Čína predstavila análne testy na koronavírus. Sú oveľa presnejšie ako výter z hrdla

  • Čína začala používať nový typ testov – análne výtery na detekciu prítomnosti koronavírusu v tele človeka
  • Nové typy testov vzbudili diskusiu aj pobúrenie. Objavili sa hlasy, že ide o zásah do súkromia a narušenie ľudskej dôstojnosti
  • Testy ukazovali, že pacienti vykazovali pozitivitu napriek tomu, že testy z nosa a hrdla boli negatívne
  • Nové testy skúšali už minulý rok. Pomôcť môžu odhaliť ľudí, ktorí ochorením trpeli
testovanie na koronavírus
TASR/Michael Kappeler/dpa via AP
  • Čína začala používať nový typ testov – análne výtery na detekciu prítomnosti koronavírusu v tele človeka
  • Nové typy testov vzbudili diskusiu aj pobúrenie. Objavili sa hlasy, že ide o zásah do súkromia a narušenie ľudskej dôstojnosti
  • Testy ukazovali, že pacienti vykazovali pozitivitu napriek tomu, že testy z nosa a hrdla boli negatívne
  • Nové testy skúšali už minulý rok. Pomôcť môžu odhaliť ľudí, ktorí ochorením trpeli

Čína začala používať nový typ testov – análne výtery na detekciu prítomnosti koronavírusu v tele človeka. Guardian, ktorý sa odvoláva na čínsku štátnu televíziu CCTV informuje, že úradníci minulý týždeň odobrali análne stery obyvateľom štvrtí, kde bol potvrdený koronavírus v Pekingu, ale aj testy osobám v karanténnych zariadeniach.

Vakcín bude menej a zdražejú. Pfizer si bude účtovať peniaze aj za šiestu dávku v ampulke

Diskusia aj pobúrenie 

Washington Post uvádza, že nové typy testov vzbudili diskusiu aj pobúrenie. Objavili sa hlasy, ktoré uvádzali, že ide o zásah do súkromia a narušenie ľudskej dôstojnosti.

„Všetci zúčastnení budú v rozpakoch,“ uviedol v stredu jeden užívateľ v provincii Kuang-tung na čínskej platforme sociálnych médií Weibo, uvádza WP. V prieskume Weibo 80 percent respondentov uviedlo, že „nemôže prijať“ invazívnu metódu“.

Testy ukazovali, že pacienti, ktorí sa z ochorenia zotavovali, vykazovali pozitivitu po testoch prostredníctvom vzoriek z dolného zažívacieho traktu ešte niekoľko dní po negatívnych výsledkoch výterov z nosa a hrdla. Nové testy tak majú byť oveľa presnejšie, než tie s výterom z hrdla a nosa.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Čínski lekári na adresu testov uviedli, že ich použitie malo zmysel iba vo vybraných skupinách, napríklad v karanténnych strediskách, kde pomohlo vystopovať ľudí, ktorí ochorenie už mohli prekonať, no stopy po ňom ešte v tráviacom trakte mali. Obyčajné PCR testy by ho nevedeli detegovať.

„Ak k tomu pridáme testovanie análnym tampónom, môže to zvýšiť našu mieru identifikácie infikovaných pacientov,“ uviedla v nedeľu pre štátnu televíziu CCTV Li Tongzeng, špecialistka na infekčné choroby v nemocnici Beijing You’an v Pekingu, cituje WP. 

„Ale samozrejme, keď vezmeme do úvahy, že zhromažďovanie análnych tampónov nie je také pohodlné ako výtery z krku, v súčasnosti ich obe dostávajú iba kľúčové skupiny, ako napríklad tí v karanténe.“

Testy skúšali už minulý rok 

Čína už minulý rok skúšala nové testy v malých skupinách. Výsledky publikovali vo vedeckých časopisoch. Skupina vedcov zverejnila v auguste štúdiu v časopise Future Microbiology, ktorá uvádza, že u niektorých zotavujúcich sa pacientov s koronavírusmi boli vzorky z análneho výteru stále pozitívne, aj keď boli negatívne z výterov z krku a nosa.

„Je zaujímavé, že detekcia SARS-CoV-2 bola pozitívna v análnom výtere dvoch pacientov a negatívna vo vzorkách z výterov z krku a nosa,“ napísali. „Navrhujeme análne tampóny ako potenciálne optimálny vzor pre detekciu SARS-CoV-2 na vyhodnotenie prepustenia pacientov s covid-19 z nemocnice.“

Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb zverejnilo pokyny pre testovanie touto metódou minulý rok v marci. Uvádzalo sa v ňom, že pacientom by sa mala odobrať vzorka stolice, a ak to nie je možné, urobiť výter z análu vložením tyčinky s vatovou špičkou tri až päť centimetrov do konečníka.

Niektorí lekári tvrdia, že výtery z nosa a hrdla sú efektívnejšie, pretože koronavírus je infekcia dýchacích ciest.

„Vyskytli sa prípady týkajúce sa pozitívneho testu na koronavírusy vo výkaloch pacienta, ale žiadne dôkazy nenaznačujú, že sa prenášali cez tráviaci systém človeka,“ cituje Washinton Post patologičku Yang Zhanqiu na Wuhanskej univerzite, ktorá sa vyjadrila pre čínske periodikum Global Times.

Premiér Igor Matovič sa na stredajšej tlačovej konferencii vyjadril, že Slovensko takéto typy testov zatiaľ neplánuje nakúpiť.

Zdroje: Guardian, Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá