Chceš si kúpiť elektromobil na firmu? Využi štátnu dotáciu, efektívny úver a šetri na nákladoch

  • V uplynulom roku stúpol na slovenskom a českom trhu počet elektromobilov o 163 %
  • Štát podporí kúpu elektromobilu sumou až 29% z ceny vozidla
  • Náklady na údržbu predstavujú len 1/3 nákladov oproti spaľovacím motorom
pixabay.com
pixabay.com
  • V uplynulom roku stúpol na slovenskom a českom trhu počet elektromobilov o 163 %
  • Štát podporí kúpu elektromobilu sumou až 29% z ceny vozidla
  • Náklady na údržbu predstavujú len 1/3 nákladov oproti spaľovacím motorom

V ďalšom článku z tém o podnikaní ti spolu s Tatra bankou prinášame tému – Oplatí sa kúpiť elektromobil? Štatistické údaje týkajúce sa rastúceho predaja elektromobilov pravidelne uverejňuje magazín Tesla, čerpajúci čísla od najväčšieho autobazáru. Na Slovensku v roku 2018 bolo 1 397 elektromobilov, z ktorých 64,8 % tvorili osobné a 5,4 % nákladné vozidlá.

Práve úžitkové elektromobily sa stávajú stále zaujímavejšími pre podnikateľov vďaka dotačnej schéme, ktorú zaviedlo ministerstvo dopravy. Viaceré firmy reagujú na aféru dieselgate, kedy sa dieselové autá menia na benzínové, ktoré sú aj nákladovo lacnejšie.

Posun k elektrickým autám je ďalším krokom. Dôkazom, že elektromobily sú žiadané aj vo väčších verziách, je model elektrického vanu od značky Nissan – E-NV200, ktorý patrí medzi 6 najpredávanejších elektromobilov na Slovensku.

Podnikatelia majú viacero možností

Firmy a podnikatelia, pre ktorých sa elektromobil oplatí z hľadiska nákladov a dojazdu, majú viacero možností financovania. Okrem možnosti vyplatiť automobil, je stále atraktívnejšie zvažovať úver. Ten je v súčasnosti stále populárnejší aj podľa Barbory Mažariovej z oddelenia vývoja úverových produktov pre malých firemných klientov v Tatra banke. „Pri väčšine poskytnutých business úverov pre malých a stredných podnikateľov žiadateľ nepreukazuje účel použitia prostriedkov, a teda je možné využiť úver aj na nákup elektromobilu. Vo všeobecnosti platí, že na financovanie takéhoto investičného zámeru je vhodnejší splátkový úver ako kontokorentný.

Barboru Mažariovú sme požiadali o informatívny prepočet úveru. Výška sumy reflektovala cenu najpredávanejšieho úžitkového elektromobilu, Nissan E-NV200, teda 40 000 €: “ V prípade splatnosti úveru po dobu šiestich rokov a úrokovej sadzbe 7 %, by mesačná splátka vychádzala  556 €.  Celková suma úrokov zaplatených počas celej doby splatnosti by dosiahla 8 626 €.“

Dotačný program vlády

Elektromobily sa rozhodla dotovať aj vláda, ktorá akčný plán rozvoja elektromobility schválila s ročným oneskorením. Minister Žiga sa  v tlačovej správe vyjadril, že systém podpory by mal byť nastavený podobne ako pri pilotnom projekte, ktorý rezort hospodárstva realizoval so Zväzom automobilového priemyslu SR (ZAP SR). Elektromobily financuje aj ministerstvo dopravy vo výške 29 % z celkovej ceny vozidla, ktoré chce takto ľudí povzbudiť pri nákupe.

Odporcovia elektromobilov sa najčastejšie odvolávajú na vysokú cenu, ktorá sa v prípade elektromobilu pohybuje okolo 40 000 eur. Tento typ vozidla má však svoje nesporné výhody a to aj ako firemné vozidlo. Okrem ekologického aspektu k nim patria aj nízke prevádzkové náklady a náklady na údržbu vozidla.

Za jeden z najväčších problémov elektromobility sa považuje pokrytie, ako je na tom Slovensko? 

Pár otázok k téme sme položili aj komunikačnému riaditeľovi spoločnosti GreenWay Aaronovi Fishbonovi. Firma GreenWay v súčasnosti pokrýva rýchlonabíjacími stanicami celé územie Slovenska. Podľa spoločnosti GreenWay je na Slovensku momentálne takmer 100 verejne dostupných rýchlonabíjacích staníc s výkonom nad 44 kW a 347 nabíjacích staníc pre pomalé nabíjanie s výkonom do 22 kW.  Vzhľadom na počet vozidiel na Slovensku ide o dostatočnú, až nadpriemernú infraštruktúru.

Riaditeľa komunikácie Aarona Fishbona sme sa pýtali, kedy sa oplatí o elektromobile rozmýšľať. „Celkové náklady spojené s vlastníctvom elektromobilov počas celej ich životnosti môžu byť výrazne nižšie ako pri autách na spaľovací pohon, napriek tomu, že ich nákupná cena je vyššia. Údržba elektrických áut je jednoduchšia a lacnejšia, náklady na ňu tvoria asi 1/3 nákladov na údržbu spaľovacieho auta. Náklady na elektrickú energiu sa rátajú trochu zložitejšie, keďže existujú rôzne spôsoby nabíjania za rôzne ceny. Ak sa vozidlo nabíja len doma, náklady sú minimálne, keďže vtedy sa platí naozaj len za elektrickú energiu. Ak majiteľ využíva verejnú infraštruktúru, cena už zahŕňa aj náklady na samotné nabíjacie zariadenie, zákaznícky servis a správu systému,“ vyjadril sa riaditeľ komunikácie spoločnosti GreenWay pre Startitup.

Cena za kWh sa na Slovensku v domácnostiach pohybuje v rozmedzí 0,10 – 0,15 eura, 20 kWh teda stojí 2 – 3 eurá. Pri spotrebe 20 kWh/100 km stojí pri nabíjaní z domácej zástrčky 100 km 2 – 3 eurá.

Odporúčaný pomer nabíjania je 80 % doma a 20 % na verejnej infraštruktúre. Pri dodržiavaní tohto pomeru majiteľ zaplatí za 20 kWh/100 km približne 3 – 5 eur.

Dojazd elektromobilov

Ďalším argumentom odporcov elektromobilov bol dojazd vozidiel. ‚‚Samotný dojazd, s ohľadom na bežné denné aktivity (najazdenie ~50 km/deň), nebol pri elektromobilite nikdy problémom, pokiaľ bola možnosť nabíjať vozidlo doma či v práci. Na druhej strane, cesty na väčšiu vzdialenosť bývali s elektromobilom výzvou. Toto sa ale už zmenilo, aj keď si to veľa ľudí ešte neuvedomuje. Stačí si pozrieť dojazdy aktuálne dostupných modelov, ktoré majú takmer všetky dojazd nad 200 km,“ vyjadril sa Aaron Fishbone a špecifikoval vozidlá, ktoré sú na slovenskom trhu najpopulárnejšie:

Nissan E-NV200  – 200 až 300 km

Hyundai Kona – 450 km

BMW i3 – ~240 km

Tesla model 3 – 550 km

Riešením môže byť vlastná nabíjačka

K dôležitým otázkam patrí aj vlastná nabíjačka. Kedy sa firme oplatí? Je výhodná, ak má spoločnosť len jedno vozidlo? Riaditeľ spoločnosti GreenWay pre Startitup špecifikoval podmienky: ‚‚Kúpa jednoduchej nabíjačky nie je výraznou investíciou, pričom výhody ako možnosť nabíjať sa vo vlastných priestoroch či podpora zamestnancov s elektromobilmi sú dostatočné, aby sa to oplatilo.“

Oplatí sa ti zvoliť elektromobil?

Ak sa pohybuješ s denným nájazdom okolo 200 kilometrov, je pre teba elektromobil vhodnou voľbou a to najmä vtedy, keď máš priestor pre nabíjačku. Dostatočná infraštruktúra, dostupnosť úverov a podpora vlády predstavujú argumenty, prečo začať rozmýšľať o kúpe elektromobilu. Ďalším dôvodom, ktorý bude postupne prenikať aj na Slovensko, je, že sa v zahraničí postupne dostáva do platnosti zákaz vjazdu dieselových áut.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech