Je odhalený rebríček najbohatších krajín sveta. Slovensko tam budeš hľadať márne

  • Nový rebríček najbohatších krajín nám ukázal TOP 10
  • Väčšina krajín v zozname sú stálice
Je známy rebríček najbohatších krajín sveta. Slovensko tam budeš hľadať márne
Freepik/@ASphotofamily
  • Nový rebríček najbohatších krajín nám ukázal TOP 10
  • Väčšina krajín v zozname sú stálice

Peniaze hýbu svetom, a preto nie je tajomstvom, že ľudstvo odjakživa zaujímali tí, ktorým sa darí najlepšie a radia sa medzi najbohatších. Ako to je však v prípade krajín? Ktorá je tá najbohatšia? 

HDP je skratka pre hrubý domáci produkt. Je to ekonomický ukazovateľ, ktorý meria celkovú hodnotu všetkých finálnych tovarov a služieb vyprodukovaných v danom hospodárstve za určité obdobie, najčastejšie za rok.

Práve podľa neho sa môžeme priblížiť k odpovedi, ktorá krajina je v súčasnosti najbohatšia, avšak v závislosti od mnohých zásadných skutočností sa HDP krajín postupom času mení.

Portál BSEH Exam uverejnil rebríček najbohatších krajín sveta za rok 2023, ktorý zohľadňuje viaceré ukazovatele. Medzi mnohé dôvody, prečo sa do rebríčku najbohatších krajín dostali práve tieto, patrí vyšší HDP, vyšší príjem na obyvateľa, dobrá hospodárska stabilita, nižšia miera nezamestnanosti, viac finančných investícií a mnoho ďalších finančných faktorov.

1. Írsko 

Najbohatšou krajinou v tomto zozname je Írsko. V roku 2010 Írsko ani nepatrilo medzi desať najbohatších krajín.

V roku 2023 sa však prepracovalo vyššie a stalo sa kráľom rebríčku. Vďaka nízkej sadzbe dane z príjmov právnických osôb v tejto krajine investovali mnohé významné spoločnosti, čo veľmi prispelo k rozvoju.

Podľa portálu má Írsko HDP v hodnote 145,196 dolárov na obyvateľa.

írsko
zdroj: Unspalsh/ Humphrey Muleba

2. Luxembursko 

Ďalšou krajinou na tomto zozname je Luxembursko, ktoré bolo predtým na prvom mieste. S miernym rozdielom v HDP mu však už prvenstvo nepatrí.

Podľa portálu má Luxembursko HDP v hodnote 142 490 dolárov na obyvateľa.

3. Singapur 

Na treťom mieste sa objavil tropický ostrovný štát Singapur. Prekvapivo má táto destinácia približne rovnaký počet obyvateľov ako Slovensko. HDP tohto ostrovného štátu je však pomerne odlišný. Táto krajina je už mnoho rokov významným investičným a obchodným bodom.

Podľa portálu má Singapur HDP v hodnote 133 895 dolárov na obyvateľa.

singapur
zdroj: Unsplash/Mike Enerio

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: BSEH Exam, Eurostat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá