zdroj: neovizia.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech