Harabin po atentáte na Fica žiada rozpustiť Progresívne Slovensko. Súhlasí aj Machala
- Harabin vyhlásil, že treba podať návrh na rozpustenie Progresívneho Slovenska
- K jeho odkazu sa pripojil aj Lukáš Machala
- Harabin vyhlásil, že treba podať návrh na rozpustenie Progresívneho Slovenska
- K jeho odkazu sa pripojil aj Lukáš Machala
Správa o atentáte na premiéra Roberta Fica vyvolala záujem svetových médií, ale spustila aj emotívne reakcie mnohých politikov. Mnohí z nich okamžite obvinili opozíciu alebo médiá. Najvýraznejšie sa však ozval neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin.
Bývalý sudca, ktorého koaličná SNS chce dosadiť do súdnej rady, navrhol rozpustenie najsilnejšej opozičnej strany, Progresívneho Slovenska. Informovali o tom Aktuality.sk.
„Je načase dať do poriadku verejnoprávne médiá, zahraničných agentov v mimovládkach a podať návrh na rozpustenie strany Progresívne Slovensko, ktoré spolu so stranou OĽaNO nesie za tento stav politickú zodpovednosť,“ napísal niekdajší minister spravodlivosti na Telegrame.
Za atentát na súčasného premiéra Roberta Fica podľa neho nesú zodpovednosť „mainstreamoví presstitúti, politické mimovládky, progresívni komedianti a politici opozície, ktorí sústavne ohlupujú verejnosť vymyslenými kauzami a hecujú davy na námestiach“.
Súhlasí aj Machala
Harabinov návrh podporil aj Lukáš Machala, šéf služobného úradu na ministerstve kultúry pod SNS. „Osobne s týmto názorom 100 % súhlasím,“ uviedol Machala na sociálnej sieti.
Na Slovensku môže návrh na rozpustenie politickej strany podať len generálny prokurátor. Súd by stranu zakázal, len ak by dokázala, že svojimi stanovami, programom alebo činnosťou porušuje ústavu, zákony alebo medzinárodné zmluvy.
V minulosti sa pokúsili rozpustiť Kotlebovu ĽSNS, no Najvyšší súd návrh generálneho prokurátora zamietol. V roku 2006 však súd zakázal fašistickú Slovenskú pospolitosť.
Progresívne Slovensko atentát ostro odsúdilo. Strana zrušila plánovaný protest proti ovládnutiu RTVS vládou a dočasne pozastavila všetky svoje politické aktivity.
Predseda PS Michal Šimečka vyzval na zdržanlivosť. „Namiesto vzájomného obviňovania dnes potrebujeme najmä znížiť napätie a polarizáciu v spoločnosti, vytvoriť priestor pre vyšetrenie tohto hrozného činu a riadny chod ústavných orgánov,“ povedal.
„Úplne najdôležitejší je zdravotný stav premiéra. Za PS vyjadrujeme dôveru, že bezpečnostné zložky zvládnu zabezpečiť riadny priebeh vyšetrovania a bezpečnosť v štáte. Sme pripravení urobiť všetky potrebné kroky pre upokojenie nálad v spoločnosti,“ doplnil Šimečka.
Súhlasí, že ide nielen o útok na premiéra, ale aj na demokraciu a princípy štátu. Zároveň avizoval, že hnutie nateraz prerušuje svoju politickú aktivitu, či už demonštrácie alebo kampaň. Vyzval občanov a politikov na zmierenie.
Reakcie ďalších politikov
Ako sme ťa už informovali, ozbrojený útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) vníma podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD), ktorý je poverený vedením Národnej rady SR, ako útok na princípy slovenskej demokracie.
Považuje to za výsledok vybičovaných vášní a rozdelenia slovenskej spoločnosti na dva nezmieriteľné tábory. Žiga to vyhlásil na tlačovom brífingu v parlamente.
Očakáva, že tento čin odsúdia úplne všetci. „Dnes stojíme pred základnou výzvou, ako upokojiť spoločnosť. Ako začať viesť dialóg, aby sme politickú súťaž vrátili tam, kde patrí. V politike sa bojuje argumentmi, násilie tu nesmie mať nikdy miesto,“ vyhlásil.
Udalosť, ktorá sa stala v Handlovej po rokovaní vlády, nazval hroznou. „Takýto hrozný čin sa v histórii Slovenska nikdy neudial,“ podotkol. Verí, že všetko dobre dopadne a Fico bude mimo ohrozenia života.
Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) ostro odsúdil útok na Fica. Vyjadril aj „ťažké znechutenie“ nad tým, čo podľa neho posledné roky páchala politická opozícia a tzv. liberálne médiá.
Tvrdí, že šírili nenávisť. „Je to útok na každého občana SR,“ povedal. Pýtal sa, či po tomto incidente budú môcť chodiť politici na verejné mítingy.
Atentát odsúdili aj podnikatelia
Stredajší (15. 5.) útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej odsúdili aj podnikatelia.
Ako uviedla Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, tento útok je neprijateľným a neospravedlniteľným aktom násilia.
„Musíme sa naučiť rešpektovať odlišné názory a komunikovať slušným spôsobom, tak ako nám to umožňuje parlamentná demokracia. Vyzývame politických predstaviteľov, ale aj širokú verejnosť, aby bola v týchto chvíľach súdržná a neprehlbovala napätie,“ dodala asociácia s tým, že premiérovi želá veľa síl a skoré uzdravenie.
Útoky na politikov a verejných činiteľov odsúdila aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). „Násilie v civilizovanej spoločnosti sa nedá tolerovať a útok na predsedu vlády je v Európe 21. storočia nepredstaviteľný. Premiérovi Robertovi Ficovi prajeme skoré uzdravenie a veríme, že tento barbarský čin bude čo najskôr objasnený,“ uviedla.
Atentát na Roberta Fica je podľa predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Petra Mihóka smutným, ale pravdivým obrazom neprimeraného spolitizovania a umelého rozdelenia slovenskej spoločnosti.
„Spoločnosti, v ktorej individuálne záujmy a neprimerané ambície potláčajú základné ľudské hodnoty. Spoločnosti, v ktorej sme akosi zabudli na súdržnosť a vzájomný rešpekt,“ dodal.
Zdroje: Aktuality.sk, FB/Lukáš Machala, Archív SIU, TASR