Čína už straší aj Indiu a Filipíny. K hraniciam vyslala bombardéry, na mori nasadzuje vodné delá

  • Medzi Čínou a Indiou eskaluje napätie. Čína na hranicu s Indiou vyslala bombardéry
  • Analytici sa zhodujú, že týmto krokom chce Peking zastrašiť Naí Dillí
  • Takéto správanie dobre pozná aj Taiwan, ku ktorému krajina stále vysiela bojové lietadlá
  • Čína si tiež nárokuje na územia krajín v Juhočínskom mori. Ohrozené sú aj Filipíny, Indonézia či Vietnam
China_70_Years359300650886
TASR/AP, Andy Wong
  • Medzi Čínou a Indiou eskaluje napätie. Čína na hranicu s Indiou vyslala bombardéry
  • Analytici sa zhodujú, že týmto krokom chce Peking zastrašiť Naí Dillí
  • Takéto správanie dobre pozná aj Taiwan, ku ktorému krajina stále vysiela bojové lietadlá
  • Čína si tiež nárokuje na územia krajín v Juhočínskom mori. Ohrozené sú aj Filipíny, Indonézia či Vietnam

Čínska armáda vyslala bombardéry k hraniciam s Indiou. Podľa expertov na medzinárodnú politiku majú byť zábery, ktoré odvysielala čínska štátna televízia pri príležitosti osláv 72. výročia vzdušných síl Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA), varovaním pre susednú krajinu. 

Internetový portál z Hongkongu The South China Morning Post uviedol, že bombardéry sa zvyčajne nachádzajú na základni blízko Pekingu, minulý rok ich presunuli do provincie Sin-ťiang, bližšie k indickým hraniciam. 

Civilisti nie sú cieľom

„Čína nezaútočí na civilné oblasti, takže Dillí nebude terčom rakiet zo vzduchu, aj keď je hlavné mesto dosť blízko hraníc,“ povedal Ale Song Zhongping, jeden z čínskych vojenských analytikov pre portál.

Lietadlá H-6K, ktoré by Čína mohla využiť, sú zvyčajne vybavené raketami CJ-20 na pozemný a námorný boj dokážu však niesť aj jadrovú nálož. Lietadlá rozmiestnené v blízkosti indických hraníc však boli podľa záberov čínskej televízie vyzbrojené raketami krátkeho doletu KD-63, píše Independent.

To príde zaujímavé aj Zhou Chenmingovi, výskumníkovi z vojenského inštitútu Yuan Wang z Pekingu. „Čína dúfa, že hraničné konflikty nebudú ďalej eskalovať,“ uviedol Chenming a zároveň dodal, že Čína bude mať starosť aj so zhoršujúcou sa pandémiou koronavírusu. 

zdroj: TASR/AP Photo/Susan Walsh

Napätie medzi Indiou a Čínou narastá od októbra, keď stroskotali rozhovory medzi vojenským vedením oboch krajín.

Nátlakové akcie Číny sú bežné 

Takéto nátlakové akcie Číny ale nie sú ničím výnimočným. Dobre ich pozná ostrovná krajina Taiwan, tú Čína považuje za odštiepeneckú provinciu, ktorá bude jedného dňa znovu zjednotená s pevninou.

Taiwanský vzdušný priestor narúšajú čínske lietadlá na dennej báze. Väčšinou však ide o menšie skupinky lietadiel. Najväčšie narúšanie Taiwan hlásil na začiatku minulého mesiaca. Dohromady vtedy za štyri dni narušilo taiwanský vzdušný priestor 148 čínskych bojových lietadiel.

Nejde o prvý takýto prípad. Filipíny vo štvrtok obvinili plavidlá čínskej pobrežnej stráže z použitia vodných diel proti lodiam, ktoré dodávajú zásoby filipínskej armáde v spornej oblasti Juhočínskeho mora, píše TASR.

Do tohto konfliktu sa zapojili aj Spojené štáty americké, keď prezident Joe Biden odmietol nároky Číny a varoval Peking, že akýkoľvek útok na Filipíny by znamenal reakciu USA vzhľadom na zmluvu o vzájomnej obrane. 

zdroj: wikimedia commons/LrMediaWiki

Čína si nárokuje takmer celé Juhočínske more a pravidelne namieta voči prítomnosti amerických síl v regióne. Na celé toto more alebo jeho časti si robí nároky ďalších päť krajín – Filipíny, Brunej, Indonézia, Malajzia a Vietnam.

Peking sa snaží podporiť svoje nároky budovaním vojenských základní na koralových atoloch. Spojené štáty v tejto súvislosti vysielajú svoje vojenské lode na plavby v regióne, čo označujú za misie zamerané na presadzovanie voľnej plavby.

Zdroje: The South China Morning Post, Independent, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá