Ponocovanie môže mať mimoriadne priaznivé účinky. Ak chodíš spať neskoro v noci, vedci majú pre teba dobré správy

  • O tom, že skoré ranné vstávanie nakopne tvoju produktivitu, sa síce píše a hovorí veľa, no nové vedecké výskumy skôr dokázali, že opak je pravdou
  • Podľa nich sú totiž ľudia, čo ponocujú a vstávajú v neskorších hodinách, inteligentnejší, než ľudia, ktorí chodia spať skoro a skoro aj vstávajú
nočná práca
Unsplash/Victoria Heath
  • O tom, že skoré ranné vstávanie nakopne tvoju produktivitu, sa síce píše a hovorí veľa, no nové vedecké výskumy skôr dokázali, že opak je pravdou
  • Podľa nich sú totiž ľudia, čo ponocujú a vstávajú v neskorších hodinách, inteligentnejší, než ľudia, ktorí chodia spať skoro a skoro aj vstávajú

Ku ktorej skupine ľudí patríš ty? Zaraďuješ sa skôr medzi ranné vtáčatá, alebo nočné sovy? Ak rád a často ponocuješ, máme pre teba hneď niekoľko dobrých správ. 

Ak ponocuješ, si kreatívnejší

Možno to nevieš vysvetliť racionálne, ale jednoducho si všímaš a vieš, že si oveľa kreatívnejší ako ľudia, ktorí chodia spávať podstatne skôr.

V noci sa ti však pracuje lepšie a ľahšie, cez deň sa nové nápady nedokážeš sústrediť tak dobre ako v noci, keď všetko utíchne. Londýnski vedci dokonca potvrdili, že organizmus ľudí, ktorí fungujú v noci, je skutočne nastavený inak, čo označili za „evolučnú zvláštnosť“.

Ak ponocuješ, máš viac času na premýšľanie

Samozrejme, čas na premýšľanie majú aj ľudia, ktorí „fungujú“ cez deň. Aj portál I Heart Intelligence však uvádza, že v neskorých večerných a nočných hodinách je však tvoj priestor ešte väčší, pretože keď ostatní zaspia a všetok ruch utíchne, zostávaš úplne sám.

Nemôžu ťa vyrušiť žiadne telefonáty, žiadne maily či nečakaná návšteva. Ak si sa v tomto životnom štýle našiel, určite potvrdíš, že tie najlepšie nápady si vždy dostal práve v noci.

Ak ponocuješ, vždy si dobre odpočinutý

V čase, keď ty vstávaš z postele, „ranné vtáčatá“ už pijú druhú šálku kávy a hovoria o tom, aké produktívne ráno a dopoludnie za sebou majú. Vedci však v tejto oblasti prišli na jedno zaujímavé zistenie. Je ním to, že ak pracuješ do skorých ranných hodín a líhaš si do postele úplne vyčerpaný, tvoj spánok je veľmi hlboký.

Dokonca oveľa hlbší, ako spánok ľudí, ktorí prídu z práce, venujú sa nejakým iným činnostiam (varenie, nákup, sledovanie televízie, cvičenie,…), pri ktorých si ich myseľ oddýchne a ľahnúť si idú až potom. To je dôvodom toho, prečo sa mnohokrát necítiš unavene ani vtedy, ak si nespal odporúčaných 7 – 8 hodín.

Ak ponocuješ, počas práce si uvoľnenejší a pozornejší

Ak žiješ nočný život, dobre vieš, že ťa len tak niečo nerozhodí. Pri práci si uvoľnený a tvoja myseľ je v noci úplne jasná a čistá, takže sa ľahko vyvaruješ akýmkoľvek chybám z nepozornosti. Je tiež dokázané, že pozornosť dokážeš udržať dlhšie, ako „ranné vtáčatá“.

Pri tých sa dokonca zistilo, že ich hladina kortizolu, teda stresového hormónu dosahuje vyššie hodnoty než pri ponocujúcich ľuďoch.

 

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 9. januára 2021. 

Zdroje: personal.lse.ac.uk, iheartintelligence.com, sciencemag.org, news.bbc.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá