Čína by do piatich rokov mala prestať používať fyzické peniaze. Už dnes tu môžeš platiť úsmevom

  • Svet peňazí sa radikálne mení a onedlho by sme mali fungovať bez hotovosti
  • Odborníci predpokladajú, že "cash" sa v Číne takmer úplne stratí už o 5 rokov
  • V jednej z najväčších ekonomík sveta dnes môžeš platiť napríklad aj úsmevom
credit-2762536_1280(1)
unsplash.com
  • Svet peňazí sa radikálne mení a onedlho by sme mali fungovať bez hotovosti
  • Odborníci predpokladajú, že "cash" sa v Číne takmer úplne stratí už o 5 rokov
  • V jednej z najväčších ekonomík sveta dnes môžeš platiť napríklad aj úsmevom

Spôsob sledovania našich príjmov a výdavkov sa v poslednom období radikálne mení a straší tak doposiaľ stále fungujúce banky a fyzické peniaze. Tie už onedlho môžu byť minulosťou, pretože technológia postúpila na úroveň, kedy napríklad za svoje obedové menu v jednom z najznámejších fast foodov v Číne môžeš zaplať aj jednoduchým úsmevom. Ako je to vôbec možné?

V čínskom meste Hangzhou stojí reštaurácia KFC KPro, kde sa zákazníci usmievajú preto, aby dostali svoje jedlo. Systém zvaný „smile to pay“ využíva 3D scan, ktorý preverí tvár zákazníka, porovná ho so záznamami jednotlivca a neskôr sám stiahne prostredníctvom aplikácie platbu z jeho účtu. Šikovnej mašinke dokonca nechýba ani senzor „živosti“ objektu, ktorý zabraňuje falšovaniu platieb prostredníctvom fotografií alebo videozáznamov. Ku technológii biometrickej identifikácie sa pridáva ešte telefónne číslo zákazníka, ktorým musí platbu potvrdiť a potom je už len na ňom, či bezpečnosti tohto systému uverí.

Joey Wat, prezident najväčšieho čínskeho reťazca fast foodov zvaných YUM, povedal, že tento systém je cielený na „mladých, technicky zdatných spotrebiteľov, ktorí majú záujem o inovácie a skúšanie nových vecí.“ A keďže smartfóny používame aj vďaka odtlačkom prsta či skenom dúhovky, aktívne si cez aplikácie požičiavame peniaze, dotujeme charitatívne organizácie alebo len kupujeme lístky na autobus.

Spoluzakladateľ Cambridge centra pre alternatívne financovanie vo Veľkej Británii, Bryan Zhang, povedal: „Vďaka platbám cez mobil je dnes možné predpokladať, že tak silná krajina, akou je Čína, sa stane spoločnosťou takmer úplne bez fyzických peňazí už o päť rokov, ak nie skôr.“ Kvôli nezastaviteľne rýchlym zmenám v oblasti online platieb je dnes úplne zbytočné predpokladať, kam sa oblasť posunie v najbližšom desaťročí či dvoch. Len v Číne vzrástla v rokoch 2014-2015 popularita takýchto platieb o 63%.

Hoci dôveryhodnosť platieb prostredníctvom technológií je stále povážlivá a mnohí jej neveria, čoraz viac jednoduchej, bezhotovostnej platbe, prepadávajú aj staršie ročníky. Zatiaľ čo v Európe je lídrom v oblasti týchto platieb Dánsko, Slovensko je stále na chvoste a Marcel Gajdoš, riaditeľ pre Visa Europe pre Českú republiku a Slovensko, už minulý rok povedal:„Slovensko napriek vysokej obľube bezkontaktných platieb s priemerom okolo 90 elektronických transakcií na obyvateľa ročne zatiaľ figuruje na spodných priečkach štatistík EÚ. Ďalší rozvoj akceptačnej siete by však mohlo napomôcť tomu, aby sme sa v dohľadnej dobe európskemu priemeru priblížili.“ Nuž, uvidíme.

Zdroj: BBC, independent.co.uk, zbk.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá