Chceš žiť dlhšie? Presťaň robiť túto vec, radí výskum držiteľov Nobelovej ceny

  • Moderná medicína sa posúva raketovým tempom
  • To, prečo nie je dobré pracovať v noci, čo spôsobuje prezeranie Instagramu tesne pred spaním, ale aj to, prečo koniec-koncov nemôžeš zaspať, vysvetľuje vedecký výskum
  • Tu sú tipy a triky od vedcov ocenených Nobelovou cenou
spanok (1)
unsplash
  • Moderná medicína sa posúva raketovým tempom
  • To, prečo nie je dobré pracovať v noci, čo spôsobuje prezeranie Instagramu tesne pred spaním, ale aj to, prečo koniec-koncov nemôžeš zaspať, vysvetľuje vedecký výskum
  • Tu sú tipy a triky od vedcov ocenených Nobelovou cenou

Recept na dlhovekosť zatiaľ vedci nevymysleli. Podľa portálu cnbc.com sa však k tomuto nedosiahnuteľnému bodu môžeš aspoň priblížiť. Nielenže modré svetlo, ktoré počas dňa žiari z laptopu či smartfónu ničí tvoje oči, spôsobiť môže aj nespavosť. Cez deň si to uvedomuješ menej, pretože denné svetlo vyrovnáva hladinu žiarenia a tým sa stáva menej intenzívne.

Ak patríš k nočným sovám, určite zbystri pozornosť. Okrem toho, že tvoje oči extrémne trpia, má žiarenie negatívny dopad aj na tvoj mozog. Je dobre známym faktom, že pre zdravie, dobrú kondíciu a správne fungovanie tvojho organizmu potrebuješ sedem až osem hodín spánku.

Nekompromisne narušený spánkový cyklus

Držitelia Nobelovej ceny za medicínu spojili sily a vypracovali štúdiu, ktorá je podložená dlhodobým výskumom. Tá potvrdila obavy, o ktorých si pravdepodobne tušil, no bál si sa ich vysloviť nahlas.

Ak zabíjaš pred spaním čas tým, že si prezeráš na smartfóne správy, čítaš noviny, či len tak bezhlavo scrollouješ v domnení, že ťa to unaví a ty skôr zaspíš, vedz, že výsledok bude presne opačný. Telefón či laptop nie sú kniha. Jedine tá môže tvoj mozog posunúť do roviny, v ktorej sa budeš cítiť komfortne a pripravený zaspať do pár minút po jej odložení.

Pre tento výskum dokonalé spojenie psychológie a medicíny potvrdilo, že rušivé faktory ako modré LED svetlo majú priame prepojenie s degradačnými vplyvmi na spánok človeka.

View this post on Instagram

Have trouble sleeping at night? 🌙🦉⁠ ⁠ If you do, it could be because of your genetics.⁠ ⁠ Nobel Prize-winning researchers were able to pinpoint the so-called night owl gene, a mutation in a gene called CRY1 that helps govern our 24-hour sleep/wake cycle.⁠ ⁠ Anyone with this gene typically falls asleep and wakes up later than the average person.⁠ ⁠ Though there are no medical treatment options for this condition, there is one method researchers suggest you try — cutting out electronics and avoiding caffeine before bed.⁠ ⁠ If you have trouble sleeping and lay in a bed with a phone screen in your face, that can “definitely make it worse,” said one researcher.⁠ ⁠ Think you’ll be able to keep off your phone?⁠ ⁠ For more information on how screen time can impact your bed time, visit the link in bio.

A post shared by CNBC (@cnbc) on

Ďalšou problematickou kategóriou je neskoré zaspávanie. Ak si fanúšik popolnočných líhaní, mal by si vedieť, že aj keď budeš vysávať doobeda ďalšieho dňa, na produktivite, kreativite ani dlhovekosti ti to nepridá. Denný spánok totiž nie je taký kvalitný, ako ten nočný. Dobre ťa teda rodičia učili, že do postele choď ešte pred 10.00 hodinou večernou.

Ľudia, ktorým je ponocovanie vlastné, majú vyššiu tendenciu trpieť depresiami, ale aj ďalšími vážnymi ochoreniami, ako napríklad srdcovo-cievnymi, môže ich postihnúť diabetes alebo dokonca obezita,“ vysvetľuje na margo práce počas noci namiesto oddychu Alina Patke, výskumníčka z Rockefellerovej Univerzity a jedna z hlavných výskumníčok v laboratóriu Michaela Younga.

Termín „spánková hygiena“ skutočne existuje

A mal by si ho vykonávať pred každým zaspávaním. Znamená to jednoducho to, že svoje telo, ale predovšetkým myseľ, nastavíš do pokojovej hladiny. Tvoje biologické hodiny si potom po určitom času budú vedieť nastaviť čas zaspávania aj budenia. Testy sa vykonávajú odobratím vzoriek DNA a kedže je výskumníčka Alina Patke rovnako ako mnohí z nás nočná sova, testuje aj seba.

Modré svetlo, ktoré vyžaruje obrazovka tvojho počítača alebo telefónu, totiž redukuje melatonín. Je to hormón, ktorý je zodpovedný za tvoje zaspávanie a určuje ti, kedy je čas ísť do postele.

Stačia dve hodiny nočnej práce za počítačom, sledovania filmu alebo prezerania sociálnych sietí a prítomnosť melatonínu v tvojom organizme klesne o neuveriteľných 22 percent. Dlhodobo to môže spôsobiť nespavosť, skomplikovať zaspávanie alebo prerušovanie spánku.

Preto dočítaj, vypni telefón, odlož ho čím najďalej od postele a zhasni svetlo.

Zdroje: cnbc.com, healthline.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá