Čína sa pripravuje na vojnu. Prezident povedal vojakom, aby vždy boli v strehu

  • Pred niekoľkými dňami podpísal čínsky prezident Si Ťin-pching mobilizačný príkaz
  • Všetkým jednotkám prikázal, aby boli pripravené na vojnu a nebáli sa smrti
  • Štátna televízia informovala o tom, že jednotky sa do výcviku ihneď pustili
Unsplash/Chris Zhang, Unsplash/Bao Menglong
  • Pred niekoľkými dňami podpísal čínsky prezident Si Ťin-pching mobilizačný príkaz
  • Všetkým jednotkám prikázal, aby boli pripravené na vojnu a nebáli sa smrti
  • Štátna televízia informovala o tom, že jednotky sa do výcviku ihneď pustili

Odborníci si myslia, že z príkazu prezidenta vyplýva, že Čína čelí skutočnej hrozbe vojny. Pár dní dozadu zverejnila čínska štátna televízia zábery vojakov, ktorí sa zúčastňujú výcviku. Ide približne o dva milióny vojakov, ktorí sa pripravujú na možné boje, píše Daily Mail.

Televízny kanál zverejnil zábery, na ktorých sú viditeľní vojaci stojací vo formáciách. Čínske vzdušné, námorné a pozemné sily sa do školení zapojili ihneď po prijatí rozkazu. V minútovom klipe si môžeš pozrieť, ako vojaci bežia, skáču z lietadiel a lovia nepriateľov. 

V príkaze Si Ťin-pching tiež zdôraznil, že vojenské cvičenia musia zdôrazňovať spoluprácu medzi silami pri vytváraní kapacít spoločných operácií a bezpečnosť vojakov pri výcviku musí byť dobre riadená.

Nebojte sa smrti!

V pondelok nariadil prezident Si Ťin-pching svojim jednotkám zintenzívniť výcviky v naozajstných bojových podmienkach. Cieľom je zaistiť skutočnú pripravenosť na možnú vojnu a schopnosť vyhrávať bitky. Prezident zároveň vyzval vojská, aby sa nebáli smrti a utrpenia. Od vojakov prezident vyžaduje zdokonalenie bojových schopností.

Hong Kongský vojenský komentátor Song Zhongping v rozhovore pre South China Morning Post uviedol: „Čína skutočne čelí riziku vojny.“ Armáda taktiež zintenzívnila operácie vzdušných síl zamerané na Taiwan.

Väčšiu vojenskú pripravenosť požadoval Si Ťin-pching už skôr. Požiadavky vznikli v dôsledku zvýšeného politického napätia medzi Čínou a ďalšími krajinami, najmä USA a Taiwanom, v súvislosti s pandémiou koronavírusu, územnými spormi a ľudskými právami.

Čína, vojsko
zdroj: Youtube/ Military Forces XXI Century

Oslabená úloha štátnej rady

Od 1. januára 2021 sú v Číne v platnosti revízie zákona o obrane štátu. Tie výrazne oslabujú úlohy štátnej rady. Legislatíva tiež zdôrazňuje potrebu zostaviť celonárodný koordinačný mechanizmus na mobilizáciu štátnych a súkromných podnikov na účasť na výskume nových obranných technológií zahŕňajúcich konvenčné zbrane. 

Vojenskí analytici uvádzajú, že úlohou nových návrhov je posilniť vojenské vedenie krajiny poskytnúť jej právne základy na riešenie výziev urýchľujúcich sa konfliktov medzi Čínou a USA. Zmeny a doplnenia prijal Národný ľudový kongres 26. decembra, po dvoch rokoch rokovaní. Tri články boli odstránené, viac ako 50 bolo zmenených a doplnených, pričom k nim bolo pridaných šesť.

Zdroje: SCMP, dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK