Čína si vyšliapla na najlepšie auto sveta!

  • Čo sa stane, keď skombinuješ najlepšie auto sveta s Kittom z Knight Ridera? Odpoveď: The Youxia X. Čínsky startup Youxia Motors oznámil výrobu vôbec svojho prvého čisto elektrického auta.
image_1438176823.jpeg
  • Čo sa stane, keď skombinuješ najlepšie auto sveta s Kittom z Knight Ridera? Odpoveď: The Youxia X. Čínsky startup Youxia Motors oznámil výrobu vôbec svojho prvého čisto elektrického auta.

 

Youxia X nie je zase až tak do očí bijúce auto, ako niektoré iné čínske výmysly, no jeho “inšpirácia” je jasná každému. Vyzerá totálne ako Tesla Model S – rovnaký dlhý dotykový panel, rovnaké kľučky.  Len tak medzi rečou, inšpiráciou mu boli aj iné svetové automobilky, ako je napríklad Lexus, Audi, či Maserati.

 

 

Čo teda z Tesly nie je, je z Knight Ridera. Pamätáš si Michala Knighta (hral ho David Hasselhoff), ktorého v 80.rokoch vozil na televíznych obrazovkách inteligentný Pontiac Firebird Trans Am zvaný KITT? Toto auto sa stalo cez iné veci ikonické najmä pre svoju blikaciu červenú masku.

Youxia X má v prednej časti LCD masku, ktorá dokáže blikať ako KITT, zobrazovať logo spoločnosti alebo čokoľvek iné. Funguje na operačnom systéme KITT OS so základom v Android 5.1. Ani dizajnér Huang Xiuyuan sa netají, že je veľkým fanúšikom Knight Ridera.

KITT OS má ďalšie zaujímavé vychytávky. Štve ťa, že auto je tiché? Daj svojmu tátošovi zvuk motora z Ferrari 488 GTB alebo z Jaguáru F-Type. Divné, ale niekomu sa to páčiť asi môže.

Čo sa však okopírovať nepodarilo sú fantastické parametre Tesly. Napriek tomu deklarujú výrobcovia X akceleráciu z 0 na 60 mph za 5.6 sekundy. Auto poháňa motor so silou 348 koní a batéria prichádza v troch alternatívach – 40 kWh, 60 kWh alebo 85 kWh.

S najväčšou dostupnou batériou má Youxia X dojazd okolo 250 kilometrov a dobitie na Supercharger stanici trvá okolo pol hodinky.

 

 

Produkcia modelu by mala odštartovať koncom 2016 a prvé autá by mali byť doručené začiatkom roka 2017 tak, aby predstihli očakávaný Tesla Model 3. Auto by malo stáť od 32 000 do 48 000 dolárov, cenovo je teda s modelom 3 porovnateľné.

Samozrejme, je na mieste byť trocha skeptický pri úvahách o neznámej firme, ktorá sa zrazu objavila z ničoho nič. Nebude teda vôbec žiadnym prekvapením, ak k produkcií napokon nikdy nepríde.

 

Zdroj: mashable.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech