Najobľúbenejšia dovolenková destinácia Slovákov čoskoro prijme euro, nebudeš si musieť meniť peniaze

  • Od 5. septembra bude Chorvátsko uvádzať ceny duálne, v kunách aj v eurách
  • V budúcom roku krajina vstúpi do eurozóny
chorvátsko
Pixabay/, somov73, Ivan Ivankovic
  • Od 5. septembra bude Chorvátsko uvádzať ceny duálne, v kunách aj v eurách
  • V budúcom roku krajina vstúpi do eurozóny

V septembri sa v Chorvátsku začnú ceny uvádzať okrem kún aj v eurách. Je to súčasť príprav Záhrebu na vstup do eurozóny, čo by Chorvátsko chcelo zrealizovať v januári budúceho roka.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, minister financií Zdravko Marič a guvernér Chorvátskej národnej banky Boris Vujčič predstavili v pondelok (17. 1.) návrh zákona týkajúci sa zavedenia eura v Chorvátsku. Marič v tejto súvislosti uviedol, že súčasťou krokov na vstup do eurozóny bude aj uvádzanie cien v kunách aj eurách od 5. septembra tohto roka.

Ceny by sa v jednej aj druhej mene mali uvádzať až do konca roka 2023, počíta sa však aj s určitými výnimkami, najmä tam, kde by takáto povinnosť narážala na fyzické limity alebo znamenala vysoké náklady.

Z povinnosti uvádzať ceny v kunách aj eurách tak boli vyňatí predajcovia na farmárskych trhoch, taxikári, novinové stánky a uvádzať sa nemusia ani na elektronických displejoch na čerpacích staniciach.

Chorvátsko plánuje vstúpiť do eurozóny 1. januára 2023, podmienkou je však splnenie konvergenčných kritérií. Konečné rozhodnutie by malo padnúť v júli tohto roka.   

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá