Chceš sa ísť schladiť do lesa? Mysli na to, že si iba na návšteve a dodržuj tieto pravidlá

  • Ak ideš do lesa, predstav si, že je to ako keď niekto ide na návštevu k tebe
  • Chcel by si aby ti doma návšteva robila peklo?
Pixabay.com
pixabay.com
  • Ak ideš do lesa, predstav si, že je to ako keď niekto ide na návštevu k tebe
  • Chcel by si aby ti doma návšteva robila peklo?

Ak sa vyberieš do lesa mal by si ho rešpektovať a chrániť. Neusmrcuj zvieratá a živočíchy a nenič rastliny či stromy.

Nechaj prírodu v pôvodnom stave

V lese za žiadnym okolností nezahadzuj odpadky a to napriek tomu, že biologický odpad sa v prírode rozloží v priebehu niekoľkých dní. Aj odpad, ktorý považujeme za rozložiteĺný v prírode môže obsahovať toxické látky, chemikálie a ťažké kovy, ktoré kontaminujú pôdu, podzemné vody a na živote ohrozia hmyz, zvieratá, ale do budúcnosti aj teba.

Napríklad noviny a časopisy sa vo voľnej prírode rozložia za 2 až 5 mesiacov. Batérii to trvá 260 rokov a pneumatike z automobilu 265 rokov. Medzi prírodné materiály patrí napríklad koža. Napriek tomu jej rozloženie trvá 50 rokov. Sklo sa rozloží za 4000 rokov a polystyrén sa nerozloží nikdy. Na túto tému upozorňuje napríklad portál Dobrá krajina.

Viac čítaj >>>  Sme svedkami extrémneho ničenia našich lesov. Hroziacu ekologickú katastrofu si už všimli aj vo svete

Zapaľovač nechaj vo vrecku

Júl a august patria medzi mesiace, kedy je riziko vzniku lesného požiaru veľmi vysoké. Okrem počasia to zrejme spôsobuje aj zvýšený výskyt turistov. Na založenie požiaru stačí ohorok z cigarety, ale aj kus skla, ktorý zafunguje ako lupa.

Hasičský a záchranný zbor vo svojej tlačovej správe uvádza, že väčšina požiarov vzniká práve v dôsledku nedbalosti dospelých a medzi najčastejšie príčiny patrí manipulácia s otvoreným ohňom, vypaľovanie trávy a suchých odpadov a zakladanie ohňov v prírode. Ekologické škody sú v prípade požiaru nevyčísliteľné.

Likvidácia lesných požiarov sa vyznačuje zvýšenými požiadavkami na hasičov, nakoľko sa väčšinou ododhráva v nedostupnom teréne. Ich výkon je závislí aj od dostupnosti zdrojov, ktorými hasiči môžu les hasiť. Zvýšené riziko požiaru platí aj teraz od piatka (19.7.2019) do odvolania. Preto si zapaľovač nechaj vo vrecku nielen v lese, ale aj v okruhu 50 metrov.

Viac čítaj >>>Ak chceš v tejto krajine získať titul, podľa zákona musíš najskôr vysadiť niekoľko stromov

V lese chráň aj sám seba

Vždy pri sebe nos lekárničku, mobilný telefón, dostatok vody, jedla a mapu. Pohybuj sa v bezpečnom teréne, o ktorom si si presvedčený, že ho zvládneš. Opačný prístup ťa môže v lepšom prípade stáť veľmi škaredé zranenie a v tom horšom život. Len Tatranská horská služba uvádza vo svojich štatistikách z roku 2017/18 407 zásahov. Často ide práve o to, že turisti precenia svoje fyzické schopnosti, alebo neodhadnú počasie.

V prípade, že je búrka, nikdy sa neskrývaj pod stromy a neostávaj na otvorených priestranstvách, ako sú napríklad lúky a polia. Ľudské telo tvorí zo 70 % voda a preto je veľmi vodivé. Mobilný telefón nevypínaj, ale použi ho len na privolanie pomoci. Počas búrky sa telefonovať nevypláca. Ak máš so sebou kovové predmety odlož ich z bezprostrednej blízkosti. Sadni si na suché, nižšie položené miesto. Presný popis rizík a situácií nájdeš tu.

 

Zdroj: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, TASR, Dobrá krajina, WWF, Zoznam, Tatranská horská služba,

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá