Ako schudnúť a nezničiť si zdravie? Odborníčka vysvetľuje, čomu by si sa mal vyhnúť

  • Ide leto a každý chce v plavkách vyzerať ukážkovo
  • Pre to, aby si sa cítil dobre vo vlastnom tele, nepotrebuješ robiť nič špeciálne
  • Stačí zmeniť svoje nastavenie
športovkyňa v kuchyni
Ilustračný obrázok, vľavo Alica Michalíková, Facebook/Alica Michalíková; Unsplash/LyfeFuel
  • Ide leto a každý chce v plavkách vyzerať ukážkovo
  • Pre to, aby si sa cítil dobre vo vlastnom tele, nepotrebuješ robiť nič špeciálne
  • Stačí zmeniť svoje nastavenie

Keď príde rad na zhadzovanie nadbytočných kilogramov, veľa ľudí túži po rýchlych výsledkoch. Niektorí preto, že sa chystajú na svadbu alebo dovolenku, a iní pre túžbu zmierniť zdravotné problémy a nepohodlie. Treba si však dávať pozor.

Odborníci väčšinou odporúčajú pomalší prístup k chudnutiu, najmä pri liečbe obezity. Hovorí sa, že pomaly ďalej zájdeš, a to v tomto prípade platí na 100 %.

Rýchle chudnutie je často spojené s rovnako rýchlym „jojo efektom“, píše The Conversation. Opýtali sme sa odborníčky na zdravú výživu Alice Michalíkovej, ako by sa mal človek správne nastaviť, aby dosiahol svoj cieľ, ako aj na to, čo si myslí o nových trendy diétach.

Rozdiel medzi pomalým a rýchlym chudnutím

Experti zvyčajne odporúčajú postupný úbytok hmotnosti približne 0,5 až 1 kilogram za týždeň. Tomu hovoria pomalé chudnutie. Na druhej strane, rýchle chudnutie znamená schudnúť viac ako 1 kilo za týždeň počas niekoľkých týždňov. Je to ako preteky s časom, doplnené viacerými diétnymi plánmi.

Jedna štúdia, publikovaná na stránke National Library of Medicine, vzala 200 ľudí a náhodne ich zaradila do programu rýchleho alebo pomalého chudnutia. Rýchla skupina mala nastavený 12-týždňový program chudnutia, zatiaľ čo pomalej skupine to natiahli na pokojných 36 týždňov. Obe skupiny sa zamerali na zníženie hmotnosti o 15 %.

Posádka rýchleho chudnutia dodržiavala veľmi nízkoenergetickú diétu a spoliehala sa na náhradu jedla, ako sú koktaily, tyčinky a polievky trikrát denne. Medzitým sa skupine s pomalým chudnutím odporučilo, aby zjedla o 500 kalórií menej, než spálili každý deň. Do svojej rutiny začlenili aj jedno až dve náhrady jedla denne.

Rýchle chudnutie výživová poradkyňa Alica Michalíková určite neodporúča. Cieľom chudnutia by podľa nej nemalo byť „iba“ zhodenie kilogramov do vysnenej konfekčnej veľkosti. Základným cieľom by malo byť osvojenie si dobrých stravovacích a športových návykov, ktoré vieme dodržiavať dlhodobo.

„Rýchle diéty, ktoré nám sľubujú zhodenie 5 kilogramov za týždeň, sú založené na drastickom hladovaní, ktoré je pre nás nebezpečné. V tom lepšom prípade si spomalíme metabolizmus a po tejto rýchlodiéte príde k neželanému jojo efektu, v tých horších prípadoch v dôsledku nedostatku živín, vitamínov a minerálov budeme podráždení či unavení a zvýšime šance k zraneniam,“ vysvetľuje Alica Michalíková.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: National Library of Medicine, The Conversation, Science Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá