Chceš život bez jednorazových plastov? S touto výzvou sa ti to určite podarí

  • Globálne hnutie Plastic Free July vyzýva ľudí po celom svete, aby sa v júli vzdali plastov
  • Do výzvy sa zapojilo už 120 miliónov ľudí zo 177 krajín
Plastic Free July
Ilustračné foto pixabay
  • Globálne hnutie Plastic Free July vyzýva ľudí po celom svete, aby sa v júli vzdali plastov
  • Do výzvy sa zapojilo už 120 miliónov ľudí zo 177 krajín

Plasty nás obklopujú všade naokolo. Ani sa nenazdáš a v podniku ti do nápoja zapichnú slamku alebo na papierový kelímok od kávy nasadia plastové viečko. Nie je jednoduché si všímať jednorázové plasty, ktoré sa stali súčasťou nášho každodenného života, ale dá sa to. Jednou z možností, ako bojovať proti plastom, je zapojiť sa do výzvy Plastic Free July, ktorá nás má odnaučiť od zvyku používať jednorazový plast. Látková taška, termohrnček, či cestovný príbor. Na tieto veci by si mal myslieť, ak sa chceš zapojiť.

Ako začať?

Začiatky bývajú ťažké a určite počas prvých pár dní nebudeš myslieť na látkové sieťky na ovocie a zeleninu, alebo hneď pozerať, ktorá donáškové služba používa recyklovateľné obaly. Hnutie na svojich stránkach poskytuje návod na to, ako si to uľahčiť a zo začiatku myslieť najmä na to, odkiaľ jedlo kupujeme. 

V supermarketoch vyberaj nebalené pečivo a tiež zeleninu a ovocie. Pre mäso radšej zájdi k miestnemu mäsiarovi, ktorý výrobky pravdepodobne nebalí. Nesmieš si však zabudnúť priniesť vlastnú nádobu.

Pre pokročilých

Prvých pár dní výzvy budeš myslieť najmä na produkty, ktoré denne používaš. Postupne minieš aj tie v plastoch a začneš uvažovať nad tým, kde kúpiš nové, v bezplastovej verzii. Na to ti poslúžia bezobalové obchody, ktoré nájdete už v každom väčšom slovenskom meste. 

Čítaj TU>>>Reťazec Yeme reaguje na dopyt Slovákov, spúšťa bezobalové nakupovanie

Kúpiť nielen múku alebo cestoviny. V ponuke majú čistiace prostriedky do domácnosti, či kozmetické produkty. V posledných mesiacoch začali viaceré značky formou e-shopu roznášať tovar aj po Slovensku, takže bezobalové produkty si môžeš objednať aj priamo domov. 

Čítaj TU>>>Mladá dvojica si otvorila eshop s čapovanou drogériou. Ekologické výrobky ti dovezú priamo domov

Plastic Free July

Ak po mesiaci obmedzíš alebo už úplne zabudneš na jednorazové plasty, svoju výzvu si splnil. Jej cieľom, ako aj uvádza hnutie, je zmeniť myslenie jednotlivcov, ktorí spoločne dokážu ovplyvniť aj ďalších, a tak dosiahnuť pozitívne zmeny. 

Do výzvy sa môžeš prihlásiť vyplnením formuláru na oficiálnych stránkach hnutia.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech