Chcete bývať a pritom šetriť rozpočet? Začnite už pri výbere vhodnej hypotéky

  • Potrebujete riešiť bývanie a zároveň chcete šetriť aj svoju peňaženku?
  • Energeticky úsporné bývanie dokáže uľaviť rodinnému rozpočtu
365.bank
Tlačová správa/365.bank
  • Potrebujete riešiť bývanie a zároveň chcete šetriť aj svoju peňaženku?
  • Energeticky úsporné bývanie dokáže uľaviť rodinnému rozpočtu

Potrebujete riešiť bývanie a zároveň chcete šetriť aj svoju peňaženku? Energeticky úsporné bývanie dokáže uľaviť rodinnému rozpočtu. Ak chcete, aby vám prinieslo úsporu, začnite so šetrením už pri výbere hypotéky. 365.bank prichádza s úverom na bývanie so zníženou sadzbou pre energeticky úsporné nehnuteľnosti. Získať na ne financovanie môžete už od 0,365 % ročne a o hypotéku si po novom môžete požiadať aj v mobilnej aplikácii, ako aj v internet bankingu Trišesťpäťky.

V bývaní sa už niekoľko rokov skloňuje potreba výstavby pasívnych rodinných či bytových domov. Ide o nehnuteľnosti, ktoré spotrebúvajú veľmi málo energie na vykurovanie a chladenie a zároveň poskytujú vysokú úroveň pohodlia. Aby sa nehnuteľnosť stala energeticky úspornou, musí spĺňať niekoľko podmienok. Základom je minimalizácia úniku vzduchu z objektu. Nehnuteľnosti, ktoré sa snažia o čo najvyššiu energetickú úsporu, využívajú najnovšie izolačné technológie, okná s trojitým zasklením, vyvážené vetranie s rekuperáciou energie či získavanie energie zo solárnych zariadení. Priekopníkmi konceptu pasívnych domov („Passivhaus“) boli Bo Adamson z Lundovej univerzity vo Švédsku a Wolfgang Feist z Inštitútu pre bývanie a životné prostredie v Nemecku. Svoj prvý pasívny dom navrhli už v roku 1988. Odvtedy je tento koncept čoraz viac rozšírený aj v bežnom bývaní a stáva sa štandardom aj pre developerov v plánovaní nových projektov.

Úspora na niekoľko spôsobov

V stavebníctve sa tak postupne stretávame s novým štandardom. Pri novostavbách je už samozrejmosťou, že vznikajú v súlade s najvyššími energetickými certifikátmi, ktoré ich pasujú za energeticky úsporné. Táto vlastnosť prinesie aj majiteľovi nehnuteľnosti niekoľko benefitov. Okrem toho, že úsporu pocíti jeho rozpočet, bývať môže s pokojným svedomím, že minimalizuje dopad svojej nehnuteľnosti na životné prostredie. Práve ekológia v prípade energeticky úsporných budov zohráva dôležitú rolu a je čoraz častejšie rozhodujúcim elementom aj u ľudí, ktorí si vyberajú svoje vlastné bývanie.

Energetický certifikát pomáha znížiť sadzbu na hypotéke

Aby mohla byť nehnuteľnosť označená za pasívnu alebo energeticky úspornú, musí získať energetický certifikát. Na základe neho je úspora nehnuteľnosti odstupňovaná od A (najvyššia úspora) po G (najmenej energeticky úsporná nehnuteľnosť). Ak majiteľ nehnuteľnosti alebo záujemca o jej kúpu certifikát nevlastní, získať ho môže dodatočnou modernizáciou rodinného či bytového domu. Pre získanie najvyššieho energetického certifikátu je potrebné vybaviť nehnuteľnosť čo najväčším množstvom moderných a úsporných ako sú pridaná izolácia, úprava okien s trojitým presklením, inštalácia solárnych panelov a batérií, LED svetlá, programovateľné termostaty či terénne úpravy záhrad v prípade rodinných domov. Tí, ktorým záleží na trvalej udržateľnosti a chcú k zlepšeniu životného prostredia prispieť vlastným bývaním, si môžu pomôcť už pri vybavovaní hypotéky. Takúto možnosť svojim klientom ponúka 365.bank, ktorá spustila novú hypotéku so zvýhodneným úrokom na nehnuteľnosti s energetickým certifikátom triedy A alebo B. Znížená sadzba hypotéky sa tak môže pohybovať už od 0,365 % ročne. Trišesťpäťka ponúka hypotéku klientom aj prostredníctvom digitálnej platformy ako prvá banka na Slovensku. O digitálnu hypotéku si môžete požiadať cez mobilnú aplikáciu alebo internet banking a získať výhodný úrok. Celý proces pritom zaberie približne 10 minút. V rámci aplikácie klientovi kalkulačka vypočíta, koľko bude platiť pri požadovanej výške hypotéky. Môže si porovnávať možnosti jednotlivých fixácií, výšky mesačných splátok a celkovo si modelovať úver podľa vlastných predstáv.

Výhodný úrok aj pri refinancovaní

Nižšiu sadzbu a možnosť požiadať o hypotéku online pritom môžu získať aj klienti, ktorí chcú refinancovať svoj doterajší úver na bývanie. Trišesťpäťka poskytne takýmto klientom preplatenie poplatku za predčasné splatenie úveru na bývanie v predchádzajúcej banke. Výhodný úrok však môžu získať aj tí, ktorí síce zatiaľ nemajú vysoko úsporné bývanie, no sú ochotní doň investovať a získať energetický certifikát A alebo B dodatočne. Výhodnú sadzbu 0,365 % ročne môžu klienti získať aj prostredníctvom digitálnej hypotéky v prípade, že potrebujú financovať maximálne 70 % z ceny nehnuteľnosti.

Modernizácia bývania na energeticky úspornejšie okrem výhodnej hypotéky prináša aj dlhodobé benefity, čo pocíti aj vaša peňaženka a pocit pohodlia z kvalitného bývania. Do úvahy treba pri vlastnom bývaní brať aj zvyšovanie cien energií, ktoré prebieha už teraz a podľa odborníkov nás neminie ani v budúcom roku. Viac času trávime doma, na home office-och a tak spotrebujeme aj viac energie. Práca z domu sa stáva novým normálom a práve energeticky úspornejšie bývanie je pre mnohých aktuálnou témou. Pasívny dom si vystačí s desatinou energie, ktorú na kúrenie minú bežné stavby. Kúpa energeticky úspornej nehnuteľnosti s výhodnou hypotékou môže byť aj dobrou investičnou príležitosťou. Ekologické nehnuteľnosti nadobúdajú modernizáciou vyššiu hodnotu na trhu a pre kupujúcich sa stávajú čoraz príťažlivejšími.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie