„Chlóra buanda salara banda“, démoni a exorcizmus: Záhadný „klan“ sa spája s našimi TOP politikmi

  • K charizmatickým a letničným hnutiam sa hlási premiér, ale aj ďalší politici
  • Religionista Vojtíšek pre Startitup prezradil, ako funguje záhadné hnutie
Krajčí, Heger a herečka z filmu Exorcista
Ilustračné foto: Reprofoto: Youtube/Oral SK, The Exorcist
  • K charizmatickým a letničným hnutiam sa hlási premiér, ale aj ďalší politici
  • Religionista Vojtíšek pre Startitup prezradil, ako funguje záhadné hnutie

Nezrozumiteľný „blábol“. Kresťanstvo na steroidoch. „Chlóra buanda, salara banda.“ Nie je to tak dávno, čo Slovensko obleteli explicitné zábery ľudí z charizmatického hnutia, ktorí žehnali vtedajšej vláde pod taktovkou Igora Matoviča.

Heger, Krajčí a Duch svätý

Tieto videá časť Slovákov šokovali, iných pobavili, avšak charizmatickí kresťania v našej krajine nie sú žiadnou novinkou. „Je to najrýchlejšie rastúce kresťanské hnutie, svetovo ide o stámilióny ľudí,“ hovorí pre Startitup religionista Zděnek Vojtíšek.

Odnož kresťanstva, ktorá sa zviditeľnila najmä hovorením v záhadných jazykoch, vierou v nadprirodzené javy, ale napríklad aj exorcistickými rituálmi, tu pôsobí už viac ako sto rokov. Charizmatici sa vyvinuli z letničného hnutia.

„Vyznačujú sa tým, čo vychádza už z názvu Letnice (slov. Turíce). Letnice sú sviatky Ducha svätého. Je to kresťanstvo zamerané na činnosť Ducha svätého, ktorá sa okrem iného prejavuje v rôznych zázrakoch a znameniach. Z toho vyplýva nadšená emocionálna zbožnosť členov,“ vysvetľuje Vojtíšek.

Členov hnutia dnes nájdeme aj medzi slovenskými TOP politikmi. Najznámejším politickým charizmatikom je jednoznačne poverený premiér Eduard Heger (Demokrati), ktorý sa roky pohybuje v katolíckom charizmatickom Spoločenstve pri Dóme sv. Martina.

Eduard Heger
zdroj: Reprofoto: Facebook/Kmeňový Šamanizmus

„Tým, že budeme Duchu Svätému vytvárať priestor ako chrám v našom vnútre, bude mať možnosť meniť naše myslenie, naše skutky, naše správanie. A v konečnom dôsledku bude premieňať aj náš charakter. My potrebujeme, aby sa dotýkal aj nášho srdca. A to, že Duch Boží do nás vstupuje ako do chrámu, spôsobuje, že nás napĺňa celých,“ hovorí Eduard Heger v staršom videu, ktoré dlhšie koluje slovenskými internetmi. 

Heger v kazateľskom videu z roku 2017 predstavil svoju filozofiu a tipy, ako „sa dá telepaticky komunikovať s Duchom Svätým a získavať od neho rady“.

V inom videu zase poverený premiér vedie workshop s názvom: „Ako používať svoj čas.“ V ňom rozoberá životné priority každého kresťana, pričom objasňuje, že na prvom mieste sa má vždy nachádzať Boh. 

Religionista: Hovoria jazykmi, ktoré nie sú skutočné

Charizmatické a letničné hnutia sa na Slovensku dostali do širšieho povedomia v roku 2020, a to najmä cez osobu exministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO). V období krátko po voľbách sa totiž Facebookom rýchlosťou blesku šírilo video z roku 2016, v ktorom súčasný predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo opisuje, ako sa modlil za muža, ktorý cvičil jogu, a ako tohto pána s pomocou Ducha Svätého „oslobodil“. 

„Pocítil som vytrženie, išlo to dole od nôh nahor ako bublotajúca voda. Prišlo to hore a ja som otvoril ústa – rieka sa začala valiť von ústami. Bol som vo vytržení a vedel som, že chválim Boha,“ tvrdí Krajčí. „Presne v tej istej situácii boli aj naplnené dievčatá, ktoré začali tiež spievať a chváliť Boha,“ vysvetľuje v známom videu exminister.

Totálnou čerešničkou na torte politického bizáru bol záznam ženy, ktorá sa v záhadnom jazyku modlí za Krajčího a vládu. Video sa stalo virálnym hitom a chopili sa ho aj mnohé satirické stránky. Zvláštna mantra „Chlóra buanda, salara banda“, ktorú žena na záberoch opakovala, doslova zľudovela.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Facebook/Kmeňový Šamanizmus, Archív Startitup, Youtube/Oral SK, Môj príbeh

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá