Ak pracuješ dlho a bez prestávky, pozor na „karoši“. Zatoč s vyhorením vďaka 10 tipom (NÁVOD)

  • Odborníci radia, ako nevyhorieť
  • Zostavili sme návod proti prepracovanosti
prepracovaná žena
Archív Canva
  • Odborníci radia, ako nevyhorieť
  • Zostavili sme návod proti prepracovanosti

Počul si už o termíne „Karoši“ (Karoshi)? V Japonsku je smrť z prepracovania taká bežná, že pre ňu majú vlastné slovo. Japonskí zamestnanci bývajú tak pracovne vyťažení, že často spávajú v kanceláriách či hoteloch v blízkosti svojej firmy. Slováci majú, dúfame, od japonskej úrovne ďaleko. No už aj my vieme, aké je to pocítiť prepracovanosť na vlastnej koži.

Či už ide o vysoké nároky zamestnávateľov, neschopnosť použiť slovíčko „nie“ alebo starý, dobrý „workoholizmus“, v práci máme tendencie podávať výkon nad rámec dlhodobej udržateľnosti.

Prepracovanosť vs. vyhorenie

„Prepracovanosť je stav, keď človek pracuje nad rámec svojich možností a schopností, čo vedie k nadmernému stresu, únave a vyčerpaniu. To môže byť spôsobené príliš veľkým objemom práce, nesprávnym manažmentom času, nedostatočným oddychom a nevyváženým pracovným životom,“ prezradili nám odborníci.

„Prepracovanosť môže mať negatívny vplyv na duševné a fyzické zdravie jednotlivca, ako aj na jeho pracovný výkon a celkovú kvalitu života.“

Medzi prepracovanosťou a vyhorením je rozdiel, aj keď na seba oba problémy nadväzujú. Ako sme už spomínali, prepracovanosť je totiž stav, kedy človek pracuje nad rámec svojich schopností. No vyhorenie je omnoho závažnejší stav, ktorý sa vyvíja ako reakcia na dlhodobý stres a prepracovanosť. 

„Ľudia trpiaci vyhorením môžu cítiť stratu motivácie, zmyslu a vnímať svoju prácu ako bezvýznamnú a zaťažujúcu. Navyše, vyhorenie môže mať dopad nielen na pracovný život, ale aj na osobný život a vzťahy,“ prezradili nám odborníci z Ligy za duševné zdravie. 

Jednoduchšie povedané, prepracovanosť môže byť prvým krokom k vyhoreniu, pričom vyhorenie predstavuje pokročilejšiu a závažnejšiu formu pracovného vyčerpania. Ako teda s prepracovanosťou bojovať, aby sme neprekročili hranicu vyhorenia? 

S našimi otázkami sme sa obrátili na Ligu za duševné zdravie. Skúsení odborníci nám pomohli vypracovať návod, ktorého by sa mal držať každý, kto už má pocit, že si „nadrába“. Dlhodobé následky vyhorenia totiž za žiadne pracovné zadosťučinenie nestoja.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Liga za duševné zdravie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá