Čína má na dosah vakcínu, ktorá má zastaviť šíriaci sa koronavírus

  • Čína odovzdala Rusku informácie o genóme nového koronavírusu
  • O možnosť zastaviť šírenie vírusu vakcínou sa však už snažia aj ďalší odborníci
TASR
TASR
  • Čína odovzdala Rusku informácie o genóme nového koronavírusu
  • O možnosť zastaviť šírenie vírusu vakcínou sa však už snažia aj ďalší odborníci

Čína odovzdala Rusku informácie o genóme nového koronavírusu, ktorý sa od decembra šíri z Číny. Obe krajiny začali pracovať na príprave vakcíny. Oznámil to dnes ruský konzulát v čínskom Kantone. Vírusom sa v Číne zatiaľ nakazilo vyše 5 900 ľudí a prípady nákazy sú aj v cudzine. Chorobe podľahlo 132 ľudí, všetci v Číne.

V Rusku zatiaľ nie je žiadny prípad nákazy koronavírusu. Od utorka tam ale kontrolujú všetkých turistov vracajúcich sa z Číny a tri regióny na Ďalekom východe uzavreli do 7. februára svoje hranice s Čínou.

Čítaj viac TU>>Čína pre vírus stavia novú nemocnicu extrémne rýchlym tempom, časozber ukazuje úžasné úsilie robotníkov

Odborníci z celého sveta sa vírus snažia zastaviť

Ruský konzulát vo vyhlásení uviedol, že ruskí a čínski odborníci už začali pracovať na vakcíne. O možnosť zastaviť šírenie vírusu vakcínou sa však už snažia aj ďalší odborníci. V utorok oznámili začiatok vývoja vakcín vedci z amerického Národného ústavu zdravia (NIH) a farmaceutické firmy Johnson & Johnson. Látka ale nebude k dispozícii skôr ako za niekoľko mesiacov.

Dnes vedci z austrálskeho Ústavu Petera Dohertyho pre infekcie a imunitu podľa agentúry DPA oznámili, že sa im podarilo koronavírus vyšľachtiť v laboratórnych podmienkach. Teraz môžu v spolupráci s ostatnými odborníkmi a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) hľadať liek, ktorý by proti vírusu fungoval.

Čítaj viac TU>>Slováci uväznení na palube lietadla v Číne: Hrozili nám 2 týždne v karanténe

Koronavírus na Slovensku napriek obavám zatiaľ nebol potvrdený, štát však pripravuje opatrenia.

„Epidemiologickú situáciu podrobne sledujeme a priebežne o aktuálnej situácii informujeme kľúčové rezorty, regionálne úrady verejného zdravotníctva a odbornú i laickú verejnosť. Informácie zverejňujeme na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR a na sociálnych sieťach,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech